Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Atklāj dabas varenības spoguli

Ilze Bogdanova

2010. gada 25. februāris 16:09

2001

Ne reizi vien, vēršoties Tūrisma informācijas centrā pēc palīdzības, apmeklētāji savu vajadzību izklāstu sāk ar jautājumu: kur atrodas jūsu īpašais dabas muzejs “Vides labirints”? Tādos gadījumos centra darbinieces pamet uz brīdi savas telpas Alūksnes Jaunajā pilī, lai parādītu ieejas durvis uz turpat līdzās esošo muzeju.

Šāda palīdzība tiek sniegta ar prieku, jo tikpat īpašs, cik ārpus Alūksnes dzīvojošajiem, muzejs šķiet arī pašiem alūksniešiem. Trešdien apritēja 15 gadi, kopš tā dibināšanas. Lai gan muzeja ekspozīcijas iepazīstina ar dabā sastopamajiem brīnumiem, klausoties jubilāres sveicēju vārdos, nākas secināt, ka pats muzejs ir kā īsts brīnums, kas tapis, pateicoties to dibinātāju – Evas un Alda Verneru – entuziasmam un nesavtīgam darbam.

Papildina muzeja krājumu

“Verneru ģimene ar savu muzeju Alūksnes novadā ir viena brīnišķīga pērle. Gan tajā, ko viņi dara, gan šajās cilvēciskajās attiecības, ja mēs runājam par sadarbību,” saka Alūksnes mākslas skolas pedagoģe Anita Vēliņa, sveicot muzeja vadītājus tā darbības piecpadsmitgadē. Tiesa, kā atklāj E.Vernera, daļa pateicības par muzeja veidolu pienākas mākslas skolai, sadarbībā ar kuru tapuši vairāku ekspozīciju noformējumi.

Uz muzeja īpašo auru norāda arī otrs Alūksnes Jaunās pils muzejs – Alūksnes muzejs. Tā galvenā krājuma glabātāja Astrīda Ievedniece atklāj, ka bieži darba laikā dzird, kā aiz sienas vītero putni, skan mūzika un čalo bērni. “Kaut mēs abi esam muzeji un muzejs parasti saistās ar kaut kādu sastingumu, klusumu un mieru, var just, ka šeit aiz sienas mutuļo dzīvība,” viņa apgalvo. Dāvanā kolēģiem Alūksnes muzejs sarūpējis kaut ko no saviem krājumiem, proti, akmeņus no kādreizējās dabas kolekcijas. Kaut gan pasakas un teikas joprojām stāsta, ko tikai ar šiem akmeņiem nav darījis velns, A.Ievedniece norāda, ka šīs dabas veltes daudz vairāk noderēšot “Vides labirintā”, kura apmeklētāji tiek vedināta uz dabas bagātību novērtēšanu.

Apsveikt jubilārus ieradās arī citi Alūksnes Jaunās pils “iemītnieki”: Alūksnes Bērnu un jauniešu centrs, kā arī Tūrisma informācijas centrs. Viesu vidū bija arī Izglītības pārvaldes darbinieces, kas dzimšanas dienas gaviļniekiem dāvāja simbolisku kurpīti. Izglītības pārvaldes metodiķe Vera Zučika skaidro, ka tā noderēšot daudzajās ekspedīcijās un ceļojumos, ko dabas muzeja vadītāji veikuši, lai iepazītu dabu un tās bagātības.

Tulkojumā nozīmē “laimi”

Atzīmējot savas darbības piecpadsmitgadi, jaunas bagātības saviem apmeklētājiem nolēmis piedāvāt arī pats “Vides labirints”. Tie ir ahāti, kuru vārds cēlies no grieķu valodas un tulkojumā nozīmē “laime”. Izstādē “Ahāti – dabas varenības spogulis” skatāmi gandrīz 150 šo dabas veidojumu. Vairums to nākuši no Dienvidamerikas, taču starp tiem atrodami arī citviet pasaulē sastopamie ahāti. A.Verners atklāj, ka to vākšana uzsākta pirms pieciem gadiem, apmeklējot neskaitāmas izstādes un izsoles.

Šie dabas veidojumi ir unikāli ar savu daudzkrāsainību. Tādi izvērtušies arī dabas muzeji 15 gadi, ko abi dibinātāji vērtē kā veiksmīgus. “Vienmēr esam centušies, lai tie apmeklētāji, kas ierodas muzejā, aiziet prom ar pacilātu garastāvokli,” uzsver A.Verners. Nu muzejā gūtā pacilātība kļūs vēl spēcīgāka, jo, kā atzīst tā vadītājs, no ahātiem strāvo pozitīvā enerģija, ko var sajust, paturot ilgāk uz tiem savas rokas.

Kategorijas