Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Alūksniešus caur stāstiem aizved ceļojumos pa pasauli

Saiva Keisele

2020. gada 10. janvāris 00:00

1

Alūksnes pilsētas bibliotēkā aizvadītajā nedēļā alūksnieši, skolēni un viņu pedagogi tikās ar grāmatu autoru, pasaules apceļotāju un Pasaules latviešu klaidoņu brālības vadītāju Pēteri Strubergu.
Viņš sarakstījis 10 grāmatas - drīzumā iznāks vēl viena grāmata “Papua Jaungvineja” - kā arī  sadarbojas ar ārstu Anatoliju Danilānu. P. Strubergs apceļojis 83 valstis un guvis lielu pieredzi. 
23. janvārī Pasaules latviešu klaidoņu brālības organizācijā iestāsies vēl 11 cilvēki, šobrīd tajā  iesaistījušies aptuveni 70 pasaules apceļotāji. 

Izzina piedzīvojumus
P. Strubergs mums rāda suvenīrus, ko atvedis no saviem ceļojumiem - mūzikas instrumentus, krelles, cepures, kokizstrādājumus. Katram suvenīram ir sava nozīme, piemēram, lai izveseļotos, izmanto īpašas krellītes. “Ja tic, tad daudz kas notiek!” saka P. Strubergs un uzsver - katra tauta tic saviem izgudrojumiem, savādāk nebūtu šādu suvenīru. Uzzinām, ka P. Strubergu aizrauj šamaņi. Viņš smej, ka A. Danilānu aicinot uz diskusiju par klasisko medicīnu un šamaņu medicīnu. Par to var izlasīt arī grāmatā “Dakteri un šamaņi”. Kāda sieviete uzdeva jautājumu: “Vai džemperis autoram mugurā ir saistīts ar kādu ceļojumu?” Uzzinājām, ka tas P. Strubergam ir no Dienvidamerikas ceļojuma.

Ceļojums caur fotogrāfijām
Pēc parādītajiem suvenīriem
P. Strubergs mūs aizved nelielā ceļojumā, rādot fotogrāfijas. Autors var dalīties ar daudzām atziņām un bagātīgiem stāstiem par apceļotajām valstīm. Austrāliju ir apceļojis trīs reizes un vēl daudzas vietas nav apskatījis. Etiopijā, aplūkojot tirgus vietas, piedzīvoti dažādi atgadījumi. “Ne visos tirgos mūs sagaidīja laipni, viņiem ir uzskats, ka baltie ir tie, kuri ienesuši slimības un visu ļauno. Gadījās, ka skrējām pat prom no lidojošiem akmeņiem, kas mērķēti uz mums,” piedzīvojumā dalās autors. Lai iegūtu kādu fotogrāfiju, ir jāmaksā, ir pat  tādas vietas, kur blakus stāv sargi un skaita “klikšķus” - cik viņi saskaita, tik jāmaksā, turklāt  sargi ir apbruņoti. Autors smej: “Kā tad nemaksāsi par fotogrāfijām, ja blakus ir automāts!“
Savukārt Papua Jaungvinejā puišus neiesvēta par vīriešiem, kamēr viņi nav izgājuši parūku vīru skolu. Puišiem nogriež matus un no matiem veido parūku – par šo procesu sīkāk varēšot izlasīt grāmatā “Papua Jaungvineja”.  

Maltītēs – arī zirnekļi
Ceļojot nogaršots ļoti daudz neparastu ēdienu – čūskas, zirnekļi, kukaiņi, dažādi zvēri. Jaungvinejā ceļotājs ēda kokosriekstus un praktiski no tā tikai iztika, jo tie esot ļoti barojoši. “Mēs iedevām tibetiešiem nogaršot latviešu cepumus, un viņi tos ēdot stipri čāpstināja. Man šķita dīvaini, jo mums ir mācīts, ka nav pieklājīgi čāpstināt, bet, izrādās, tibetieši tā izrāda, cik garšīgi ir,” stāsta P. Strubergs.
Painteresējos, cik viegli ir nogaršot ēdienu, ko mēs, latvieši, parasti neēdam. P. Strubergs saka: “Ja neēdīšu to zirnekli, viņi paliks dusmīgi, jo nesaprot, kā mēs to varam neēst, un var uztvert šādu atteikumu kā necieņu pret savu kultūru.”

Prieks un nākamie plāni
No autora stāstītā jūtams entuziasms un prieks, ka viņš var dalīties ar mums savos atklājumos un notikumos. “Man ir liels prieks rakstīt grāmatas un stāstīt, jo tā es varu aizvest ceļojumos arī tos, kuriem ir mazāk naudiņas,” saka P. Strubergs. Viņam lielu gandarījumu sagādā tas, ka tie, kuri  izlasa grāmatu, atzīst, ka guvuši lieliskus iespaidus par valstīm, kurās paši nav vēl pabijuši.
Uzdodot jautājumu, kur autors nav bijis un ko vēlētos vēl noteikti aplūkot, saņemu atbildi, ka viņš nav bijis Arktikā un Antarktīdā, un drīzāk vēlētos aplūkot Antarktīdu, bet pirms tam -  aizbraukt uz Sibīriju pie šamaņiem. Gada beigās vai nākamgad viņš braukšot pie šamaņiem. Šī tēma autoram ir ļoti tuva, un viņš rakstīs arī grāmatu par to.


Kategorijas