Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Saindējoties ar tvana gāzi pēc autonomo apkures katlu ieslēgšanas, īsā laikā slimnīcā nonāk jau otrā ģimene

Šorīt agri no rīta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā nogādāta jau otrā ģimene, kura bija saindējusies ar tvana gāzi. Abos gadījumos indīgā gāze bija izplatījusies pēc autonomo gāzes apkures katlu ieslēgšanas. Kopumā pašlaik klīnikā ārstējas 7 cilvēki, divi joprojām smagā stāvoklī atrodas reanimācijā.

Kā informē Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba, šorīt slimnīcā nogādātā 4 cilvēku ģimene pēc mediķu palīdzības bija vērsusies pēc tam, kad bija sajutuši spēcīgas galvas sāpes, sliktu dūšu un spiedienu krūtīs. Ģimeni, kas klīnikā tika nogādāta aizvakar, faktiski izglāba radi un kaimiņi, kas nespēja ilgākā laika posmā ar acīmredzot mājās esošajiem sazināties un atrada visus jau guļam bezsamaņā.

Toksikologi jau iepriekš ir publiski brīdinājuši iedzīvotājus, kuru mājās ir uzstādīti gāzes apkures katli, pārliecināties par to atbilstību visiem drošības standartiem.

„Toksikoloģijas un sepses klīnikā tādi pacienti, kuri ir saindējušies ar tvana gāzi, nonāk regulāri. Atskatoties vidēji gada laikā tādi ir ap 60 - 70. Diemžēl Latvijā visvairāk mirušie akūtas saindēšanās dēļ ir tieši no tvana gāzes (gada laikā ap 100 cilvēki), tāpēc tā ir liela un nopietna problēma,” norāda toksikologs Roberts Stašinskis.

Viņš arī piebilst, ka vairumā gadījumu šādas saindēšanās apstākļi ir saistīti ar ugunsgrēkiem, tomēr regulāri ir situācijas, kad galvenās aizdomas krīt uz autonomajām apkures sistēmām: „Nereti tie ir gāzes apkuras katli, no kuriem kaut kādu iemeslu dēļ dzīvoklī izplūst tvana gāze, kā rezultātā cilvēki saindējas.”
Ņemot vērā ilgstošu atrašanos indīgās gāzes ietekmē, visiem klīnikā nonākušajiem pacientiem tvana gāzes koncentrācija asinīs bija vidēji ap 20%, kas liecina par smagu saindēšanos.

„Cietušajiem, kuriem stāvoklis atļauj, tiek pielietota hiperbārā oksigenācija, kas ir pasaulē plaši izmantojama sertificēta ārstniecības, profilakses un rehabilitācijas metode,” norāda Hiperbārās oksigenācijas kabineta vadītājs Viktors Saksons, „seansa laikā pacients tiek ievietots hermētiski slēgtā telpā ar paaugstinātu skābekļa spiedienu, galvenās lietošanas indikācijas ir saindēšanās ar tvana gāzi.”

Ārsti atgādina, ka tvanam, kas ir indīga un toksiska gāze, nav ne smakas, ne krāsas, ne garšas, tāpēc pamanīt tā klātbūtni bez īpašiem detektoriem praktiski nav iespējams. Pirmie simptomi var būt galvassāpes, nogurums, slikta dūša, vemšana un caureja, ko cilvēki biežāk asociē ar kādu citu problēmu. Tāpēc īpaši svarīgi ir veikt regulāras apkures sistēmas pārbaudes, to uzticot tikai sertificētiem meistariem, lai neriskētu ar savu dzīvību.

Kategorijas