Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Psiholoģiski triki, kas palīdzēs tērēt mazāk

 

2017. gada 5. aprīlis 00:00

243

Tas, cik daudz naudas mēs tērējam, ļoti lielā mērā ir atkarīgs no mūsu domāšanas veida un psiholoģijas. Cilvēka prāts ir ārkārtīgi sarežģīts un mūsu zemapziņa reizēm liek mums darīt neiedomājamas lietas. Cilvēki tērē naudu nevajadzīgām lietām, ņem ātros kredītus jeb kiirlaen, neveido uzkrājumus utt. nevis tāpēc, ka neapzinātos, ka tas ir nepareizi, bet gan tāpēc, ka konkrētajā brīdī, kad tas tiek darīts, uznāk tāds kā prāta aptumsums. Ir dažādi psiholoģiski triki, kas palīdz pret šīm spontānajām iegribām cīnīties. Šeit būs daži ieteikumi, kā rīkoties, lai jūsu prāts vienmēr gūtu virsroku.

  1. Pirms katras preces iegādes dodiet sev 24 stundu pārdomu laiku

Visvairāk nevajadzīgu pirkumu tiek izdarīti spontāni. Nereti ieejot veikalā, uzreiz gribas kaut ko iegādāties, taču tikai vēlāk, kad preces jau nopirktas, cilvēki saprot, ka šīs preces īsi nav vajadzīgas. Tā nereti tiek sapirktas lietas, kas pat ne reizi nav tikušas izmantotas. Cilvēka dabā ir pieņemt pārsteidzīgus lēmumus. Redzot kaut ko iekārojamu, pārņem bailes, ka, neveicot darījumu uzreiz, vēlāk tādas iespējas nebūs un būs jānožēlo, ka tā netika izmantota, taču daudz biežāk cilvēki nožēlo spontānus pirkumus, ko ir veikuši, nevis nav. Ja redzat kādu preci, ko ļoti gribat, pārvariet vēlmi to uzreiz iegādāties un dodieties mājās. Ja pēc 24 stundām vēl būsit pārliecināts, ka to vēlaties, varat doties tai pakaļ.

  1. Domājiet par labākām alternatīvām

Tomēr gadās arī reizes, kad pēc vienas dienas doties pēc preces nav iespējams un lēmums jāpieņem uzreiz. Brīdī, kad uzrodas kāds šķietami ļoti izdevīgs piedāvājums, pārņem sajūta, ka to noteikti jāizmanto, taču nereti, kad piedāvājums jau pieņemts, cilvēks saprot, ka nemaz tik lielisks tas nebija un iztērēto naudu varēja novirzīt arī kaut kam daudz lietderīgākam. Lai no šādām situācijām izvairītos, uzreiz uzskaitiet savā prātā visas alternatīvas, kam varētu iztērēt naudu. Piemēram, ja skatlogā ieraugāt kurpes, kas jums ļoti, ļoti patīk, padomājiet, vai ir kas tāds, kas jums sagādās lielāku prieku nekā šīs kurpes. Varbūt, ja tās nenopirksit, varēsit atļauties pavadīt lielisku dienu kopā ar saviem draugiem vai nopirkt kādu mājsaimniecības preci, kas ievērojami atvieglotu ikdienu? Tad, ja prece tiek ar kaut ko salīdzināta, tā vairs neliekas tik vērtīga, jo dzīvē var būt arī svarīgākas lietas.

  1. Liedziet sev piekļuvi ietaupījumiem

Vēlme tērēt savu naudu ir pilnīgi dabiska. Ja jums kontā ir nauda, ir ļoti grūti pateikt sev “nē” un iziet no veikala bez kārotajām precēm, tāpēc liedziet sev pieeju brīvajiem naudas līdzekļiem. Viens no veidiem, kā to panākt, ir noguldīt naudu termiņdepozītā. Tad savai naudai varēsit piekļūt vien pēc konkrētā termiņa beigām vai arī rakstot bankai iesniegumu par naudas izņemšanu. Tas nozīmē, ka naudas spontānu pirkumu veikšanai jums nebūs, tomēr tas ir visai riskanti, jo arī tad, ja notiks kāda nelaime un nauda būs patiešām vajadzīga, tai tik viegli klāt tikt nevarēs. Ja jums ir pazīstams kāds cilvēks, kam patiešām uzticaties, tad varat naudu iedot viņam un pateikt, lai nedod to jums, ja vien tā nav ārkārtas situācija. Ja naudai nevervēsit tik viegli piekļūt, jūsu vājības nevarēs gūt virsroku.

  1. Liedziet sev iespēju ņemt ātros kredītus un neizmantojiet kredītkartes

Līdzīgi kā ar uzkrājumu tērēšanu ir arī ar aizdevumu ņemšanu, taču tas ir vēl sliktāk. Tērējot savu naudu, jūs vismaz neuzņematies nekādu risku, bet, ņemot kredītus spontāniem pirkumiem, jūs riskējat ar savu finansiālo situāciju un labklājību. Lai jums nekad neienāktu prātā doma ņemt kredītus pirkumiem, liedziet sev iespēju tiem tik viegli piekļūt. Atšķirībā no patēriņa kredīta jeb tarbimislaen, ātros kredītus var saņemt, piereģistrējoties kreditora mājaslapā un pēc tam nosūtot pieteikumus. Lai tik viegli nevarētu kredītus paņemt, nereģistrējieties kreditoru mājaslapās. Tāpat arī nepiesakieties kredītkartēm vai kredītlīnijām. Ja jums iespēja aizņemties būs brīvi pieejama, agri vai vēlu radīsies vēlme to izmantot.

Cilvēka prātu ir viegli ietekmēt, un tirgotāji un aizdevēji nereti to arī cenšas izmantot, taču, pārzinot savas vājības, jūs pret šīm ietekmēm varat cīnīties. Strādājiet ar sevi un ļaujiet savai apziņai un loģiskajai domāšanai gūt virsroku pār mirkļa iegribām. Tikai tā jūs patiešām varēsit kontrolēt savas finanses un panākt to, ko vēlaties.

Kategorijas