Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Izdzied un izdejo četrus gadalaikus

Mārīte Dzene

2009. gada 4. novembris 14:36

984

Pasakaini skaista un, galvenais, interesanta parādās latviešu folkloras pasaule. Tā ir bagātība, ko katrs var atrast un iegūt. Tautasdziesmas  un dejas baudām kā atspirdzinošu malku, klausoties sen nedzirdētās skaņās un vērojot dejotāju soļu rakstu. Lai mūsu vislielākā bagātība neizgaistu laika plūdumā, nu jau devīto gadu Ziemeru pagastā tiek rīkoti Valodas un folkloras svētki.

“Līdz šim svētkus rīkojām, sadarbojoties ar pieaugušo amatiermākslas kolektīviem. Šoreiz nolēmām dot iespēju mūsu bērniem iepazīt ne tikai latviešu folkloru, bet arī kaimiņu – igauņu - tautas mākslu. Uz svētkiem atbrauca Rouges pamatskolas 4.klases meiteņu deju kolektīvs,” stāsta Māriņkalna tautas nama vadītāja Inta Tolstiha.

Ziemeru pagasta pārvaldes vadītāja Iveta Vārtukapteine norāda, ka katra bērna grāmatu plauktā noteikti ir kāds mazumiņš no folkloras: pasakas, teikas, tautasdziesmas, sakāmvārdi... Viņa grib ticēt, ka mūsu bērni būs tie, kuri ne tikai apgūs jaunās tehnoloģijas, bet arī saglabās savas tautas folkloru un kultūru.
Alūksnes novada domes kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte valdou salīdzina ar mazu dimanta gabaliņu. “Mēs esam atbildīgi par to, lai šis dimanta gabaliņš vienmēr spīdētu tīrs un spožs, lai latviešu valoda, kurā runājam gadu tūkstošiem, tiktu saglabāta un attīstīta. Folklora ir dzīvs apliecinājums tam, ka vārds cauri gadu tūkstošiem atnāk pie mums tīrs un balts. Tas ceļo no mutes mutē, no gadsimta uz gadsimtu,” uzsver S.Eglīte. Viņa pasniedz ziedu pušķi Ilzei Briediņai, kura ir starp Valodas svētku idejas iniciatoriem un šo svētku organizatoriem. Viņa vada valodas svētku pasākumu, ļaujot iepazīt un izjust gadskārtu tautasdziesmas un dejas. Tās izpilda Ziemeru un Mārkalnes pamatskolas audzēkņi, kā arī Ziemeru folkloras kopas dalībnieki.   

„Tradicionālās kultūras klātbūtne ir jūtama katru gadu no jauna gan ikdienā, gan svētkos. Bērniem ir jāiepazīst senču pasaules redzējums, dziedot, dejojot, spēlējot un uzklausot dažādus stāstus. Grezna dziesma, iznesīgs augums dejā, ornamentu un krāsu prieks tautas tērpos ir balstīts senču tradīcijās,” uzsver I.Briediņa.

Kategorijas