Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Ērmaņu muižā skanēs trīs klaviersonātes

Agita Bērziņa

2016. gada 4. maijs 20:46

292

14. maijā 15.00 Ērmaņu muižā skanēs 2016.gada koncertsezonas atklāšanas koncerts. Bēthovena 5. klaviersonāti (op. 10, Nr. 1) do minorā atskaņos Uģis Prauliņš, 6. klaviersonāti (op. 10, Nr. 2) Fa mažorā – Rihards Plešanovs un 7. klaviersonāti (op. 10, Nr. 3) Re mažorā – Edgars Tomševics, informē Uģis Prauliņš.

Šīs klaviersonātes komponists veltījis savai skolniecei, Rīgā dzimušajai Annai Margarētai fon Braunai (1769 – 1803), kuras vīrs Johans Georgs fon Brauns bija komponista pirmā daiļrades perioda patrons.

Sonātes sacerētas laikā no 1796. līdz 1798. gadam un ir visoriģinālākās no šī perioda sacerējumiem: tajās jau parādās Bēthovenam raksturīgie dramatiskie „likteņa klauvējieni“ un līdz tam nebijis mūzikā romantisks patētiskums – ar noskaņu maiņām no cerībām, līksmes, humora līdz pēkšņas vilšanās sajūtām, pat dusmām.

"Programma izvēlēta saistībā ar to, ka Ērmaņu muiža ir kādreizējā Marienburgas pilsnovada apdzīvoto vietu ansambļa sastāvdaļa, to savos pastāvīgajos dienesta ceļojumos starp Rīgu un Pēterburgu radīja izcilākais kultūras mecenāts Latvijas vēsturē – Annas Margarētas tēvs Oto Hermanis fon Fītinghofs. Pēc viņa vīzijas veidotā jaunā Marienburga (tag. Alūksnes vēsturiskā centrs): Ozolkoka pils ēku ansamblis, Hāberlanda celtā baznīca, palmu māja un parks ar arhitektūras sīkformām un skatiem pāri ezeram – bija Eiropas kultūras kartē zināma oāze, kur, domājams, Anna pavadījusi bērnības vasaras savu mūzikas skolotāju pavadībā, savā laikā šeit viesojušies monarhi, to savās piezīmēs aprakstījuši ceļotāji," klāsta U.Prauliņš.

Uģis Prauliņš studējis kompozīciju un mācījies prof. Valdas Kalniņas klavieru klasē. Studiju gados kā Latvijas Radio skaņu režisors sadarbojies ar daudziem pianistiem (Valentīna Brovaka, Jevgeņijs Rivkins, Inta Villeruša, Ventis Zilberts, Pēteris Plakidis, Aina Kalnciema u.c.). Komponista radošajā kontā ir divi koncerti klavierēm un orķestrim (2002. un 2008.g.), no kuriem pirmo pirmatskaņojis diriģenta Normunda Šnē vadībā. Kā taustiņinstrumentālists piedalījies savu darbu atskaņojumos un ierakstos ar Rīgas Doma zēnu kori („Odi et amo“), Latvijas Radio kori u.c. 2014. g. piedalījies starptautiskā skaņu albuma projektā 'Ferments' Majorkā, no 2014.g. muzicē trio Prauliņš/Ozols/Orubs.

Rihards Plešanovs mācījies Gulbenes, Cēsu, Emīla Dārziņa mūzikas skolās (ped. Anita Pāže) un Latvijas mūzikas akadēmijā Sergeja Osokina klavieru klasē. Papildinājies Hannoverē pie norvēģu pianista un profesora Stīna Eināra Nokleberga. Guvis godalgas starptautiskos konkursos Francijā, Rumānijā, Čehijā. Pateicoties uzvarai starptautiskajā jauno mūziku konkursā Milānā (2009) – solo koncerti Parīzē, Porto, Milānā, Romā, Neopolē, San Džuliani, Vilņā, Leidenē. Piedalījies Mihaila Voskresenska (Krievija), Milenas Mollovas (Bulgārija), Ivari Iljas (Igaunija), Ronana O'Horas (Anglija) u.c. meistarklasēs. Spēlējis solo ar LNSO, Vidzemes kamerorķestri, JVLMA simfonisko orķestri, Sinfonietta Rīga. Atskaņojis Džona Keidža preperēto klavieru mūziku koncertā „Bīstamā nakts" Spīķeru koncertzālē, Gundara Pones ciklu "Pastkartes no Kurzemes" Latvijas Jaunās mūzikas dienās.

Edgars Tomševics mācījies Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolā, Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolā pie pedagoģes A. Pāžes un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā S. Osokina  klavieru klasē. Vairāku nacionālas nozīmes un starptautisku konkursu laureāts. Piedalījies daudzu izcilu pianistu, tostarp A. Zandmaņa, M. Voskresenska, A. Ļubimova, R. O'Horas, meistarklasēs. Ar kvartetu “3+1” piedalījies LNSO koncertprogrammās, aktīvi darbojas kā koncertmeistars koriem un solistiem (Kristīnes Gailītes solokoncerts u.c.)

Ērmaņu muiža atrodas līdzīgā attālumā no Rīgas kā Liepāja (215 km) – Ievednes upītes krastā Alūksnes novada Malienas pagastā starp kādreiz skaisto Vecannu un vēlāko brāļu draudžu centru - Brenciem. Klasicisma koka arhitektūras paraugs būvēta 1820-os gados, savā iecerē bijusi kā intelektuālu izpriecu lustes muiža vai eremīta namiņš, kas mūsdienu kontekstā skanētu kā: kultūrmuiža.

Biedrība “Ērmaņu muiža” specializējas attiecīgā laikmeta – klasicisma, romantisma un tiem pieguļošo laikmetu mūzikā, estētikā, filozofijā. Koncertsezonā seši pasākumi, aicinām muzicēt arī laikmetīgās mūzikas autorus, etnomūziķus un džeza lietpratējus, organizējam mākslas izstādes, seminārus un kursus par kultūras mantojuma aktualitātēm un tradicionālo amatmācību restaurējamo objektu kontekstā.

Kategorijas