Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Restaurē Fortepiano un Ērģeļu istabas

Līga Vīksna

2020. gada 21. janvāris 00:00

420

Alūksnes Jaunajā pilī mēnesi notiek restaurācijas darbi Fortepiano un Ērģeļu istabās. Pilī strādā četri restauratori, abās telpās attīrot visas sienas.

Nojauc starpsienu
Abas telpas atrodas pils pirmajā stāvā, blakus viena otrai. Ērģeļu istabā pirms restaurācijas uzsākšanas, atbilstoši izstrādātajai apliecinājuma kartei, nojaukta starpsiena, kas izbūvēta padomju laikos – tagad šī telpa ir viens veselums kā barona Fītinghofa laikos.
Alūksnes Jaunās pils telpu oriģinālās apdares atsegšanu un konservāciju veic Bauskas novada  Rundāles pagasta Gunāra Grīnfelda individuālais restaurācijas uzņēmums “ROKAJS”. Restaurācijas darbus veic monumentālās glezniecības restauratore vecmeistare Zinaīda Grīnfelde, restauratores Līga Jansone un Inese Mežkaze, kā arī pats G. Grīnfelds.

Atsedz iluzorus gleznojumus
Z. Grīnfelde uzsver, ka Ērģeļu istabai pēdējās desmitgadēs vairākas reizes veikta zondāža, kopš tā laika ir atsegums loga ailē un sienas augšpusē. Fortepiano istabā atsegumi veikti nesenāk, atklājot uz sienām skaistus gleznojumus ar grifiem. Viņa pieļauj, ka Ērģeļu istabas sienas nebūs tik greznas kā Fortepiano istabā.
“Ērģeļu istabā sienu augšpusē esam noņēmuši desmit kārtu pārkrāsojumu, bet tur nebija apmetuma. Interesanti, ka šeit, sienu augšpusē, padomju gados, pirms pārkrāsot, uzklāts aizsargslānis, līdz ar to oriģinālais krāsojums šajā vietā ir labi saglabājies. Žēl gan, ka tā nav pārklāta visa siena.
Ērģeļu istabā esam jau atseguši pelēku krāsojumu, kas ir oriģināls, un okera toņa ierāmējumu. Tīrot tālāk redzēsim, vai oriģināli bijis vēl kāds tonis, gleznojums vai arī nē. Visticamāk, pie sienām bijuši piestiprināti skaisti koka profili. Esam jau atseguši arī iluzoros gleznojumus, šodien jaunatne tos sauktu par 3 D,” stāsta Z. Grīnfelde.

Visas cerības nepiepildās
Restaurācijas laikā abās telpās veic attīrīšanu, pēc tam nostiprināšanu, atkal attīrīšanu. Visu noklāj ar restaurācijas grunti un veic piegleznošanu vai arī noklāj ar restaurācijas grunts krāsu. “Kad visas sienas būs attīrītas, vienosimies ar arhitekti un šā projekta autori Ināru Caunīti par koncepciju, kā visu atsegto un restaurēto pasniegt sabiedrībai. 
Cerējām Ērģeļu istabā griestos atrast kādu rozeti – diemžēl tur ir uzklāts jauns apmetums tieši centrā un vietā, kur bijusi lustra. Protams, griestus vēl attīrīsim. Redzams, ka griestiem kā materiāls izmantots gan niedres, gan līstes,” saka Z. Grīnfelde.

Strādās pusotru gadu
L. Jansone uzsver – darbs it nemaz nav vienmuļš, lai arī notiek lēnām un prasa lielu pacietību. “Toties mēs esam pirmās, kuras ierauga to, kas šeit kādreiz bijis. Jau tagad, pēc mēneša darba, varam aptuveni prognozēt, kāda telpa barona laikā bijusi,” saka
L. Jansone.
Z. Grīnfelde atzīst – Ērģeļu istabai bijušas vēl vienas oriģinālas durvis, kas aizmūrētas, bet šā projekta ietvaros nav paredzēts tās atjaunot. Vienā no istabas stūriem bijusi arī krāsns. Šā projekta gaitā nav paredzēts arī atjaunot grīdas segumu. “Pieļaujam, ka siena vēlāk, pēc barona laikiem, uzbūvēta arī Fortepiano istabā pret kādreizējo kinozāli – to skaidri zināsim, kad no sienām noņemsim padomju laika krāsojumu,” viņa saka.
Restauratori pilī abās telpās strādās līdz nākamā gada maijam.

■ Alūksnes Jaunās pils Fortepiano un Ērģeļu istabu restaurācijas darbu izmaksas ir 94 214,94 eiro (plus 21% PVN), kur no Alūksnes novada pašvaldības īstenotā pārrobežu projekta “630 verstis pilnas sajūtām/Sajūtu verstis” sedz lielāko daļu - 68 062,96 eiro.

■ Autoruzraudzību nodrošina SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs”. Arhitekte Ināra Caunīte arī izstrādāja šo telpu oriģinālās apdares atsegšanas un konservācijas projektu.

Kategorijas