Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Draud karjeru ielenkums

Mārīte Dzene

2010. gada 22. aprīlis 07:34

3407

Apes pagasta iedzīvotājus, kuri dzīvo šosejas Veclaicene – Rīga  tuvumā, uztrauc paredzamā dolomīta atradnes “Saulrīti” ierīkošana. Pirmdien daļa iedzīvotāju bija ieradusies uz izsludināto sabiedrisko apspriešanu, bet tā nenotika.

Pieprasīs atkārtotu apspriešanu
“Īpašnieks pats nerādās, tāpēc bažas par viņa iespējamo rīcību ir vēl lielākas. Līdz manai lauku mājai ir 218 metri, bet saimniecība un kaimiņu mājas atrodas vēl tuvāk. Pieredze no karjera “DGS” darbības liecina, ka no dolomīta spridzināšanas izbirst logu rūtis un spoguļi, plaisā ēku sienas un birst apmetums. Turklāt tiks no­rakts skaistais kalns, kas iekļaujas ainavā,” stāsta Ilze Sproģe.
Viņa ir pārliecināta, ka nevar pieļaut dolomīta ieguvi tik tuvu dzīvesvietām. Kaimiņos “Jaunzemos” dzīvojošais Guntis Brutāns uzskata, ka pagaidām nav pamata protestēt. “Mēs vēl nezinām, ko tur vēlas darīt. Īpašniekam bija jāierodas, lai skaidrotu un, iespējams, vienotos. Platība ir pietiekami liela, lai varētu spriest, kur un kā labāk ierīkot karjeru,” saka G.Brutāns. Zemi dolomīta karjeram iegādājies Gatis Valdmanis, kurš, atbildot uz “Alūksnes Ziņu” zvanu, bija pārsteigts, ka sabiedriskā apspriešana nav notikusi. To kārtot esot bijis uzticēts viņa pārstāvim. Vides pārraudzības valsts biroja direktors Arnolds Lukševics uzskata, ka Apes novada domei un uz sabiedrisko apspriešanu atnākušajiem cilvēkiem nebūs iebildumu, ka birojs pieprasīs atkārtotu apspriešanu. To ar saviem parakstiem apliecina visi.

Baidās palikt bez dzeramā ūdens

“Jaunlaurenēs” dzīvo Ilzīte un Arvīds Kārkliņi. Viņi pieļauj, ka līdz ar gruntsūdens pazemināšanu varētu palikt bez ūdens. SIA “DSG karjeri”, kurā jau notiek dolomīta izstrāde, no viņu mājas atrodas apmēram puskilometru. To ir paredzēts paplašināt vēl par 20 hektāriem, un tad dolomīta  ieguve būs vēl tuvāk. “Tomēr mums ir liela vēlme atrast kompromisu un sadzīvot, nevis radīt konflikta situāciju,” saka A.Kārkliņš. Viņu biedē, ka varētu notikt tāpat kā izpētes urbumu laikā. Toreiz ūdens līmenis kritās un aka pienāca pilna ar dolomīta putru, tāpēc ūdeni nevarēja lietot.  “DSG karjeru” saimnieki apņēmās ierīkot dziļurbumu, ja nevarēs citādi nodrošināt dzeramo ūdeni. Tagad paredzams, ka  “Jaunlaurenes” vēl no divām pusēm ietvers dolomīta karjeri, jo ne tikai G.Valdmanis, bet arī otrpus robežai Igaunijā tiek veikti kontrolurbumi, gatavojoties dolomīta izstrādei. “Ar ūdeni būs problēmas. Tā daudzums var samazināties vai arī ūdens pazudīs pavisam,” spriež A.Kārkliņš. Turklāt iedzīvotāji nezinās, pie kā vērsties, jo būs vairāki karjeri un īpašnieki. Katrs varēs teikt, ka nav viņa vaina.

Process ir tikai uzsākts
“Mēs jau tagad gandrīz nepārtraukti dzīvojam dolomīta putekļos. Sastādījām kokus, lai mazinātu troksni un putekļus, bet tie vēl ir mazi,” saka I.Kārkliņa. No dolomīta spridzināšanas un smalcināšanas trokšņa glābj tas, ka valdošie ir dienvidrietumu un rietumu vēji. Tie skaņu nes uz Api – pretējā virzienā. “Bizness nedrīkst ietekmēt cilvēku dzīvi un vidi. Tagad process ir tikai uzsākts, tāpēc visu vēl noskaidros un lems. Tas ir dīvaini, ka zemes īpašnieks ieliek sludinājumu laikrakstā, bet uz apspriešanu neierodas,” atzīst A.Lukšēvics. Apes novada domes administrācijas vadītājs Jurijs Ronimoiss informē, ka zeme, uz kuras paredzēts ierīkot dolomīta ieguves karjeru, saskaņā ar plānu atrodas teritorijā, kurā ir pieļaujama zemes transformācija. Taču tai ir nepieciešams vērtējums uz vidi. Ja tas ir pozitīvs, tikai tad transformācija ir pieļaujama.

Kategorijas