Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Top grāmata par Delvigu dzimtu

Diāna Lozko

2016. gada 4. janvāris 13:28

869

Saglabājot vēstures mantojumu, apeniešiem ir iecere sagatavot grāmatu par Apes muižniekiem  Delvigiem-Vāliem, kurā būs lasāmi gan barona mazmeitas atmiņu stāsti, gan arī plašāks materiāls par šīs dzimtas cilvēkiem.

Izpētes darbā var iesaistīties ikviens
Apes tūrisma darba organizatore Astra Binde informē, ka Apes  novadpētnieki vāc materiālus par Apes pilsētas pamatlicēju, Hoppenhofas muižas baltvācu baronu Delvigu-Vālu dzimtu. “Plānotās  grāmatas pirmajā daļā būs barona Aksela fon Delviga mazmeitas Barbaras Pauli fon Tīzenhauzenas  bērnības atmiņu stāsti ar autores zīmējumiem, kuru no vācu valodas iztulkojusi Irēna Meistere. Grāmatas otrajā daļā tiks apkopoti jauniegūtie materiāli par Delvigu-Vālu dzimtu un to atstātā kultūrvēsturiskā mantojuma likteni,” stāsta A.Binde.

Apes  materiālu vācēji jau bijuši ekspedīcijā uz Karulas (bijusī  Carolen) muižu Igaunijā, apmeklējuši Alūksnes un Jaunlaicenes muzejus, tikušies ar vēsturnieku Jāni Līci. Plānots doties arī uz Jaunannu, Vecannu un Ērmaņiem, kas arī savulaik bijuši barona Delviga īpašumi.
“Meklējam informāciju internetā, kā arī sadarbojamies novadpētniecībā ar igauņu kolēģiem. Darba ir daudz, bet tas ir aizraujošs, jo vēsture uzdod interesantas mīklas. Tiek pētīta Delvigu saistība ar Sāmsalas bīskapiju, dekabristu kustību Krievijā, Aizkraukles muižu,” stāsta A.Binde.

Izveidojis paraugmuižu
Apes muižas ēkas  kalpu māja, klēts un kūts celtas 19.gadsimta beigās, bet kungu māja un personāla dzīvojamā ēka - 20.gadsimta sākumā. Mainoties dažādām lielvarām, arī Apes muiža gājusi no rokas rokā, līdz 1889.gadā par muižas īpašnieku kļuva brīvkungs Aleks fon Delvigs (1851-1916). Viņš sācis saimniecisko darbību ar septiņiem zelta rubļiem kabatā un īsā laikā izveidojis paraugmuižu ar plašu saimniecību: lopu muižiņu, pienotavu, siera pagrabiem, diviem kaļķu cepļiem. Līdz ar saimniecisko attīstību pie muižas sāka veidoties tirdzniecības un amatniecības centrs, kam barons Delvigs pasūtīja pat apbūves plānu. Caur Api tika izbūvēta šaursliežu dzelzceļa līnija un stacija Apē.

Ikviens aicināts informēt, ja ir kādas ziņas par barona Aksela fon Delviga, kā arī Vālu dzimtas muižnieku pēdām Baltijā. “Varbūt ir dzirdēti nostāsti no vecvecākiem, kā noritēja dzīve minētajās muižās vai saglabājušies agrāko gadu fotomateriāli. Mēs būtu ļoti pateicīgi par jebkuru palīdzību, kas papildinātu Apes vēsturi,” teic A.Binde.

Kategorijas