Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Alūksnes novadā – jauna ģimenes ārste

Līga Vīksna

2020. gada 17. janvāris 00:00

2138

Alūksnes novadā savu praksi atvērusi jauna ģimenes ārste Baiba Koševare. Lielus un mazus pacientus viņa gaida mājīgās prakses telpās, kas iekārtotas Alūksnes slimnīcā. Tiesa, praksi pagājušās nedēļas nogalē ārste atvēra klusiņām, bez svinīga pasākuma, jo ir pārliecināta – tie, kuri vēlēsies, to atradīs.
B. Koševare kā rezidente Alūksnes slimnīcā sāka strādāt jau 2015. gadā un bija dežūrārste uzņemšanas nodaļā. Tāpat kā vairāki citi rezidenti, arī viņa tolaik noslēdza līgumu ar Alūksnes slimnīcu un saņēma Alūksnes novada pašvaldības stipendiju mācībām, apņemoties pēc studijām  piecus gadus strādāt Alūk­snes novadā. Šo gadu laikā kuldīdzniece B. Koševare ar ģimeni pārcēlusies arī uz dzīvi Alūksnē un kļuvusi par alūksnieti, izmantojot Alūksnes novada pašvaldības piedāvāto dzīvojamo platību jaunajiem speciālistiem.
Jaunā ģimenes ārste atzīst – Alūksne ir skaista pilsēta, viņai šeit patīk un savu izvēli par dzīvi Alūksnē nenožēlo. “Darba slodze ir liela, laiks jāvelta arī ģimenei, jāapmeklē Rīgā dažādi semināri par medicīnu, tādēļ neatliek laiks baudīt Alūksnes skaistumu. Kad atbrauc ciemiņi, tad gan visi kopā ejam pastaigāties, un es uzsveru: “Arī es šeit esmu pirmo reizi!”. Šo gadu laikā arī mana mamma ir pārcēlusies uz dzīvi Alūksnē un ir liels atbalsts, pieskatot sešgadīgo dēliņu. Vīrs gan joprojām strādā Rīgā un uz mājām atbrauc nedēļas nogalēs,” stāsta B. Koševare.
Viņa godīgi atzīst - ja tagad būtu jāizdara izvēle, par ko dzīvē kļūt, tā nebūtu medicīna. “Man ir 30 gadi un tikai tagad sāku strādāt, jo studijām veltīti 12 gadi. Ieguldītais laiks un darbs neatsver ieguvumu. Arī strādājot nemitīgi jāapmeklē mācības, lai uzturētu kvalifikāciju, jāatjauno ģimenes ārsta sertifikāts – esi nemitīgā kontrolē! Bet, ja tas ir dzīves aicinājums – tad gan nešaubīgi,” viņa saka.
Turpinās no 1. lappuses

B. Koševare atzīst - rezidentūras laiks Alūksnē bija ļoti interesants. “Parasti rezidents – ģimenes ārsts nestrādā slimnīcas uzņemšanas nodaļā, bet ambulatorajā medicīnā vai nodaļās. Toties es, strādājot uzņemšanas nodaļā, guvu lielu un ļoti vērtīgu pieredzi, jo saskāros ar daudzveidīgiem medicīniskiem gadījumiem. Man tā ir ļoti bagātīga pieredze, ko nebūtu ieguvusi citviet. Ļoti nozīmīgs bija arī uzņemšanas nodaļas kolēģu atbalsts, padoms – liels paldies viņiem par to,” saka B. Koševare.

Prakses telpas – slimnīcā
B. Koševare ļoti atzinīgi novērtē Alūksnes novada pašvaldības atbalstu, rezidentiem maksājot stipendiju, bet rūgtumu sagādājis tas, ka pašvaldība nav palīdzējusi ģimenes ārsta prakses telpu iekārtošanā. Alūksnes slimnīca kā telpu izīrētājs izremontēja telpas, bet inventārs bija jāsarūpē pašai. Sākumā tika solīts, ka pašvaldība sniegs arī atbalstu prakses iekārtošanā, bet pēdējā brīdī atteica, jo uzskata, ka telpas jāiekārto slimnīcai.
B. Koševare neslēpj – lai atvērtu ģimenes ārsta praksi, jāiziet sarežģīts birokrātisks process. “Studijas absolvēju septembrī un jau oktobrī varēju sākt strādāt kā ģimenes ārste, bet praksi atvēru tikai janvāra vidū. Telpām jāatbilst visiem Ministru kabineta noteikumiem, jāiziet Veselības inspekcijas kontrole, jānoslēdz līgums ar Nacionālo veselības dienestu, kas ir sarežģīts process, jo sagatavotie dokumenti mēdz arī pazust.
Prakse iekārtota slimnīcas ēkā, ieeja – turpat, kur iet uz dakteres Anitas Šnikvaldes praksi. Pacienti pamazām jau pierakstās. Pieteikties var, zvanot uz prakses tālruņa numuru 64382995 vai piesakoties uz vizīti. Vizītes laikā pacients aizpildīs pārreģistrācijas anketu, kā datus mēs tālāk nodosim attiecīgajām iestādēm, lai pacients tiktu pierakstīts pie izvēlētā ģimenes ārsta, kā arī notiks pirmā apskate un vienosimies, kad pacientam jāierodas nākamreiz. Var nākt arī un gaidīt “dzīvajā rindā”. Pirmdienās strādāsim vakarpusē un līdz pulksten 19.00, pārējās dienās rīta pusēs. Savukārt katru dienu pirmā ārsta pieņemšanas stunda veltīta akūto pacientu pieņemšanai, kad var nākt bez iepriekšēja pieraksta akūtu saslimšanu gadījumā,” stāsta ģimenes ārste.

Reizi gadā – obligāti
B. Koševare uzsver - ģimenes ārsts ir speciālists ar vispusīgām zināšanām. “Mūsu uzdevums ir saprast problēmu un nosūtīt pacientu pie attiecīgā speciālista. Katram ģimenes ārstam ir nozare, kas viņam ļoti patīk un kurā ir iedziļinājies. Man ļoti patīk strādāt ar bērniem, bet es neesmu pediatre. Praksi gada garumā izgāju pie ģimenes ārstes un pediatres Anitas Šnikvaldes. Liels paldies viņai par šo iespēju, padomiem un atbalstu!” viņa saka.
B. Koševare secina – liela daļa cilvēku diemžēl nav gatavi uzņemties atbildību par savu veselības stāvokli, jo vēlas, lai šo atbildību uzņemas ārsts. “Un ir otra galējība – tie, kuri ārsta palīdzību meklē tikai tad, kad veselības problēmas samilzušas. Cilvēki vēl nav sapratuši, ka ģimenes ārsts ir speciālists, pie kura pacientam jāatnāk vismaz reizi gadā – arī tad, ja sūdzību nav. Ārsts veiks apskati, izzinās, kad pēdējo reizi veiktas profilaktiskās apskates un analīzes. Tā ir ģimenes ārsta būtība – veikt profilaktisko darbu rūpēs par pacientu veselību un saglabāt esošo veselības stāvokli,” saka B. Koševare.



Līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu esošie ģimenes ārsti un pie viņiem reģistrēto
pacientu skaits uz 2019. gada decembri:

Alūksnes novadā
Arita Prindule – 2128 pieaugušie un 770 bērni, kopā reģistrēti 2898 pacienti;
Anita Šnikvalde - 1951 pieaugušie un 843 bērni, kopā reģistrēti 2794 pacienti;
Anita Muižniece – 1851 pieaugušie un 222 bērni, kopā reģistrēti 2073 pacienti;
Jānis Žīgurs – 1957 pieaugušie un 18 bērni, kopā reģistrēti 1975 pacienti;
Alvis Ādamsons – 1661 pieaugušie un 259 bērni, kopā kopā reģistrēti 1920 pacienti;
Jānis Stabingis – 1597 pieaugušie un 152 bērni, kopā kopā reģistrēti 1749 pacienti;
Daina Ozola – 1367 pieaugušie un 104 bērni, kopā kopā reģistrēti 1471 pacienti;
Rūta Vanaga – 1244 pieaugušie un 6 bērni, kopā reģistrēti 1250 pacienti;
Lidija Jukse – 775 pieaugušie un 96 bērni, kopā reģistrēti 871 pacienti;

Apes novadā
Jurijs Celenbergs – 1898 pieaugušie un 354 bērni, kopā reģistrēti 2252 pacienti;
Zita Uzkliņģe – 1563 pieaugušie un 236 bērni, kopā reģistrēti 1799 pacienti;
Avots: Nacionālais veselības dienests

Kategorijas