Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Nejauši atklāj cūcību

Agita Auziņa

2009. gada 4. decembris 15:47

2717

Alūksnes ezerā ar buldozeru sadzen atkritumus

Apzināta ļaunprātība vai nolaidīga rīcība? To skaidros atbildīgās iestādes, bet sekas šokējošas -  atkritumiem piebērts ezers un krasta aizsargjosla.

Ierodoties Aldaru ielā (uz Alūksnes pilsētas un Jaunalūksnes pagasta robežas), paveras baiss skats – apmēram 150 kvadrātmetri ar dažādiem atkritumiem. To sastāvs visdažādākais  – atrodami nešķiroti sadzīves atkritumi (stikls, plastmasa, metāla  un sadzīves ķīmijas iepakojumi, kosmētikas aerosoli,  medicīnas preces un to iesaiņojumi, autoriepa), kā arī bīstamie atkritumi (būvmateriālu atliekas, baterijas, insekticīdu aerosoli, azbestu saturoši atkritumi).


Īpašnieku bezatbildība

“Šis ir vēl nebijis gadījums, prātam neaptverama rīcība. Te ir sajaukti bīstamie atkritumi ar sadzīves atkritumiem, tā ir aizliegta darbība. Bīstamajiem atkritumiem ir īpaša savākšana un apsaimniekošana,” tā par redzēto izsakās Madonas reģionālas vides pārvaldes Kontroles daļas dabas sektora vadītājs, vecākais valsts vides inspektors Aldis Verners un piebilst, ka tik lielu cūcību nebija gaidījis.

Šie atkritumi atklāti pavisam nejauši. Sākotnēji jaunalūksnieši sūdzējušies par to, ka nevar pastaigāt gar ezeru. Pašvaldības policijai devās apskatīt situāciju un pavērās daudz šokējošāks skats – atkritumiem piebērts ezers un tā krasts. “Pārsteidz un šokē veids, kā zemes īpašnieki izdomājuši atbrīvoties no atkritumiem, sastumjot tos ar buldozeru Alūksnes ezerā, piesārņojot ezera tauvas joslu un pašu ūdenstilpi. Nekustamā īpašuma īpašnieks ir atbildīgs par savā īpašumā esošo atkritumu savākšanu un izvešanu.” skaidro Alūksnes novada pašvaldības policijas priekšnieks Ardis Tomsons.

Konstatē vairākus pārkāpumus

Šajā gadījumā ir konstatēti vairāki pārkāpumi: vides piegružošana ar sadzīves un bīstamajiem atkritumiem, patvaļīgu piesārņojošo darbību veikšana aizsargjoslā, neiesaistīšanās atkritumu apsaimniekošanā. Pārbaudot teritoriju, tika konstatēts, ka īpašumā nav atkritumu konteineru. Tātad īpašnieki neiesaistās atkritumu apsaimniekošanā, tā arī ir sodāma rīcība. “Visticamākais, šajā gadījumā pēc vainīgo personu noskaidrošanas tiks uzsākta administratīvā pārkāpuma lietvedība. Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā par šādiem pārkāpumiem paredzēts naudas sods no 50 līdz pat 500 latiem. Nepārprotami īpašniekiem situācija būs jāvērš par labu un atkritumi jāsavāc neatkarīgi no lietas iznākuma,” saka A.Verners. Ir zināms, ka zemes īpašnieki  pastāvīgi nedzīvo Alūksnē, jo viņu dzīvesvieta ir Kanādā.
Alūksnes pusē ar šādām problēmām vides inspektori nesaskaras īpaši bieži. Lai gan atkritumu izbēršana nesankcionētās vietās palaikam tiek konstatēta, tomēr lielākoties tie ir mežā, pamestos grantskarjeros, nevis ezerā kā šoreiz.

Kategorijas