3 populāri finanšu likumi, kas ir morāli novecojuši
Laiki mainās un līdz ar tiem mainās arī tas, kā mums vajadzētu pārvaldīt savas finanses un pieņemt svarīgus finanšu lēmumus. Padomājiet kaut vai par to, kā laika gaitā ir izmainījusies izglītības sistēma, darba tirgus, finanšu sektors, banku darbība utt. Mēs nevaram gaidīt, ka, tam visam mainoties, finanšu likumi, pēc kādiem vajadzētu dzīvot, saglabāsies. Ja mēs dzīvojam 2017. gadā pēc standartiem, ko finanšu eksperti atzina par labu esam ap 2000. gadu vai pat vēl krietni agrāk, nav nekāds brīnums, ka nespējam sakārtot savu finansiālo situāciju un iekļūstam imprumut rapid jeb ātro kredītu jūgā. Šeit būs trīs finanšu likumi, kas ir krietni novecojuši, un jaunie likumi, pēc kādiem mums vajadzētu sākt dzīvot.
-
Uzkrājumu fondam neparedzētiem gadījumiem jāsastāda no 3 līdz 6 jūsu vidējo mēnešalgu
Laikā, kad bezdarbs bija zemāks un pasaules ekonomiskā sistēma kopumā stabilāka, bija iespējams iztikt arī ar šādu uzkrājumu apjomu. Pirmkārt, jau iespēja, ka varētu tikt zaudēts darbs, bija mazāka, līdz ar to pēc šāda uzkrājumu fonda bija mazāka nepieciešamība, turklāt, arī tad, ja darbs kādu iemeslu dēļ tika zaudēts, bija vienkāršāk un ātrāk vietā dabūt citu darbu. Arī tad, ja radās kādi citi neparedzēti tēriņi, piemēram, izdevumi par veselības aprūpi vai steidzamiem remontdarbiem, bija iespējams vieglāk gūt papildus ienākumus, darot papildus darbu. Mūsdienās darba tirgus ir visai nestabils un ir vērojams diezgan liels bezdarbs. Pat cilvēki ar augstāko izglītību bieži vien ir bez darba, jo visiem vietas nepietiek. Tieši šo iemeslu dēļ vairums finanšu ekspertu nosaka, ka mūsdienās uzkrājumu fondam neparedzētiem gadījumiem ir jābūt 8 līdz 12 vidējo mēnešalgu apmērā. Uzkrājumu fonda mērķis ir palīdzēt segt tekošos maksājumus, ja tiek zaudēti ienākumi vai rodas ļoti lieli, neparedzēti izdevumi. Tā kā mūsdienās nevar paredzēt, piemēram, cik ilgi var nākties būt bezdarbniekam, labāk ir nodrošināties pret to, lai bez ienākumiem mierīgi varētu dzīvot aptuveni gadu.
-
Pēc vidusskolas uzreiz jāiet mācīties uz augstskolu
Šīs finanšu likums nāk mums līdzi vēl no padomju laikiem, kad izglītība nozīmēja garantētu darbu, turklāt, tā bija pieejama bez maksas. Mūsdienās tā vairs nav. Par augstāko izglītību gandrīz vienmēr ir jāmaksā un tas bieži vien nozīmē to, ka jāņem studiju kredīts un jāuzņemas kredītsaistības jau sākot ar 18 vai 19 gadu vecumu. Tas ir ļoti riskanti, jo īpaši mūsdienās, kad izglītība negarantē labu darbu. Bieži vien gadās tā, ka tiek pabeigta skola, taču iegūtā profesija nav visai pieprasīta un nākas strādāt vienkāršu darbu vai vispār dzīvot ilgu laiku bez darba. Tas gan neatbrīvo no pienākuma maksāt studiju kredītus, līdz ar to augstskolu absolventi var nonākt patiešām neapskaužamā situācijā. Mūsdienās, pirms mācīšanās augstskolā, noteikti ir jāizvērtē savas nākotnes iespējas un potenciālu. Ja saprotat, ka mācības augstskolā, jūsu izvēlētajā mācību programmā jums, visticamāk, neatmaksāsies, neejiet studēt. Tā būs tikai lieka naudas izdošana. Labāk apgūsiet kādu noderīgu profesiju tehnikumā.
-
Uzsākot patstāvīgu dzīvi, ir jāpērk māja
Vēl pavisam nesen visi finanšu eksperti kā viens apgalvoja, ka vienmēr izdevīgāk ir pirkt, nevis īrēt. Īres maksa nereti ir tikpat liela kā ikmēneša maksājums par hipotekāro kredītu, taču māju pērkot jums paliek vērtīgs īpašums. Tas viss šķiet ļoti loģiski, bet mūsdienās arvien vairāk cilvēku sāk runāt par daudzajām īres priekšrocībām. Piemēram, tas nodrošina neatkarību, jo cilvēks nav piesaistīts vienai konkrētai dzīvesvietai, kā arī tādā veidā samazinās izmaksas par mājokļa uzturēšanu, jo lielu daļu šāda veida izmaksu ir jāuzņemas mājokļa īpašniekam. Piemēram, ja kaut kas pēkšņi atgadās, īrniekam nav jādomā par to, kur dabūt patēriņa kredītu jeb credite nevoi personale, lai to visu savestu kārtībā. Arī nekustamā īpašuma cenas šobrīd ir ļoti augstas, un hipotekāro kredītu piešķiršanas nosacījumi nav gluži tie izdevīgākie, tāpēc, pirms pieņemat lēmumu par mājas iegādi, to noteikti rūpīgi jāapdomā. Mūsdienās īrēt nereti ir izdevīgāk nekā pirkt, ja ne no finansiālā viedokļa, tad no ērtību viedokļa gan.
Šie gan nebūt nav vienīgie finanšu likumi, kas vairs īsti neatbilst mūsdienu cilvēka dzīves stilam šajā ekonomiskajā situācijā. Lai vienmēr no visa gūtu labumu, ir jāseko līdzi laikam un jāinteresējas par jaunākajām aktualitātēm itin visās jomās.
Kategorijas
- Laikraksta sludinājumi
- Pērk
- Pārdod
- Dažādi
- Pakalpojumi
- Maina
- Izīrē
- Vēlas īrēt
- Dāvinu
- Darbs - meklēju
- Darbs - piedāvāju
- Pazudis / Atrasts
- Līdzjutība
- Sludinājumi
- Transports
- Nekustamais īpašums
- Darbs un izglītība
- Izklaide
- Mājdzīvnieki
- Dažādi
- Mājsaimniecība
- Lauksaimniecība
- Labsajūta un veselība
- Celtniecība
- Elektronika
- Pērk
- Pārdod
- Forums
- Mana dzīvesvieta
- Cilvēki
- Izklaides iespējas
- Sanāca kā vienmēr...
- Ir ko teikt?
- Izklaide un kultūra
- Transports un satiksme
- Pilsēta
- Darba devēji
- Citos portālos
- Diena.lv
- Db.lv
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Sarunas par dzīvi
- Latvija pēc 90
- 8778
- Konkursi
- Mīlestības stāstu konkurss
- Blogi
- Afiša
- Koncerti
- Teātra izrādes
- Izstādes
- Sports
- Balles un diskotēkas
- Bērniem
- Filmas
- Citi pasākumi
- Dievkalpojumi
- Jauniešiem
- Senioriem
- Svētki
- Piemiņas pasākumi
- Izlaidumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Cope un medības
- Dzive laukos
- Veselība
- Sports
- Politika
- Vēlēšanu ziņas
- 10. Saeimas vēlēšanas
- 11. Saeimas vēlēšanas
- Kultūra
- Konkursi
- Vietējās ziņas
- Skolu ziņas
- Pasaules ziņas
- Latvijas ziņas
- Policijas ziņas
- Skola Kanaviņu kalnā
- Senioriem
- Vēlēšanas 2017
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Statiskas lapas
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Teritoriālās reformas krustcelēs
- Izklaide
- 13. Saeimas vēlēšanas
- Slēpņošanās spēle "Discover the city"
- Koronavīruss
- "Unikālas kultūras tradīcijas Alūksnes un Apes novadu pierobežā"