Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Alūksnē notiks novada "Šaha veselības festivāls ātrspēlē 2019"

Loreta Jargane

2019. gada 9. aprīlis 14:09

60

Šogad, 20 aprīlī, Alūksnes Kultūras centrā notiks Alūksnes novada šaha veselības festivāls ātrspēlē 2019. Pasākuma mērķis ir paaugstināt šaha meistarību popularizējot to Alūksnes pilsētā, novadā un valstī.Tādejādi dalībniekus sagatavojot un atbalstot tiem īstenot Austrālijas zinātnieku ilglaicīgo pētījumu secinājumus, ka šaha spēlētājiem paildzinās dzīve vidēji par septiņiem gadiem, salīdzinot ar parastajiem cilvēkiem, kuri šaha spēlēšanā un analogās nodarbībās neiesaistās. 

Turnīrs notiks saskaņā ar FIDE ātrspēles (blitz) šaha noteikumiem pēc Šveices sistēmas 13 kārtās.
Laika kontrole: 4 minūtes uz visu partiju + 2 sekundes par katru gājienu, sākot no pirmā (4+2). Spēles laikā nedrīkst zvanīt mobīlie telefoni. Dalībnieku  reģistrēšanās laiks paredzēts 20.aprīlī no plkst 11.00 līdz plkst. 11.30.Telpas un mēbeles nodrošina Alūksnes novada dome.
Sacensības organizē Latvijas Šaha Federācija sadarbībā ar Alūksnes novada domi. Turnīra direktors: Gunārs Plūme, galvenais tiesnesis: Alberts Cimiņš (starptautiskā kategorija) , FIDE kategorijas tiesnesis: Aivars Laizāns.


Vācu dzejnieks Johans Volfgangs fon Gēte par šahu reiz teicis: "Šahs - tas ir cilvēka prāta pārbaudes akmens."Šahs ir galda spēle un sporta veids, ko spēlē divi cilvēki. To spēlē uz kvadrātveida galdiņa, kas sastāv no 8 rindām un 8 kolonām, kopumā veidojot 64 kvadrātveida lauciņus divās krāsās (tumšā un gaišā). Katrs spēlētājs sāk spēli ar 16 figūrām, kas katra var tikt pārvietota un nokaut pretinieka figūras dažādos veidos. Sākot spēli, spēlētāja rīcībā ir astoņi bandinieki, divi zirdziņi, divi laidņi, divi torņi, viens karalis un viena dāma. Viens spēlētājs spēlē ar gaišām figūrām ("baltās figūras"), otrs - ar tumšām ("melnās figūras"). Spēli sāk tas spēlētājs, kurš spēlē ar baltajiem. Spēles uzdevums ir pieteikt otram spēlētājam matu. Mats ir tāds stāvoklis šahā, kad karalis ir zem sitiena un no šī uzbrukuma vairs nevar izvairīties.

Šahs attīstās jau aptuveni pusotru tūkstoti gadu. Tā pirmsākumi meklējami Indijā ap mūsu ēras 6. gadsimtu, kad to sauca par čaturangu. Daudzas un dažādas spēles gadsimtu gaitā nav izturējušas laika pārbaudi, turpretī šaham piemīt ilggadība. Cilvēkam piemīt tieksme pārbaudīt savas prāta spējas, pacīnīties radošajā jomā ar citiem. Senā spēle ir populāra arī tādēļ, ka tā ir daudzpusīga. Mūsdienās šahs ir gan sports, gan māksla, gan zinātne. Šahs noder aktīvai kulturālai atpūtai un vienlaikus tas ir savdabīga piedzīvojumu un izjūtu pasaule. Katrs var tajā atrast kaut ko sev noderīgu. Sacensības dod iespēju mēroties spēkiem - tāpat kā tas ir citos sporta veidos. Skaistas partijas, kombinācijas, galotnes, etīdes un uzdevumi sajūsmina ne mazāk kā labs skaņdarbs vai talantīgs aktiera tēlojums. Šaha teorijas studēšana, novitāšu meklējumi šajā jomā sagādā apmierinājumu cilvēkiem, kam tieksme uz zinātnisku domāšanu. Šahs attīsta garīgās spējas, fantāziju, trenē atmiņu, rada un pilnveido gribas īpašības un iemaņas - apņēmību, aukstasinību, sīkstumu, atjautību, koncentrēšanās spēju, domāšanas disciplinētību. Pazīstamais padomju pedagogs Vasilijs Suhomļinskis rakstīja: "Bez šaha nevaru iedomāties garīgo spēju un atmiņas audzināšanu... Šaha spēlei jāiekļaujas pamatskolas dzīvē kā vienam no garīgās kultūras elementiem."

Kategorijas