Aluksniesiem.lv ARHĪVS

LLKC apzina salnas postījumus

2016. gada 9. jūnijs 15:38

233

Strauji mainoties gaisa temperatūrai visā Latvijā, šonedēļ daudzviet bijušas salnas, kas radījušas arī zināmus kaitējumus lauksaimniekiem, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu apsekojumi.

Visvairāk un vislielāko postījumu salna nodarījusi Kurzemes pusē, kur tā fiksēta gan naktī no pirmdienas uz otrdienu, gan no trešdienas uz ceturtdienu.

Anita Bērziņa, LLKC Liepājas biroja vadītāja: “Apzinot mūsu augkopības speciālistus visā Kurzemē, secinājām, ka visvairāk cietušas puķes, kas daudzviet nosalušas. Saldus pusē pat fiksēti sasaluši agrotīkli. Salna bijusi tik spēcīga, ka visa zeme no Saldus līdz Draudzībai un arī Skrundā bijusi balta. Tomēr lielāko skādi salna nodarījusi naktī no pirmdienas uz otrdienu, kad apsaluši dažādi dārzeņi, arī kartupeļi un puķes dārzā. Priekulē cilvēki naktī ar laistīšanu centušies pasargāt dārzus no salnas, taču arī tas nav līdzējis. Jāatzīst gan, ka salna zemi skārusi joslām, vairāk zemās un purvainās vietās.”

Latgalē salna nedaudz skārusi kartupeļus, kas aug melnzemē un ieplakās. Cietuši arī pārsētie mieži, kas nupat sākuši dīgt, – vietām tie kļuvuši dzelteni. Tomēr par lieliem postījumiem šajā reģionā runāt nevar.

Vidzemē – Madonas pusē, piemājas dārzos salna nav fiksēta, vien zemākās vietās griķu sējumos redzami dzelteni augi, kas liecina, ka tur salna nedaudz pieķērusi. Kartupeļus šajā reģionā tā nav skārusi.

Tikmēr Zemgalē salna nav manīta teju nekur, vien zemākajās vietās viegli apsalušas ķirbju apakšējās lapas.

LLKC augkopības speciālisti aicina dārzu īpašniekus par augiem parūpēties, izmantojot dūmu sveces, kā arī pārklājot, kur tas iespējams, ar agrotīklu.

Kategorijas