Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Apgūst senās prasmes

Agita Auziņa

2009. gada 24. novembris 07:09

618

Nedēļas nogalē pēdējo reizi Alūksnē kopā sanāca Vislatvijas projekta “Tradicionālo prasmju skola 2009” dalībnieces. Toties nākamsestdien viņas dosies uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kur visai Latvijai rādīs savu veikumu.

Projektu “Tradicionālo prasmju skola 2009” īsteno vairākās Latvijas vietās un ikkatrā no tām vietējiem iedzīvotājiem piedāvā apgūt tikai tai pusei raksturīgas prasmes. Alūksnē projektu īsteno Tautas lietišķās mākslas studija “Kalme”. Trīspadsmit dažāda vecuma alūksnieši varēja apgūt divu veidu prasmes – mežģīto jostu tehniku, ko mācīja pasniedzēja Ineta Leja, un darināt dažādus vainagus, ko apgūt varēja Māras Krieviņas vadībā. Nodarbības risinājās četras novembra sestdienas. Pasniedzējas un paši dalībnieki atzīst, ka četras nodarbības ir pietiekami, lai apgūtu tikai pamatu, nopietnākām zināšanām un darba apguvei vajagot daudz vairāk laika.

Jābūt savam tautu tērpam

“Mēs darinām Ziemeļvidzemes novadam raksturīgu tautas tērpu  vainadziņus. Projekta meitenes, kas vēl mācās skolā, šobrīd tieši rokdarbu nodarbībās darina tautu tērpus – auž brunčus, šuj kreklus. Tas viņas motivē darināt arī vainadziņu,” stāsta pasniedzēja M.Krieviņa un piebilst, ka viņa tautu tērpu uzvelk vismaz četras reizes gadā – dodoties uz Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja pasākumiem vai gadatirgiem, Vērmanes dārza gadatirgiem, kā arī apmeklējot pasākumus Ates muzejā. “Tautu tērpam var atrast pielietojumu arī mūsdienu latvieši,” smej pasniedzēja. Viņa ir arī pārliecināta, ka katram būtu jābūt mājās tautu tērpam un ideālākajā gadījumā paša darinātam. “Manas nodarbības apmeklē kundzes, kas darina vainadziņus savām mazmeitām. Manuprāt, mēs  arvien vairāk mācāmies novērtēt pašu darbu, pašu darinājumu,” saka M.Krieviņa.

Apgūst neikdienišķas lietas
Mežģīto jostu tehnikas pasniedzēja I.Leja stāsta, ka šādā veidā, vijot vienu pavedienu ap otru, jostas darināt nav nemaz tik sarežģīti. Daudz svarīgāk esot jau sākumā diegus pareizi nostiprināt rāmī. Ja jau sākumā būšot kļūda, tad tālāk darbs neveikšoties tik raiti. “Es pati šīs zināšanas apguvu pašmācības ceļā. Man deju kolektīvā vajadzēja jostu - pētot literatūru mēģināju to darināt. Tagad ar to esmu tā aizrāvusies, ka zināšanas arvien padziļinu,” stāta I.Leja. Viņa arī atzīst, ka projekta ideja ir ļoti vērtīga. “Šī ir iespēja zināšanas nodot tālāk, kas ikdienā netiek pielietotas un bieži vien mēs pat par šīm latviešu prasmēm nepiedomājam,” saka I.Leja.

Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” vadītāja Renāte Pilipa priecājas, ka projekta dalībnieces uz nodarbībām nāk ar lielu sajūsmu. “Nav tā, ka kāds te tiktu piespiests, viss noris brīvprātīgi. Projekta meitenes darbiņu turpina darināt pat mājās brīvos brīžos. Tas vien liecina, ka interese ir,” saka R.Pilipa un atklāj, ka vēl pēdējā projekta dienā pievienojusies jauna dalībniece.
28.novembrī  Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā norisināsies projekta noslēguma pasākums, kur ar saviem darinājumiem dosies arī alūksnietes. Pasākums solās būt rosīgs, jo darbi ne vien jāizliek izstādē, bet arī jārāda, kā tie praktiski top.

Kategorijas