Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Demogrāfiskā situācija liek būt bažīgiem

Aivita Lizdika

2020. gada 10. janvāris 00:00

30

Kāda demogrāfiskā situācija bijusi pērn Alūksnes un Apes novados, iztaujājām abu novadu Dzimtsarakstu nodaļu darbiniekus. Secinājums – diemžēl joprojām tā ir negatīva, mirstībai pārsniedzot dzimstības rādītājus.
Jāatgādina, ka Alūksnes novada Dzimtsarakstu nodaļa ar 6. janvāri darbu uzsākusi un pakalpojumus civilstāvokļa aktu reģistrācijas jautājumos sniedz Alūksnes novada pašvaldības administratīvajā ēkā Dārza ielā 11 katru darbdienu 111. un 113. kabinetā, kas atrodas ēkas 1. stāvā, ar pieņemšanas laiku no pulksten 8.30 līdz 13.00 un 14.00 līdz 17.00.

Dzimušo skaits samazinājies
Alūksnes novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Anita Grīvniece norāda - pērn nodaļā, salīdzinot ar 2018. gadu, dzimuši par 12 bērniņiem mazāk, un svārstīgā dzimstības rādītāja līkne virzījusies lejup.
“54 jaundzimušo dzimšanas vieta bijusi Balvu slimnīca, 34 dzimuši Vidzemes slimnīcā Valmierā, četri bērni Rīgā, 12 - Madonas slimnīcā, trīs bērniņiem dzimšanas vieta ir Sigulda, bet pa vienam bērnam pasaulē nākuši Jēkabpilī, Rēzeknē, Jūrmalā, Krimuldas pagastā, arī Kalncempju pagastā mūsu novadā. 2019. gadā dzimuši 56 zēni  un 56 meitenes, no viņiem arī divi dvīņu pāri Amanda un Matīss, Denīze un Marsels,” stāsta nodaļas vadītāja.
No reģistriem Dzimtsarakstu nodaļā uzzinām arī, ka laulībā dzimuši 47 mazuļi, 58 jaundzimušā dzimšanas reģistrā ziņas par tēvu ierakstītas, atzīstot paternitāti, bet septiņos dzimšanas reģistros ierakstītas tikai ziņas par bērna māti.

Bērniem latviski un retāk dzirdēti vārdi
Interesanti, ka pērn dzimušajiem astoņiem mazuļiem vecāki devuši divus vārdus. “Vārdu izvēlē vērojama dažādība, nav izteikti dominējošas tendences personvārdu izvēlē. Dzimšanas dokumentos esam ierakstījuši gan retāk sastopamus un mazāk dzirdētus vārdus, gan arī jau “pārbaudītas vērtības” - tie ir latviskie vārdi: Līga, Emma, Dārta, Marta, Elza, Emīlija, Sofija, Reinis, Kārlis, Reinholds, Arvīds, Jēkabs, Oskars, Gusts,” stāsta A. Grīvniece, atklājot, ka  populārākie vārdi meitenītēm  pērn Alūksnes novadā ir Katrīna, Keita, Alise, Patrīcija, kas reģistros ierakstīti trīs reizes.
Trīs dzimušo zēnu dzimšanas reģistros ierakstīts vārds Tomass,  pa divām reizēm ierakstīti vārdi Adrians, Martins, Kristers, Dominiks, Kārlis, Artūrs, Roberts, Kristofers un Reinis. Jaundzimušajiem doti arī mazāk izplatīti un retāk sastopami vārdi: meitenēm – Dālija, Emija, Mona,  Kima, Selesta, bet zēniem - Arimands, Everts, Raens, Guntris, Justs, Tigrans.
 
Laulību skaits palielinājies
A. Grīvniece priecājas, ka pērn noslēgtas 86 laulības, kas, salīdzinot ar 2018. gadu, ir par sešām vairāk. Izsniegtas arī piecas izziņas par laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu pārbaudi laulības reģistrācijai citā nodaļā vai pie garīdznieka.
“Pirmajā laulībā stājušies 54 pāri, deviņas laulības noslēgtas gadījumos, kad vienam no laulības slēdzējiem tās ir atkārtotas, un 23 laulības reģistrētas laulātajiem, kur abiem iepriekš bijušas juridiski noslēgtas attiecības, kas pārtrauktas. Izvērtējot laulības slēdzēju dzīvesvietas, jāsecina, ka  39 pāriem abi laulātie deklarējuši dzīvesvietu Alūksnē vai Alūksnes novadā, 18 gadījumos vienam no laulātajiem deklarētā dzīvesvieta ir Alūksne vai kāds no novada pagastiem. 29 pāri, kas ir salīdzinoši liels un ievērojams skaits, no laulības slēdzējiem ir ar citos novados, citās pilsētas vai ārvalstīs deklarētām dzīvesvietām,” norāda A. Grīvniece piebilstot, ka arī baznīcās pērn reģistrētas laulības, kas gan ir tikai divi gadījumi un par 10 laulībām mazāk nekā 2018. gadā.
Viņa arī stāsta, ka pieaudzis citā piemērotā vietā, ārpus nodaļas telpām, reģistrēto laulību skaits, un aizvadītajā gadā tās bijušas pavisam 13 laulības. Iecienītākās vietas laulību ceremonijai bijušas pie Jaunās pils, Aleksandra paviljons un Alūksnes Kultūras centrs.
Interesanti, ka ar citu valstu pilsoņiem Alūksnes novada Dzimtsarakstu nodaļā noslēgtas trīs laulības, kā arī pa vienai ar Ukrainas,  Polijas un ar Krievijas pilsoni. “Priecē, ka pieaug laulību skaits pāriem, kuru attiecībās jau dzimis bērniņš un kuri vēlējušies juridiski tās sakārtot,” piebilst vadītāja.

Mirušo skaits satraucošs
“Satraucošs skaitlis atspoguļo 2019. gadā mirušo personu skaitu. Dzimtsarakstu nodaļā  par Aizsaulē aizgājušajiem aizvadītajā gadā sastādīti miršanas reģistri, kas, salīdzinot ar 2018. gadu,  uzrāda pieaugumu par 44 reģistriem. Mirušo skaits pa mēnešiem aizvadītajā gadā ir ļoti svārstīgs - no 36 mirušajiem janvārī līdz viszemākajam jūnijā - 15,” neslēpjot skumjas, saka A. Grīvniece. 

Izsniegti dažādi dokumenti
 Pērn Dzimtsarakstu nodaļā apmeklētājiem uz vietas izsniegtas 127 atkārtotas civilstāvokļa aktu reģistrācijas apliecības. “Būtisks ir pieprasījumu skaits civilstāvokļa reģistrācijas dokumentu sagatavošanai un izsniegšanai, ko saņemam elektroniski, pēc tam ievadot reģistru vienotajā sistēmā. Pieprasītāju ērtības labad, dokumentus iespējams saņemt sev tuvākajā dzimtsarakstu iestādē vai Latvijas pārstāvniecībā ārvalstī, ja pašlaik persona uzturas ārpus valsts.  Iepriekš sastādītajos civilstāvokļa aktu reģistros veikti 48 papildinājumi un labojumi,”  statistiku atklāj nodaļas vadītāja.
Saņemts 31 paziņojums par laulības šķiršanu, attiecīgu atzīmi par to izdarot laulības reģistros. Ar pasta starpniecību nosūtīts 61 sūtījums, sniedzot atbildes uz pieprasījumiem un veicot saraksti ar citām iestādēm.
A. Grīvniece neslēpj arī, ka 2019. gadā Alūksnes novada Dzimtsarakstu nodaļā saņemti septiņu personu iesniegumi vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas lietās.

Arhīva grāmatu sastāvs mainīgs
Dzimtsarakstu nodaļas arhīva grāmatu skaitliskais sastāvs periodiski mainās, glabāšanā Latvijas Nacionālajam arhīvam nodotas 12 Alūksnes un Gaujienas draudzes reģistru grāmatas par dzimšanu, laulību un miršanu. Savukārt iesietas un kopējam grāmatu skaitam klāt nākušas 13 grāmatas par 2017. un 2018. gadā Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētajiem civilstāvokļa aktiem.
“Mēdz sacīt, ka  jauns gads līdzinās tukšai grāmatai un pildspalva esot katra paša rokās. Mums katram dota iespēja uzrakstīt skaistu stāstu par sevi. Lai visiem laimīgs 2020. gads!” novēl A. Grīvniece.

Apes novads par 35 bērniņiem bagātāks
Demogrāfisko situāciju Apes novadā nevar salīdzināt ar statistikas skaitļiem Alūksnes novadā, jo tas ir krietni mazāks novads. Apes novadā ir tikai četras teritoriālās vienības, un uz 2020. gada pirmo janvāri tur deklarējušies 3 588 iedzīvotāji, kamēr pēc Alūksnes novada pašvaldības datiem zināms, ka Alūksnes novadā deklarējušies 15 979 cilvēki.  Neskatoties uz to apenieši lepojas, ka novadā pērn reģistrēti 35 jaundzimušie, kopā 24 meitenītes un 11 puisīši, kas ir pat par trīs bērniņiem vairāk nekā 2018. gadā.
“Pagājušajā gadā dzimušajiem bērniņiem vecāki devuši šādus vārdus: meitenēm - Estere, Melānija, Bille, Elīna, Elīza, Luīze, Karlīna, Nellija, Māra, Meldra, Juta, Gerda, Grieta, Patrīcija, Undīne, Agnese, Renāte, Keita, Mila, Ivanda, Helma, Sofija, bet zēniem – Emīls, Klāvs, Artūrs, Mārtiņš, Mārcis, Niks, Rihards, Ričards, Teodors, Ivo,” laikrakstam atklāj Apes novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Iveta Indriksone.

Noslēgtas četras laulības
Apes novada Dzimtsarakstu nodaļā 2019. gadā reģistrētas arī četras laulības, un visas četras noslēgtas svinīgos apstākļos. Divu laulību ceremonijas bijušas pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļas telpās, bet otras I. Indriksone vadījusi ārpus tām, citā piemērota vietā. Visi jaunlaulātie bijuši Latvijas pilsoņi, ar ārvalstniekiem nodaļā laulības pērn nav slēgtas.
 
Reģistrēti arī Aizsaulē aizgājušie
Apes novada Dzimtsarakstu nodaļā, tāpat kā Alūksnes Dzimtsarakstu nodaļā, diemžēl nācies izsniegt arī miršanas apliecības. “Apes novada Dzimtsarakstu nodaļā izsniegtas 39 miršanas apliecības, bet 25 šāda veida dokumenti par apeniešiem izsniegti un miršanas gadījumi reģistrēti citu novadu Dzimtsarakstu nodaļās, atbilstoši teritorijai kurā noticis miršanas fakts,” stāsta I. Indriksone.


Alūksnes novadā
2019. gadā dzimuši
Kopā    Zēni    Meitenes
112    56    56

Apes novadā
2019. gadā dzimuši
Kopā    Zēni    Meitenes
35    11    24

Alūksnes novadā
2019. gadā miruši
Kopā    Vīrieši    Sievietes
284    136    148

Apes novadā
2019. gadā miruši
Kopā    Vīrieši    Sievietes
64    35    29

Kategorijas