Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Gandrīz pusei iedzīvotāju ekonomiskā krīze turpinoties

Leta

2016. gada 27. maijs 11:43

234

Latvijas iedzīvotāji savā ikdienā aizvien vēl izjūt sekas ekonomiskajai krīzei, kas pasauli skāra 2008.-2010.gadā, liecina noslēdzošā "DNB Latvijas barometra" pētījuma rezultāti.

No aptaujātajiem 46% pauda uzskatu, ka atrisināta tikai daļa krīzes radīto problēmu, bet 32% uzskata, ka nav atrisināta neviena no krīzes radītajām problēmām. Vien 2% aptaujāto uzskata, ka mūsu valstij pilnībā izdevies krīzi pārvarēt, bet 13% respondentu atbildēja, ka pārvarēta lielākā daļa krīzes radīto problēmu.

Nepilna piektdaļa jeb 17% respondentu, lūgti norādīt, kurās jomās, viņuprāt, situācija atgriezusies pirmskrīzes stāvoklī vai pat uzlabojusies, nosauca nodarbinātību (vairāk darbinieku, mazāks bezdarbnieku īpatsvars). Nedaudz mazāks skaits jeb 15% aptaujāto atbildēja, ka mazāk cilvēku pamet valsti. Vienlīdz daudz aptaujāto (14%) uzskata, ka uzlabojusies valsts nodokļu ieņēmumu situācija un iedzīvotājiem mazinājies parādsaistību apjoms (mazāk dzīvokļu parādu, nenokārtotu saistību ar bankām). Tomēr 40% respondentu atbildēja, ka nesaskata nevienu jomu, kurā krīze pārvarēta.

Aptaujā iedzīvotāji tika lūgti vērtēt arī savas ģimenes materiālo stāvokli salīdzinājumā ar pirmskrīzes laiku. Kā to atklāj respondentu atbildes, 37% aptaujāto jūtas finansiāli droši, no tiem gan tikai 10% finansiālu drošību izjūt ilgtermiņā, bet 27% finansiāli droši jūtas īstermiņā. Ievērojami vairāk - 57% respondentu savu finansiālo drošību vērtē kritiski, atzīstot, ka nejūtas finansiāli droši nedz īstermiņā, nedz arī ilgtermiņā. Vaicāti, kā vērtē savu un savas ģimenes ekonomisko situāciju salīdzinājumā ar pirmskrīzes laiku jeb laiku pirms 2008.gada, piektā daļa aptaujas dalībnieku atzina, ka situācija kļuvusi labāka. Tomēr biežāk tika pausts pretējs viedoklis - 26% atklāja, ka situācija ir nedaudz pasliktinājusies, bet 16% respondentu atbildēja, ka tā kļuvusi daudz sliktāka. Tikmēr 31% atzina, ka situācija ir aptuveni tāda pati, kāda tā bijusi pirmskrīzes laikā.

"Neskatoties uz to, ka kopumā ekonomiskā situācija Latvijā salīdzinājumā ar laika posmu pirms pieciem gadiem ir būtiski uzlabojusies, lielākā iedzīvotāju daļa atbild, ka finansiāli nejūtas droši ne īstermiņā, ne ilgtermiņā. To gribētos saistīt ar vairākkārtēji izskanējušo informāciju, ka salīdzinoši nelielai iedzīvotāju daļai ir uzkrājumi, kas ļautu darba zaudēšanas gadījumā "noturēties" vairākus mēnešus. Turklāt nedrošību pastiprina arī tas, ka gadījumos, kad kaut daļa algas tiek saņemta "aploksnē", iedzīvotāji saprot, ka netiek veikti nekādi sociālie maksājumi, kas viņus nodrošinātu slimības gadījumā vai, sasniedzot pensijas vecumu," skaidro biznesa augstskolas "Turība" valdes priekšsēdētājs, rektors Aldis Baumanis.

Jaunākā iedzīvotāju aptauja veikta aprīlī, kad ar stratificētās nejaušās izlases metodi, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās, tika aptaujāti 1005 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā.

Kategorijas