Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Atjauno unikālu instrumentu

Sandra Apine

2019. gada 26. novembris 00:00

319

Vai jūs zināt, kas ir base? Izrādās, tas ir sens mūzikas instruments, kam līdz mūsdienām saglabājušies tikai kādi 20 oriģināli, un viens no tiem ir arī Viktora Ķirpa Ates muzejā, turklāt tagad tas tiks atjaunots.
“Muzejs glabā nelielu mūzikas instrumentu kolekciju, tajā skaitā tradicionālo trīsstīgu basi. Šogad augustā basīšu pētnieks Varis Auziņš kopā ar muzeja darbiniekiem veica šīs bases detalizētu apsekošanu un dokumentēšanu. Instrumenta iekšpusē atrada šādu ierakstu: “Taisīta 13. martā 1934. g. Zeltiņu pag., “Micpaldos”, E. Kappa, E. Ribaks, A. Sikaters.” Šim ierakstam ir būtiska nozīme bases izcelsmes un lietošanas noteikšanai, jo tajā minētais Arvīds Sikaters ir kalncempietis, kurš arī pārstāv Kalncempju muzicēšanas vēsturi,” stāsta Viktora Ķirpa Ates muzeja vadītāja Janita Šolina.
Nozīmīgais atradums pamudinājis instrumenta atjaunošanas darbiem. “Bases tehniskais stāvoklis ir labs, bet, lai instruments būtu eksponējams, vajag izgatavot trūkstošās detaļas,” projekta gaitu ieskicē muzeja saimniece.
Pamatojoties uz apsekošanā gūtajiem rezultātiem, tiks īstenots Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstīts projekts “Viktora Ķirpa Ates muzeja bases detaļu izgatavošana”, veicot instrumenta trūkstošo detaļu izgatavošanu, tādējādi nodrošinot pamatkrājuma priekšmeta pilnvērtīgu komplektāciju un pieejamību sabiedrībai. Darbus uzsāks decembrī.
Taču tas nav viss. “Nākamā gada Muzeju naktī Ates muzejā plānots atklāt izstādi par kāzu un kāzu muzikantu tradīcijām Kalncempjos, kur viens no objektiem būs arī atjaunotā base,” atklāj J. Šolina. Arī visu vasaru un Pļaujas svētkos apmeklētājiem būs iespējams aplūkot šo unikālo mūzikas instrumentu. Pēc izstādes noslēguma priekšmets nonāks muzeja krātuvē un būs apskatāms Muzeju naktīs.


Interesanti
Vēsturiskie materiāli liecina, ka 19. un 20. gadsimta pirmajā pusē latviešu tautas mūzikā plaši spēlēts stīgu instruments, ko sauc par basi. Līdz mūsdienām saglabājušās un apzinātas nedaudz vairāk kā 20 vēsturiskās bases, kas atrodamas galvenokārt muzeju krājumos un privātkolekcijās. Bases izgatavoja un plaši lietoja tieši Vidzemē, spēlējot lauku kapelās.

Kategorijas