Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Īsākais ceļš uz finansiālo brīvību

 

2017. gada 3. maijs 09:22

71

Finansiālā neatkarība ir jebkura cilvēka mērķis. Mēs visi vēlamies dzīvot laimīgu un pārtikušu dzīvu bez raizēm par savu finansiālo situāciju un atkarību no kredītņēmējiem. Diemžēl, daudzi to nekad nespēj sasniegt, neatkarīgi no tā, cik daudz naudas viņi nopelna. Problēma ir tajā, ka cilvēki pierod pie konkrēta dzīvesveida un vairs nespēj iekrāt naudu. Tas ir kā bezgalīgs loks, kas piespiež cilvēku strādāt arvien vairāk un vairāk, lai varētu segt savas arvien pieaugošās vajadzības. Pēc tam vēl tiek ņemti ātrie kredīti jeb pikavippi heti, kas uzliek vēl lielākas saistības un izdevumus. No šī apburtā loka izkļūt ir ļoti grūti, jo ir pilnībā jāmaina savs domāšanas veids un rīcība, taču sekojot vienkāršam, 4 soļu plānam, jūs ātri vien varēsiet pārmainīt savu finansiālo situāciju un panākt, ka finanses jums vairs raizes nesagādā un jūs vairs neesat savas naudas vergs.

  1. Saprotiet, kur paliek jūsu nauda

Pats svarīgākais ir saprast, kur īsti jūsu nopelnītā nauda paliek. Daudzi noteikti domā, ka zina, kur tērē savu naudu, bet patiesībā neapzinās, cik daudz naudas aizplūst tādās izdevumu kategorijās, kas nebūt nav nepieciešams. Lai saprastu, kur jūs tērējat savu naudu un kāpēc ar to nepietiek, ir jāpiefiksē visi savi izdevumi, sadalot to sīkās, precīzās izdevumu kategorijās. Jūs būsiet pārsteigti par to, cik daudz naudas jūs tērējat dažādiem sīkumiem un lietām, kas jums nekādu labumu nedod. To visu redzot un saprotot, jums uzreiz būs skaidrs, kur ietaupīt, kādus tēriņus apgriezt, no kā atteikties un ko mainīt savā dzīvē kopumā. Tas nenozīmē, ka jūsu dzīve kļūs sliktāka vai ka jūs varēsiet atļauties mazāk. Tas vienkārši nozīmē, ka vairs netērēsiet naudu nelietderīgu un ātri vien varēsiet izveidot uzkrājumus, kas palīdzēs turpmāk.

  1. Iemācieties kontrolēt savus tērēšanās paradumus

Tomēr ar teorētisku izpratni un zināšanām vien nereti ir par maz. Pat tad, ja jūs skaidri apzināsieties, ka, piemēram, kafijas tasīte, ko ik rītu kioskā nopērkat, izmaksā jums ap 40 eiro mēnesī, nav teikts, ka varēsiet no tā atteikties. Pieradumiem ir ļoti spēcīga ietekme un no tiem uzreiz atradināties ir grūti. Tas ir darbs ar sevi un savu gribasspēku, kas var prasīt ļoti daudz laika. Lai padarītu šo procesu vienkāršāku, varat sevi ietekmēt ar dažādiem fiziskiem ierobežojumiem. Piemēram, neņemiet līdzi uz darbu naudu, lai nevarētu šo kafijas tasīti nopirkt vai arī pamainiet savu maršrutu, lai kiosks jums nebūtu pa ceļam. To, kas no tā visa darbosies tieši jūsu gadījumā, ir jāizdomā jums pašam, bet jāsaprot, ka bez cenšanās nekas nesanāks.

  1. Ietaupīto netērējiet, bet investējiet

Ja pirmos divus soļus vēl vairums cilvēku spēj spert, tad tālāk sākas problēmas, jo ietaupīto naudu uzreiz rodas vēlme iztērēt. Ja visu laiku esat pieradis savu naudu tērēt līdz pēdējam centam, tad noteikti būs grūti atturēties no naudas tērēšanas, kad jums brīvi pieejama tik liela naudas summa, taču iekrājumu izveidošana ir tikai sākums. Daļu no ienākumiem ir jāatstāj brīvi pieejamu, neparedzētām situācijām, bet atlikušo summu ir jāinvestē. Tas nozīmē, ka naudu ir jāiegulda, lai pēc tam, jūs varētu pelnīt uz pasīvajiem ienākumiem. Pasīvie ienākumi ir nauda, kas tiek saņemta aktīvi nestrādājot, piemēram, no akciju dividendēm. Tad, ja jūs to paveiksiet, jau būsiet izkļuvis no sava dzīvesveida radītā loka, jo naudu saņemsiet neatkarīgi no tā, cik daudz strādājat.

  1. Tieciet vaļā no īstermiņa kredītsaistībām

Ja kredītsaistību jums nav, tad atliek vien izvairīties no jaunu saistību uzņemšanās, bet ja ir, no tām pēc iespējas ātrāk jātiek vaļā. Tas neattiecas uz ilgtermiņa kredītiem, kā, piemēram, hipotekāro kredītu vai studiju kredītu, bet gan, piemēram, uz ātrajiem kredītiem, patēriņa kredītiem, kredītkarti un kredītlīniju jeb joustoluotto. Šādi īstermiņa aizdevumi izmaksā ļoti dārgi, jo to procentu likmes ir augstas, līdz ar to, nauda visu laiku tiek tērēta nelietderīgi. Tāpat paļaušanās uz kreditoru pakalpojumiem ir riskanta un jūs esat pilnībā atkarīgs no viņu lēmumiem. Ja beigsiet izmantot aizdevēju naudu un turpmāk, izmantosiet tikai savu naudu, jūs ātri vien varēsiet sasniegt pilnīgu finansiālo brīvību.

Kā redzams, ierobežojumus savai finansiālajai brīvībai mēs uzliekam paši, ar savu darbību, jeb pareizāk, bezdarbību. Mēs pierodam pie sava dzīvesveida un pat neaizdomājamies, ka mazliet pamainot savus ieradumus, varētu dzīvot daudz labāk un stabilāk.

Kategorijas