Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Lazanja – tas nav ēdiens!

Sarmīte Ozola

2018. gada 3. septembris 19:21

312

Kad mazliet apnicis ēdienreizēs pasniegt kartupeļus, tad viena no alternatīvām ir makaroni jeb pareizāk tos būtu dēvēt – pasta. Tomēr, ņemot vērā gadu gaitā lietoto un vismaz laukos ierastāko apzīmējumu, saukšu tos tomēr par makaroniem.
Šoreiz kāda recepte, kuras īstenošanai droši vien vajadzētu izvēlēties kādu brīvdienu, kad šai nodarbei var ļauties nesteidzīgāk.
Tikai retais nebūs redzējis sirsnīgo filmiņu par paslinko un apaļīgo runci Gārfildu. Viņš ir nesatricināmi pārliecināts, ka dzīve ir brīnišķīga, ja var tikai ēst un gulēt, jo kāpēc gan būtu jādara vēl kaut kas. Viens no Gārfilda iecienītākajiem kārumiem ir lazanja, kurai viņš veltījis “spārnoto” frāzi” – lazanja, tas nav ēdiens, tas ir dzīvesveids!

Tad nu ķersimies klāt, lai pārliecinātos – vai tiešām tas tā ir.
Ja būtu jānoraksturo, no kā sastāv šis kārtojums, tad visvienkāršākais skaidrojums būtu – lazanjas plāksnītes, divu veidu mērces un siers. Tomēr šis ir ēdiens, ar kuru var eksperimentēt, līdz iegūst sev tīkamāko garšas buķeti. Nemaz jau nerunājot par to, ka pagatavošanai var izvēlēties maigāko vistas gaļu, cūkgaļu vai liellopa gaļu. Tāpat katrreiz atšķirīgi tā garšos, ja izvēlēsities citu siera šķirni, no kuras veidot aromātisko “cepurīti”.

Ja man būtu jāgatavo lazanja tikai sev un nebūtu jārēķinās ar pārējiem ģimenē, tad noteikti šai virskārtai izmantotu smilteniešu ražoto Latvijas sieru, bet, lai nebūtu lieku strīdu, esam vienojušies par Krievijas vai Holandes, un atkal ar piebildi, ka kvalitāte ir galvenais, tāpēc drošāk izvēlēties zināmu ražotāju produktu.

Sākam gatavot!

Vispirms jāpagatavo baltā mērce. Katliņā liek aptuveni 50 gramus sviesta, sakarsē un pievieno četras ēdamkarotes kviešu miltu. Turpina karsēt, maisot ar koka karoti, līdz milti iegūst zeltainu nokrāsu. Tad rūpīgi maisot un turpinot karsēt (nevārīt!) pakāpeniski pievieno aptuveni vienu litru piena. Mērcei jābūt krējuma konsistencē. Kad piens pieliets, noņem no uguns un pievieno aptuveni 100 gramus rīvēta siera, sāli, piparus, pierīvē muskatriekstu. Rūpīgi samaisa, lai nebūtu kunkuļi.

Gatavo gaļas mērci.

Nepieciešams aptuveni kilograms maltās gaļas. Mana izvēle ir liellopa un cūkgaļa attiecībās 1:3. Gaļu pārkaisa ar maltajiem pipariem un kārtīgi apcep uz pannas. Liek katliņā. Sagriež divus sīpolus, sarīvē pāris burkānu (vai vienu lielāku), apcep eļļā, kamēr sīpoli zeltaini. Pievieno 250 gramus tomātu mērces un vēl pāris minūtes pacep. Tad liek katliņā pie gaļas. Pievieno sāli, pielej aptuveni litru ūdens un uz lēnas uguns sautē aptuveni pusstundu. Mērcei nav jābūt biezai, tieši pretēji – ēdiens savienosies aromātiskāks, ja mērce būs šķidrāka.Kad abas mērces pagatavotas, ņem dziļāku cepešpannu, ieklāj cepampapīru un sāk kārtot – vispirms ielej nelielu kausiņu gaļas mērces, lai ietaukotu pamatni. Tad klāj lazanjas plāksnītes. Ir dažādi veidi, kā iesaka tās sagatavot, bet parasti mēdzu tās iemērkt uz pāris minūtēm siltā ūdenī. Virs lazanjas plāksnītēm liek gaļas mērci, tad pārsmērē ar balto mērci un atkal plāksnītes. Atkarībā no pannas lieluma procesu atkārto ar tādu aprēķinu, lai virsējā paliktu kārta ar balto mērci. Nobeigumā pārkaisa ar rīvētu sieru. Liek uzkarsētā cepeškrāsnī un 180 grādos cep aptuveni pusstundu.

Sagriezt porcijās būs vieglāk, ja pēc izņemšanas no cepeškrāsns lazanjai ļaus minūtes 10–15 atpūsties. Ja neizdodas visu notiesāt vienā maltītes reizē, tad nākamajā dienā tā garšos ne sliktāk, atliks vien uzsildīt mikroviļņu krāsnī. Šis ir viens no ēdieniem, ko gatavoju saviem studentiem līdzņemšanai steidzīgajām kopmītņu maltītēm. Labu apetīti!

Kategorijas