Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Pieci soļi līdz jaunas dzīves sākumam

Vēl pirms gadu mijas liela daļa cilvēku apņemas, ka “no jaunā gada sākšu jaunu dzīvi”. Vienam ir vēlme atmest smēķēšanu, citam – nomest liekos kilogramus, vēl kādam – mainīt darbu vai sākt mācīties kaut ko jaunu. Bet pienāk jaunais gads un... Vairumam skaistās ieceres izplēn, kā nebijušas. Kādēļ bieži ciešam fiasko un kā nospraustās apņemšanās īstenot, skaidro veselības centra “Vivendi” psihiatre Inga Zārde un ārsts-psihoterapeits Tarass Ivaščenko.

Gadu mijas svētki ģimenes lokā parasti izraisa pozitīvas emocijas, pacilātību, vēlmi kaut ko mainīt, dažreiz pat pavisam radikāli. Ja svētkos nav bijis pozitīvu emociju, tad grūtāk arī lēmumus pieņemt un tiem sekot. Vai arī dabīgie, primitīvie spēki pārmāc prāta nolemto. Tāpēc var noderēt speciālistu ieteikumi.

Motivācija

Iekšējā motivācija vienmēr ir spēcīgāka par ārējiem faktoriem, jo parasti to nosaka emocijas. Taču, ja apgalvojat, ka gribat sākt kaut ko jaunu vai no jauna, bet rīcība neseko, iecere jau sākotnēji nolemta neveiksmei. Lai īstenotu nospraustos jaunā gada mērķus, pašam sev jāatbild uz jautājumu, vai es patiešām un tieši kādēļ to vēlos darīt, vai to daru, jo sākas jauns gads, vai... tā taču visi dara!? Vai varbūt gribu paspīdēt draugu acīs, gribu būt labs sev vai citiem? Vai tikai būt informēts par sabiedrībā notiekošo? Un kāpēc to nolēmu tikai tagad, kāpēc sākt pēc svētkiem, kāpēc ne tūliņ pat? Galu galā, kāda ir mana īstā motivācija?

Atbildot uz šiem jautājumiem, vienam mērķim var pavērties pat vairāki tā sasniegšanas ceļi. Bet, kamēr saglabājas iekšējas pretrunas, mērķis netiek sasniegts, jo virzītājspēks ir motivācija, iniciatīva un gribasspēks.

Vērtības

Daži cilvēki ceļas ap pieciem rītā un dodas skriet. Citi vairākas reizes nedēļā pēc garas darba dienas dodas uz sporta zāli vingrot. Gan vieniem, gan otriem ir noteikti dzīves standarti un attieksme pret savu ķermeni un veselību.

Tas, ko dzīvē izvēlaties darīt, – sportot, nesmēķēt, veidot karjeru – atspoguļo arī jūsu dzīves standartus. Kas ir mana vērtība personiskajā attieksmē, draugu acīs? Vai sportot man nozīmē būt veselīgam un aktīvam, ar labām darbaspējām, vai nozīme ir tikai tāpēc, ka tā dara visi?

Ir vērts apdomāt, kas vispār ir manas vērtības četrās svarīgākajās dzīves jomā – karjerā, attiecībās, personīgajā izaugsmē, savā brīvajā laikā. Vai manas apņemšanās vispār ir saskanīgas ar to, kas man patiesi ir vērtīgs? Savas vēlmes izvērtējot reāli un bezkaislīgi, izdodas pieņemt pārdomātu lēmumu. Tas ir arī prioritātes un cenas jautājums, un ne tikai naudas izteiksmē.

Definīcija

Nevajag pārspīlēt un domāt vispārināti – savas vēlmes ir jādefinē precīzi! Gribi būt fiziski aktīvs? Labāk vēlmi noformulē precīzi – reizi nedēļā iešu uz to un to sporta klubu. Un ieplāno laiku savā darbu grafikā! Atliekot darāmo uz rītu, daudzi pārdomā un izvēlas nedarīt.

Jauno ieradumu vieglāk ieviest, ja to padara pievilcīgu, patīkamu un interesantu. Nu piemēram, ja esi apņēmies 2 x nedēļā apmeklēt sporta klubu un 40 minūtes tajā soļot uz skrejceliņa - lai padarītu šo procesu interesantāku, paralēli var klausīties sev patīkamu mūziku vai kādas interesantas, izglītojošas lekcijas par sev svarīgām tēmām. Tādējādi gājienu uz sporta klubu pat gaidīsi ar interesi – ko jaunu iemācīsies un dzirdēsi šodien?

Nevajag censties vienlaikus sākt vairākas jaunas iniciatīvas, jo var neizdoties neviena. Jāizvēlas viena, un dažkārt arī to der sadalīt vairākos mazākos solīšos. Ja ir nodoms atmest smēķēšanu, var sākt ar informācijas iegūšanu, kam seko konsultācija pie speciālista, plāns A un plāns B vai, ja nepieciešams, arī plāns C – atmetīšu uzreiz vai pakāpeniski, un ko darīšu, lai “kāja nepaslīd”?

Iespējamie klupšanas akmeņi

Pat ja kaut kas nesanāk, nevajag atmest ar roku visam plānam, bet saprast, kādēļ tieši nesanāca, kas bija mans klupšanas akmens, un sākt atkal no jauna, negaidot nākamo 1.janvāri.

Ir cilvēki, kuri raksta dienasgrāmatu. Ir vērts palasīt ierakstus, kas tapuši pirms gada! Bija vēlmes, sapņi, ieceres, plāno, nodomi, vajadzības? Kas no visa ir piepildījies? Kam nav pieticis laika vai piepūles? Tad varbūt beidzot kaut kas ir jāsāk?

Ja ieceru īstenošana nav izdevusies, nav iemesla justies slikti un sevi par to šaustīt. Mainīt savu uzvedību – ēst veselīgāk, kļūt fiziski aktīvākam – ir patiešām ļoti grūti, ja tā nav bijusi ikdiena. Ir jākļūst jaukākam pret sevi un jāprot sev piedot – visu var sākt atkal no jauna! Pārāk bieži cilvēki pēc pirmās neveiksmes met plinti krūmos, bet nepieciešams mazliet vairāk paškontroles, enerģijas un uzmanības nekā iepriekšējā reizē.

Ja divas nedēļas pēc franču valodas apmācību sākuma arvien nerunājat šai svešvalodā, nav iemesla to uzskatīt par neveiksmi – jūs jau protat atdarināt sarežģīto izrunu, un tas ir ļoti daudz! No atsevišķiem soļiem sastāv tāls ceļš.

Atbalsts

Reizēm palīdz atbalsta komanda. Tie var būt gan ģimene vai draugi, gan sociālie tīkli, kas palīdz ar uzmundrinājumiem vai iedrošina turpināt apņemšanos. Kad tas būs izdarīts, neizpaliks arī prieks un gandarījums. Atbalsts ļoti bieži garantē panākumus. Tiesa, dažkārt ir neziņa par to, kā mainīsies dzīve pēc cerētā sasniegšanas. Un arī tāpēc ir nepieciešami domubiedri!

Kategorijas