Aluksniesiem.lv ARHĪVS

No Alūksnes miesta līdz pilsētai

Sandra Apine

2019. gada 27. decembris 00:00

1910

20. gadsimta sākumā Alūksnes miestā dzīvoja apmēram 1500 iedzīvotāji, bet uz 1920. gadu bija jau 2029 dažādu tautību iedzīvotāji un 305 dzīvojamās mājas.
“Alūksnē norisinājās aktīva kultūras, saimnieciskā un sabiedriskā dzīve, darbojās dažādas biedrības un bija vairākas reliģiskās draudzes. Šajā laikā intensīvi norisinājās pilsētas plānveida apbūve. Notika komercdarbība, bija attīstīta kultūras dzīve, izveidojās pilsētas infrastruktūra, iedzīvotāju skaits sasniedza vismaz divus tūkstošus, vērojamas vēsturiskās apbūves tradīcijas. Bija sasniegti visi valsts noteiktie pilsētas statusa iegūšanas pamatkritēriji,” stāsta Alūksnes muzeja vēsturniece Zanda Pavlova.
Nozīmīga loma Alūksnes pilsētas tiesību iegūšanā bija aktīvam politiskajam un sabiedriskajam darbiniekam Alūksnes miestā Kārlim Šteineram, kurš 1917. gada vasarā brauca uz Pēterburgu pie Iekšlietu ministra, lai izgādātu Alūksnei pilsētas tiesības. Tāpat arī Iekšlietu ministrijas pilsētas nodaļu vadītājam Robertam Ķellem, kurš pēc Alūksnes atbrīvošanas 1919. gada maijā organizēja Alūksnes miesta pašvaldību. “Lai arī K. Šteinera brauciens nenesa tūlītējus rezultātus, mērķis tomēr tika sasniegts - 1920. gada 2. janvāra Ministru Kabineta sēdē tika pieņemti noteikumi par pilsētu tiesību piešķiršanu Alūksnes miestam,” stāsta Z. Pavlova.
Nākamais, 2020. gads, sāksies tieši ar šo zīmīgo datumu Alūksnes pilsētai.

Kategorijas