Iedzīvotājus neapmierina mājokļa nodoklis
Nekustamā īpašuma nodoklis nav liels - apmēram 80 procentiem dzīvokļu un māju īpašnieku nāksies maksāt summu, kas nepārsniedz 10 latus gadā. Tomēr daudzi neslēpj rūgtumu par noteikto minimālo nodokļa maksājumu – 5 lati gadā.
Minimālā likme – 5 lati
“Ja man aprēķinātais nodoklis ir tikai 1,25 lati, kāpēc man jāmaksā vairāk? Tas nav taisnīgi! Es jau tā dzīvoju nelielā nelabiekārtotā dzīvoklī, bet jāmaksā vairāk procentu nekā lepnu privātmāju īpašniekiem. Uzskatu, ka vajadzētu ieviest progresīvo mājokļa nodokli. Tad trūcīgajiem nevajadzētu maksāt tikpat vai pat vairāk nekā pārtikušiem īpašniekiem,” domā alūksniete, kura nevēlējās minēt savu vārdu.
Nebūs maz tādu dzīvokļu un arī māju, par kurām nodoklis nesasniegs 5 latus, tomēr būs jāmaksā šī summa. Tādu viedokli pauda arī Apes novada iedzīvotāji, tiekoties ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru. Viņš atzina, ka izmaiņas šajā jautājumā varētu būt vienīgi tad, ja valdības koalīcija par to vienojas. Ekonomikas ministrija piedāvāja piemērot progresīvo nekustamā īpašuma nodokli. Diemžēl to līdz nākamā gada sākumam nevarētu ieviest pat tad, ja Saeima par to nobalsotu.
Ieguvums būs mazs
Apes novada domes deputāte Zita Uzkliņģe atzīst, ka nav vēl rēķinājusi, cik liels nekustamā īpašuma nodoklis viņai būs jāmaksā par māju un dzīvokli. Viņa spriež, ka gadā maksāt 5 līdz 10 latus nav grūti, jo maksājumu var sadalīt četrās daļās. “Neesmu iedziļinājusies, cik tas ir taisnīgi, ka visiem ir noteikta viena likme – 0,1 procents no kadastrālās vērtības. Tomēr domāju, ka tas nav adekvāti attieksmē pret mazajiem un lielajiem īpašniekiem,” spriež Z.Uzkliņģe. Viņa uzskata, ka iedzīvotāji neatteiktos maksāt 5 latus arī tad, ja viņu nodoklis faktiski ir mazāks, bet tad jābūt pārliecībai, ka tas palīdzēs uzlabot visiem dzīvi pašvaldībā. Protams, būs arī trūcīgie, kurus pašvaldība atbrīvos no nodokļa. Katrā ziņā ieguvums no šī nodokļa nebūs liels.
Vēl nav pieņemts Saeimā
Minimālais maksājums valstī noteikts, lai segtu pašvaldībām nodokļa administrēšanas izmaksas. Tomēr nav paredzams, ka tās būtiski palielināsies, jo paziņojumu par nekustamā īpašuma nodokli var nosūtīt kopā ar rēķinu par zemes nodokli. Pededzes pagasta pārvaldes vadītāja Inta Ņikitina norāda, ka vēl jau nekustamā īpašuma nodoklis nav pieņemts Saeimā, tāpēc pāragri spriest par to. “Ko pagastam var dot 0,1 procents no īpašumu kadastrālās vērtības? Praktiski – neko. Ar zemes nodokli saņēmām nedaudz vairāk par 13 000 latu. Tas bija 1 procents no zemes kadastrālās vērtības, bet tagad paredzēts – 1,5 procenti,” salīdzina I.Ņikitina. Paziņojumus par šiem nodokļiem sāks sūtīt nākamajā gadā. I.Ņikitina norāda, ka tas ir diezgan dārgi, jo paziņojumi ir jāsūta ierakstītās vēstulēs. Turklāt ir jāsūta arī atgādinājumi, ja nodokli laikā nesamaksā.
Jāsaglabā nemainīgu likmi
SIA “Latio vērtētāji & konsultanti Vidzemē” valdes priekšsēdētājs Jānis Biernis atzīst, ka šobrīd palielināt nodokļu slogu, protams, ir slikti. Viņš uzskata, ka to vajadzēja ieviest pirms 3 vai 4 gadiem. “Ja Starptautiskajam Valūtas fondam ir apsolīts ieviest nekustamā īpašuma nodokli mājoklim, tad šī likme 0,1 procents no kadastrālās vērtības ir normāla. Manuprāt, ir ļoti pareizi, ka tā nav 1,5 vai 3 procenti. Turklāt ir loģiski, ka nosaka šo minimālo likmi – 5 latus, lai pastmarka nebūtu dārgāka par iekasēto nodokli,” uzskata J.Biernis. Viņš uzsver, ka šāds nodoklis ir jānosaka iespējami ilgākam laika periodam, jo īpašnieki un investori vērtē, cik viņiem ir izdevīgi darboties. Diemžēl nav iespējams paredzēt, cik ilgi būs šāda zemes nodokļa likme mājokļiem. “Domāju, ka 10 gadus noteikti nebūs tāds nodoklis. Zviedrijā šis nodoklis ir 1 procents reģionos un 1,5 procenti galvaspilsētā, bet mums ir 0,1 procents,” norāda J.Biernis.
Kategorijas
- Laikraksta sludinājumi
- Pērk
- Pārdod
- Dažādi
- Pakalpojumi
- Maina
- Izīrē
- Vēlas īrēt
- Dāvinu
- Darbs - meklēju
- Darbs - piedāvāju
- Pazudis / Atrasts
- Līdzjutība
- Sludinājumi
- Transports
- Nekustamais īpašums
- Darbs un izglītība
- Izklaide
- Mājdzīvnieki
- Dažādi
- Mājsaimniecība
- Lauksaimniecība
- Labsajūta un veselība
- Celtniecība
- Elektronika
- Pērk
- Pārdod
- Forums
- Mana dzīvesvieta
- Cilvēki
- Izklaides iespējas
- Sanāca kā vienmēr...
- Ir ko teikt?
- Izklaide un kultūra
- Transports un satiksme
- Pilsēta
- Darba devēji
- Citos portālos
- Diena.lv
- Db.lv
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Sarunas par dzīvi
- Latvija pēc 90
- 8778
- Konkursi
- Mīlestības stāstu konkurss
- Blogi
- Afiša
- Koncerti
- Teātra izrādes
- Izstādes
- Sports
- Balles un diskotēkas
- Bērniem
- Filmas
- Citi pasākumi
- Dievkalpojumi
- Jauniešiem
- Senioriem
- Svētki
- Piemiņas pasākumi
- Izlaidumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Cope un medības
- Dzive laukos
- Veselība
- Sports
- Politika
- Vēlēšanu ziņas
- 10. Saeimas vēlēšanas
- 11. Saeimas vēlēšanas
- Kultūra
- Konkursi
- Vietējās ziņas
- Skolu ziņas
- Pasaules ziņas
- Latvijas ziņas
- Policijas ziņas
- Skola Kanaviņu kalnā
- Senioriem
- Vēlēšanas 2017
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Statiskas lapas
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Teritoriālās reformas krustcelēs
- Izklaide
- 13. Saeimas vēlēšanas
- Slēpņošanās spēle "Discover the city"
- Koronavīruss
- "Unikālas kultūras tradīcijas Alūksnes un Apes novadu pierobežā"