Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Pievienosies valsts dienestam

Līga Vīksna

2009. gada 17. novembris 07:14

735

No 1.decembra Alūksnes un Apes novadu neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) brigādes iekļausies vienotajā valsts NMP dienestā. SIA “Alūksnes slimnīca” valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa norāda, ka iedzīvotājiem “ātrās palīdzības” izsaukšanā un saņemšanā tas neko nemainīs.

“Iedzīvotāji pakalpojumu saņems tāpat kā līdz šim. Izmaiņas saistās ar organizatoriskiem jautājumiem,” saka M.Kauliņa.

Izsaukšanas kārtība nemainās
Latvijā jau kopš aprīļa noris pašvaldību pārziņā esošo NMP institūciju apvienošana vienotā valsts dienestā, kas šobrīd jau nodrošina 81 procentu no visiem ātrās palīdzības izsaukumiem valstī. Vienotu dienestu veido, lai brigādes pacientus nogādātu tuvākajā slimnīcā, kur ir pacienta saslimšanai atbilstošais profils un palīdzību var sniegt nekavējoties.

NMP dienesta komunikācijas daļas vadītāja Ilze Bukša uzsver, ka ātrās palīdzības izsaukšanas kārtība un tālruņa numuri Alūksnes un Apes novados paliek līdzšinējie. “Valsts dienestā vēlamies izskaust tā saucamos „nepamatotos” izsaukumus. Saņemot izsaukumu, izvērtēs, cik ātri palīdzība nepieciešama, kā arī, īpaši lauku teritorijās, – vai pacientam ir iespēja saņemt medicīnisko palīdzību citā vietā. Ja dispečers vai dežūrārsts nevarēs telefoniski novērtēt situācijas smagumu, brigāde brauks pie pacienta. Gadījumos, kad situācija nav veselībai vai dzīvībai bīstama un ātrās palīdzības brigādei nav nepieciešams doties pie sasirgušā, pacientam būs iespēja telefoniski konsultēties ar dežūrējošo ārstu un saņemt ieteikumus, kā rīkoties, kur saņemt vajadzīgo palīdzību,” skaidro I.Bukša.

Mediķi – tie paši

Viņa norāda, ka pēc pievienošanās valsts dienestam visas bijušā Alūksnes rajona brigādes turpinās darbu.
“Pēc izsaukuma saņemšanas pie iedzīvotājiem dosies tie paši daudziem jau labi zināmie mediķi, kas pārzina savas teritorijas. Taču būtiski, ka, dispečeriem savstarpēji sazinoties, turpmāk vajadzības gadījumā uz izsaukumiem palīgā varēs doties arī tuvākās kaimiņu rajonu brigādes. Vienotā valsts dienesta darbības teritorijās tiek nostiprināts arī „brigāžu satikšanās un pacienta pārņemšanas” princips, lai nogādātu pacientu uz attiecīgu slimnīcu vajadzīgās palīdzības saņemšanai,” saka I.Bukša.

Būs jaunas automašīnas

Iekļaujot dienestā brigādes, tiek rūpīgi izvērtēts, kādā stāvoklī ir aprīkojums. “Šobrīd daudzviet Latvijā, tostarp arī Alūksnes rajona teritorijā, izvērtējam nepieciešamību veidot jaunus brigāžu punktus, lai pietuvinātu “ātrās palīdzības” brigādes iedzīvotājiem. Kopumā jaunus punktus izveidos vairāk kā 30 vietās valstī. Par konkrētu jaunās brigādes izvietojuma vietu varēs runāt ar pašvaldībām Alūksnē un Apē, kad būs uzsākta darbība vienotajā valsts dienestā. Pašlaik reģionos ir apzināta situācija ar autotransporta nodrošinājumu un dati iesniegti Veselības ministrijai. Mūsu mērķis ir nomainīt visvecākās “ātrās palīdzības” automašīnas, medicīnas aparatūru un aprīkojumu – tostarp Alūksnē un Apē. Ideāli, ja “ātrās palīdzības” dienestā brigāžu mediķi varētu izmantot automašīnas, kas nav vecākas par septiņiem gadiem. Pašlaik katra otrā automašīna dienestā ir vecāka par septiņiem gadiem. Tāpat gādāsim arī par medicīnas personāla kvalifikācijas paaugstināšanu, ko apmaksās valsts,” uzsver I.Bukša.

Atgādinām, ka visā Latvijā “ātro palīdzību” var izsaukt, par brīvu zvanot no fiksētajiem tālruņiem uz numuru 03 vai no mobilajiem telefoniem uz tālruni 112.

Kategorijas