Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Prasa atcelt lēmumu

Mārīte Dzene

2009. gada 14. oktobris 14:00

7757

Alūksnes administratīvās ēkas zāle pirmdienas vakarā bija pārpildīta, cilvēki drūzmējās pie zāles durvīm un stāvēja pat ārpusē. Tas liecina, ka „Simones” liktenis ir svarīgs daudziem.

Alūksnes novada pašvaldības uzņēmuma ienākumus veido gan iedzīvotāju maksājumi par siltumenerģiju, gan arī pašvaldības līdzekļi, kas būtībā ir nodokļu maksātāju nauda. Tāpēc iedzīvotāju viedoklis ir vienprātīgs – ir jāatceļ domes lēmums kopā ar pilnsabiedrību “Silten JG” dibināt jaunu akciju sabiedrību “Siltums”. Partijas “Sabiedrība citai politikai” sagatavoto vēstuli ar šādu aicinājumu parakstījuši jau daudzi alūksnieši.

Vēlas piesaistīt privāto kapitālu
„Galvenā būtība ir tā, ka mēs „Simoni” nepārdodam, bet veidojam jaunu kopēju uzņēmumu,” uzsver domes priekšsēdētāja vietnieks Laimonis Sīpols. Tomēr daudzi sanākušie vēlas dzirdēt pamatojumu šim lēmumam. „Tas ir vajadzīgs tāpēc, ka tiek piesaistīti līdzekļi un “Simone” tiek laukā no parādiem. Pagājušajā gadā dome „Simones” pamatkapitālā ir ieguldījusi 150 000 latu. Ar šo naudu samaksāja parādus par šķeldu, un šogad atkal ir vajadzīga nauda. Bet mums tās nav,” skaidro domes priekšsēdētājs Aivars Fomins. “Simonei” ir kredītsaistības pusmiljons latu. Tās ir lielākas nekā apgrozāmie līdzekļi. Lai iepirktu kurināmo, ir vajadzīgs finansējums. Pašvaldība no uzņēmuma saņēmusi iesniegumu, lai tiktu galvots 50 000 latu kredīts. Bet valsts ir noteikusi tādu kārtību, ka pašvaldībām nav viegli dabūt kredītu. Tas nozīmē, ka “Simonei” draud maksātnespēja, jo tai ir arī jāatmaksā parādi kurināmā piegādātājiem.

Deputāts Ainars Melders norāda, ka tiek piesaistīts privātais kapitāls. Turklāt paredzēts apkures tarifu nemainīt piecus gadus. “Visi lēmumu tiks pieņemti ar 100 % akcionāru atbalstu. Tātad, ja domes pārstāvis kaut kam nepiekritīs, lēmumu nevarēs pieņemt. Ko jūs vēl gribat?” nesaprot A.Melders.  Viņš norāda, ka iedzīvotāju parāds „Alūksnes namiem” par siltumenerģiju ir 107 000 latu. Savu parādu A.Melders sola nomaksāt 7.novembrī. Domes lēmumā ir paredzēts dibināšanas līgumā iekļaut nosacījumus, ka „Silten JG” iegulda ne mazāk kā 400 000 latu un apmaksās to noteiktā kārtībā - ne mazāk kā 25 000 latu – līdz uzņēmuma reģistrācijas pieteikuma iesniegšanai un ne mazāk kā 50 000 latu līdz gada beigām, bet pilnībā apmaksās ieguldījumu pamatkapitālā – līdz 2010.gada 1.oktobrim.

Apmierina “pašu bāleliņu” piedāvājums

Šķiet, ka patiesi labākus nosacījumus “Simones” glābšanai grūti iedomāties. Nav tikai saprotams, no kurienes “Silten JG” radīsies šie līdzekļi.  “Skumji, ka sākotnējais igauņu firmas piedāvājums pārvērtās par latviešu bāleliņu piedāvājumu no uzņēmuma, kura pamatkapitāls ir apmēram 22 000 latu. Tas ir reģistrēts tikai augustā, turklāt tam nav pieredzes siltumapgādē,” secina deputāts Andis Krēsliņš. Viņš norāda, ka kopā ar piedāvājumu slēgt līgumu nav nevienas bankas garantijas, ka tā kreditēs jaunā uzņēmuma pamatkapitālā iemaksāt paredzētos līdzekļus. A.Krēsliņš atzīst, ka tagad ir svarīgi izstrādāt līguma projektu, kurā iestrādāt abu pušu saistības un garantijas. “Ja tajā parādīsies neizdevīgi nosacījumi, par tiem nāksies maksāt visiem alūksniešiem 20 gadus. Tiesa, “Simonei” līdzekļi ir jāpiesaista tā vai citādi. Ja ņemtu jaunu kredītu, siltums kļūtu vēl dārgāks,” spriež deputāts. Arī domes Attīstības nodaļas vadītāja Valda Zeltiņa secina, ka viss būs atkarīgs no līguma, kādi nosacījumi tajā tiks ietverti.
Izrādās, ka jau pagājušā gada decembrī iepriekšējā Alūksnes dome uzsāka sarunas ar šiem investoriem, par kuriem iedzīvotāji uzzināja tikai nesen. Piedāvātais projekts šā gada 5.martā ir reģistrēts domes kancelejā. SIA “Silten Energy” dibinātājs Gaidis Sockis informē, ka siltumapgādes bizness Alūksnē tika izvērtēts kopš 2008.gada. Iesniegti pieteikumi arī vairākās citās pilsētās – Jēkabpilī, Līvānos, Daugavpilī. Tiesa, pagaidām neviena pašvaldība vēl līgumu nav noslēgusi. “Protams, katru uzņēmēju interesē peļņa. Mums ir savs redzējums, kā varētu uzņēmumu attīstīt un nākotnē pelnīt. Peļņa nebūs pēc 2 - 3 gadiem, bet apmēram pēc 10 gadiem. Tāpēc mūsu investīcijas ir ilgtermiņa un jaunā sabiedrība tiek veidota uz 20 gadiem. Pēc tam viss – atjaunotās trases un katlumājas - paliks pašvaldības īpašumā,” komentē G.Sockis.

“Simone” var strādāt
Novada domes deputātu darba grupa nepaspēja izpētīt „Simones” darbu, tomēr deputāts Dzintars Adlers sapratis, ka šis uzņēmums ir spējīgs strādāt. “Diemžēl ir ļoti daudz nelietderīgu izdevumu. Pirmkārt, šķeldas patēriņš un izmaksas. Uz to rēķina ietaupījums gadā varētu būt vismaz 150 000 latu,” atzīst Dz. Adlers.  Piemēram, Parka ielas katlumāja vidēji patērē 25 000 līdz 30 000 kubikmetrus šķeldas, bet pērn patēriņš bija par 10 000 kubikmetriem lielāks. Deputāts Verners Kalējs norāda, ka kurināmā piegādātājam vajadzētu maksāt par iegūto siltuma jaudu, nevis par skaidām un šķeldu. Turklāt nepieciešama precīza kurināmā uzskaite. Nevajag neskaitāmus, bet vienu piegādātāju, no kura var prasīt atbildību. “”Silten JG” sola piecus gadus nepaaugstināt tarifu. Bet ko tad tur vairs var paaugstināt, ja jau tagad Alūksnē ir viens no augstākajiem tarifiem valstī?” spriež V.Kalējs.  

Pils ielas 36. mājas vecākais Elmārs Zariņš secina, ka kopš 2003. gada “Simone” tarifu ir paaugstinājusi vismaz trīs reizes jeb apmēram par 20 latiem. Līdz šim “Simones” vienīgais īpašnieks – pilsētas dome – vienmēr izvēlējies vieglāko ceļu – iedot naudu, lai kaut kā apkures sezonu izvilktu. Tāpat bija šogad, jo pavasarī, kad vērtēja “Simones” darbu, nekādus lēmumus nepieņēma. “Šai sanāksmei bija jābūt aprīlī vai maijā, lai varētu visu sakārtot tā, kā tas ir vajadzīgs normālā biznesa vidē,” secina A.Krēsliņš. Tagad vairs nav laika gari diskutēt. Tomēr deputātiem vajadzētu ieklausīties iedzīvotāju prasībā atļaut “Simonei” strādāt un mēģināt sakārtot uzņēmuma darbību.

Partijas “Sabiedrība citai politikai” biedru un atbalstītāju sagatavotā un 99 iedzīvotāju parakstītā vēstule ir nodota Alūksnes novada domei. Tai būs jālemj, ko atbildēt iedzīvotājiem un kā rīkoties.

Vairāk foto

Kategorijas