Aluksniesiem.lv ARHĪVS

15.oktobrī - Starptautiskā baltā spieķa diena

Gadsimtiem ilgi gani, vientuļnieki un ceļotāji ir izmantojuši spieķi, nūju ceļojot un kā darbarīku. Tas tika izmantots, lai dzītu dzīvniekus, atbrīvotu ceļu un nodrošinātu stabilitāti kalnainā apvidū. Lai arī vēsturiski spieķi izmantoja arī neredzīgi cilvēki, lai tie atpazītu šķēršļus savā ceļā savu balto krāsu tas ieguva tikai 20 gadsimta sākumā.

1921 gadā anglis Džeims Biggs pēc negadījuma kad zaudēja redzi sāka lietot baltas krāsas spieķi lai pārvietotos, pievērstu autovadītāju uzmanību un brīdinātu gājējus. Ilionoisas (ASV) Lauvu kluba priekšsēdētājs 1930, Džordžs A. Bonhams ierosināja, pie baltā spieķa pievienot sarkanu uzlīmi un to sāka izmantot. Lauvu klubs apstiprināja Bonhama ideju un grupa sāka un izplatīt balto spieķi kā līdzekli, lai uzlabotu mobilitāti cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Turklāt Peoria pilsētas dome pieņēma rīkojumu, lai baltas krāsa spieķa lietotāji var šķērsot ielu ārpus kārtas.

Šī ideja izplatījās ASV, Francijā kur izveidojās Baltā spieķa kustība. Baltais spieķis šobrīd visā pasaulē tiek lietots kā neredzīgu cilvēku pazīšanās zīme. Kopš ASV prezidents Džonsons 1964. gada 15. oktobri pasludināja par “Baltā spieķa drošības dienu”, šī diena ir veltīta tam, lai atkal un atkal no jauna visā pasaulē pievērstu sabiedrības uzmanību cilvēkiem ar redzes traucējumiem un viņu vajadzībām. Lai gan baltais spieķis nu jau ir starptautiski pieņemts kā neredzīgu cilvēku simbols, atšķirīgās valstīs ir atšķirīgi noteikumi kā izveidot balto spieķi. Taču kopīgais ir tas, ka, paceļot balto spieķi, neredzīgajam ir tiesības jebkurā vietā šķērsot brauktuvi. Balto spieķi ir atļauts izmantot visās publiskajās vietās, un protams – šo spieķi aizliegts izmantot personām, kuri ir redzīgi. Katru gadu 15. oktobrī daudzās pasaules valstīs tiek atzīmēta Baltā spieķa diena, kurā īpaša uzmanība tiek pievērsta neredzīgajiem cilvēkiem, kuri spieķi izmantojuši kopš seniem laikiem, gan kā palīglīdzekli šķēršļu konstatēšanai un pārvarēšanai, gan iespēju būt neatkarīgākiem un patstāvīgākiem. Spieķis ir arī uzdrīkstēšanās, varēšanas un panākumu gūšanas simbols. Sadarbojoties dažādām organizācijām, Starptautiskajā Baltā spieķa dienā notiek vairāki pasākumi, kas atgādina to, ka neredzīgi un vājredzīgi cilvēki ir daļa no mūsu sabiedrības, ka vide ir jāveido pielāgota un pieejama ikvienam, kā arī pievērstu uzmanību baltajam spieķim un tā simbolikai.

Arī Latvijā tiek atzīmēta baltā spieķa diena, kad vēlreiz atgādinām par to, ja redzat uz ielas cilvēku ar balto spieķi tas nozīmē, ka viņš ir neredzīgs, vai vājredzīgs, tas ir kā signāls pārējai sabiedrībai.

Kategorijas