Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Atslēga pret bomžiem

Līga Vīksna

2010. gada 12. janvāris 10:17

1480

Alūksnē arvien vairāk ir daudzdzīvokļu māju, kuru iedzīvotāji no nevēlamu personu uzturēšanās kāpņu telpās aizsargājas, aprīkojot ieejas durvis ar kodu atslēgām. Tas atrisina katras mājas nebūšanas, bet nerisina sociālo problēmu pilsētā kopumā par to, kur šādām personām uzturēties.

SIA “Alūksnes nami” valdes loceklis Mihails Kosinovs atzīst, ka situācija ar bezpajumtniekiem ir kā apburtais loks – tiklīdz viena māja uzliek kodu atslēgu, bezpajumtnieki pārceļas uz citas mājas kāpņu telpu, kur arī pēc laika uzliek atslēgu.

Izvēlas kodu atslēgas
“Alūksnē jau daudzām mūsu apsaimniekotajām mājām ir uzliktas atslēgas, piemēram: Pils ielā 40, 38 un 36, Helēnas ielā 28, 55/2, 55./1, Vidus ielā 5, Lielā Ezera ielā 12a. Pilsētas centrā gandrīz visām daudzdzīvokļu mājām jau ir kodu atslēgas. Bija variants, ka ielikām parastu slēdzeni ar atslēgu, bet pierādījās, ka tas nav praktiski – ja ģimenē ir vairāki cilvēki, nav ērti katram nēsāt līdzi savu atslēgu. Diemžēl nevaram izbēgt arī no demolēšanas, jo vairākas kodu atslēgas jau esam bijuši spiesti nomainīt,” stāsta M.Kosinovs.

Viņš atklāj, ka kodu atslēgas ierīkošana vienām durvīm vidēji izmaksā 45 latus, parastas slēdzenes uzlikšana ar vienas atslēgas izvīlēšanu katram dzīvoklim – vidēji 20 latu, bet katram dzīvokļa iemītniekam papildus jāizvīlē sava atslēga. “100 procentu aizsardzības no bezpajumtniekiem nekad nebūs, bet – ja nebūtu efekta no kodu atslēgām, tad “Alūksnes namiem” nebūtu virkne pasūtījumu tās uzlikt,” saka M.Kosinovs.

Pat mājās nav droši
Pagājušajā nedēļā slēdzeni ieejas durvīm uzlika arī Pilsētas bulvāra 1 daudzdzīvokļu māja. Mājas vecākā Gaida Lāce atzīst – tas darīts, jo viena persona nemitīgi dzīvoja un nokārtoja dabiskās vajadzības kāpņu telpās.

“Ar bomžiem ir ļoti grūti cīnīties. Klaiņojošos suņus un kaķus izķer, bet arī par bezpajumtniekiem vajadzētu pilsētā padomāt! Aukstajā laikā mēs savu bomzīti pat nedzinām ārā – bail, ka nenosalst. Viņš jau otro gadu mūsu mājās “ganās”. Esmu bijusi Sociālajā dienestā, kur atzina, ka par šīs problēmas risināšanu tikšot domāts. Tagad mēs esam bomžu ķīlnieki, jo savā mājā nevaram justies droši – viņi mūs terorizē, ir bezkaunīgi, čurā puķu podos, diedelē naudu un ēdienu, turklāt viņus vienmēr pavada nežēlīga smaka. Problēma netiek atrisināta, ja izsauc policiju – personu aizved, pēc dažām stundām atkal izlaiž brīvībā un viņi ir atpakaļ,” secina G.Lāce.

Tādēļ Pilsētas bulvārim 1 ir uzlikta slēdzene, katra dzīvokļa saimniekam izsniedzot vienu atslēgu. “Mūsu māja ir caurstaigājama – vienā pusē ir metāla durvis, otrā – plastmasas. Lai nebūtu jābojā durvis, liekot kodu atslēgu, izšķīrāmies par labu ierastajai. Rīta pusē pagalma durvis atstājam vaļā, lai mājā tiek pastniece, bet vakarā un naktī slēdzam ciet. Ja pilsētā nebūtu bomžu, mums nevajadzētu domāt par atslēgām kāpņu telpām,” saka G.Lāce.

Novads sola dzīvokļus

Torņa ielas 3 mājas vecākā Gunta Putna atzīst, ka pērn rudenī viņas kāpņu telpā bija nevēlama persona – izsaucot policiju, lieta tika ātri nokārtota un vairāk šādu gadījumu nav bijis. “Mums ārdurvīm nav kodu atslēgas un pagaidām nedomājam to uzlikt. Uzskatu, ka bezpajumtnieki ir kompleksa sociālā problēma visā valstī – mums Alūksnē vēl ir salīdzinoši mierīgi. Domāju, ka arī paši bezpajumtnieki ir vainojami situācijā, kādā nokļuvuši. Tā kā darba vietu paliek arvien mazāk, pieļaujams, ka šādu personu paliks arvien vairāk, jo ne visi prot organizēt savu dzīvi,” domā G.Putna.

Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa atzīst, ka tiek strādāts, lai pašvaldībā rastu dzīvojamo platību, ko ierādīt šīs grupas iedzīvotājiem. Alūksnes pilsētā esot ap desmit bezpajumtnieku. Ja vakaros un naktīs viņi meklē siltas naktsmājas kāpņu telpās, tad dienās viņi nākot sildīties uz Sociālā dienesta telpām, jo tur jūtas aizsargāti. “Tiek meklētas iespējas, kā šā gada laikā šo problēmu atrisināt. Turklāt jāņem vērā, ka novada pagastos arī ir šīs grupas personas, kuras, piemēram, dzīvo dažādos šķūnīšos,” saka R.Kalniņa.

Kategorijas