Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Ja miegā apstājas elpošana

Ilze Šķietniece

2020. gada 24. janvāris 00:00

20

Miegā stundas laikā elpošana normāli var apstāties piecas līdz desmit reizes uz laiku līdz desmit sekundēm. Ja tas notiek biežāk, ir pamats meklēt speciālista palīdzību. Šāds simptoms var liecināt par obstruktīvo miega apnoju. Neārstēta tā var novest pat pie letālām sekām.

Krākšana var būt simptoms
Par miega apnoju var liecināt pastāvīga neizgulēšanās sajūta, galvassāpes, pat ja teorētiski cilvēks gulējis ieteicamās septiņas, astoņas stundas. “Kamēr rosās, tikmēr viss ir kārtībā, taču, kolīdz apsēžas vai darbības ir vienveidīgas, sāk nākt miegs. Sevišķi izteikti tas ir pēc pusdienas laika,” raksturo miega speciāliste Dace Zemīte.
Tas ir tāpēc, ka elpošanas apstāšanās dēļ cilvēks ilgstoši nenonāk dziļajās miega fāzēs, nesapņo. Jūtot slāpšanas sajūtu, atmostas, taču pats īsti to neatceras, atkal laižas miegā, atkal pamostas, un no rīta ir sajūta, ka bijis caurs miegs.
Neizgulēšanās sajūtas dēļ cilvēks kļūst vieglāk aizkaitināms, depresīvs, var attīstīties personības izmaiņas. Bērniem par miega apnoju var signalizēt uzvedības traucējumi, uzmanības deficīta sindroms, apgrūtināts mācību process. Tāpat aizdomāties par speciālista apmeklēšanu vērts tiem, kuri miegā krāc. Bieži vien šķiet, ka tas ir tikai audiāls defekts, kas traucē apkārtējiem, bet tā nav. Tomēr vispārējam satraukumam nav pamata – ne visi tie, kuri krāc, arī miegā slāpst, mierina daktere.

Riska faktors – korpulence
Papildu riska grupas ir cilvēki, kuriem fiksēts paaugstināts asinsspiediens, sirds ritma traucējumi, kuri sirgst ar hipertensiju, cukura diabētu. Tāpat uzmanība jāpievērš tiem, kuriem liekā svara indekss ir virs 30, kakla apkārtmērs pārsniedz 45 centimetrus vīriešiem un 43 centimetrus sievietēm.
Par slimības iespējamību liecina arī tas, ja naktī vienu vai vairākas reizes nākas celties, lai apmeklētu tualeti. “Miega laikā parasti izstrādājas hormons, kas samazina urīna daudzumu. Ja notiek elpošanas apstāšanās, miegs ir saraustīts un šis hormons neveidojas. Tāpēc cilvēkam vairākas reizes jāiet uz tualeti arī naktī,” skaidro D. Zemīte.
Skābekļa trūkums ietekmē sirds-asinsvadu sistēmu, un attīstās sirds slimības, vīriešiem var rasties impotence. Bet pats būtiskākais – pastāv risks, ka kādreiz miegā elpošana un pēc tam sirdsdarbība apstāsies pavisam.
Miega apnoju bieži dēvē arī par šoferu tālbraucēju slimību, piebilst speciāliste un skaidro: sēdošā darba ietekmē bieži veidojas liekais svars, kura dēļ guļot tiek nosprostoti elpceļi un miegā ik pa laikam apstājas elpošana. Pamostoties viņi ir miegaini, šādi dodas ceļā, un tādēļ mēdz notikt ceļu satiksmes negadījumi.

Vizīti valsts neapmaksā
Ja ir aizdomas par sirgšanu ar apnoju, nepieciešams vērsties pie miega speciālista. Lai arī šī slimība var būt nāves cēlonis, patlaban valsts un apdrošināšanas kompānijas vizīti neapmaksā. Pirmreizējās konsultācijas cena ir no 30 eiro. Izmeklējumu izmaksas pārsniedz 120 eiro. Bērniem līdz 18 gadu vecumam bez maksas gan pieejams polisomnogrāfijas izmeklējums, ko veic Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.
Par šo problēmu Latvijas Miega apnojas speciālistu asociācija rakstījusi vēstules gan Veselības ministrijai, gan apdrošinātājiem. “Nav izpratnes – ja šos pacientus ārstēs, pie mums nebūs tik daudz sirds slimnieku. Arī cukura diabēta ārstēšana pēc tam ir vieglāka, iespējams pāriet uz mazākām insulīna devām,” norāda D. Zemīte.
Pie viņas uz vizīti visbiežāk ierodas 55 līdz 60 gadus veci vīrieši, kuru sievas piefiksējušas, ka viņiem miegā apstājas elpošana. Tas arī ir vecums, kad daudzi no slimniekiem aiziet Mūžībā, ja kaiti neārstē. Sievietes speciālistu apmeklē, ja pašas piefiksē, ka krāc, pat mēdz no tā pamosties, stāsta ārste. Citi atklāj, ka naktī jutuši slāpšanas, žņaugšanas sajūtu. Tāpat, dzirdot pacientu sūdzības, bieži vien nozīmējumu pie miega speciālista izsniedz kardiologi un ģimenes ārsti.

Skaidrību vieš ierīces
Konsultācijas laikā pacients ar speciālistu vienojas par iespējām veikt pārbaudi. Liepājā tā notiek uz vietas dienas stacionāra telpās, Rīgā potenciālais slimnieks diagnostikas iekārtas parasti ņem uz mājām. Tam ir savi plusi un mīnusi. Cilvēkam guļot ierastajā vidē, mērījumus iespējams veikt precīzāk, tomēr tas nozīmē, ka viņam sešas reizes jābraukā šurpu turpu.
Slimnīcā miegs var būt traucēts, taču šeit personāls palīdz uzlikt ierīces.
Pārbaudes laikā nakts pirmajā daļā pacients guļ tikai ar nelielu aparātiņu uz krūtīm. Tas fiksē skābekļa līmeni organismā, elpošanas kustības, gulēšanas pozīciju un citus faktorus. Otrajā nakts daļā cilvēkam uzliek iekārtu miega apnojas novēršanai – CPAP jeb sīpapu. Pēc tam datorā iespējams izvērtēt, vai terapija situāciju uzlabo vai arī tai nav nekāda efekta.
Ja pārbaudes laikā speciālists konstatē, ka krākšana ir tikai audiāls defekts, nepieciešams vērsties pie zobārsta vai otolaringologa. Stomatologs var izgatavot speciālas mutes kapes, kas piespiež mēli un novērš vibrāciju, kas veidojas, miegā ieelpojot. Otolaringologs pārbaudīs, vai deguns veic savu funkciju, apskatīs mīkstās aukslējas, secinās, vai nepieciešama operatīva iejaukšanās. Varbūt pie vainas ir polipi, kā arī aizdegunes mandeles, varbūt sabiezināta deguna gļotāda, nepareizs sakodiens. Lai novērstu krākšanu, var arī pats veikt žokļa muskulatūras vingrinājumus. Tos iespējams atrast arī internetā.

Katru nakti ar masku
Ja elpošana miegā apstājas biežāk nekā piecas līdz desmit reizes uz laiku līdz desmit sekundēm, pacientam diagnosticē miega apnoju. “Maksimums, ko pati savā praksē esmu fiksējusi, ir sešdesmit reizes stundā. Tas nozīmē, ka katru minūti elpošana apstājas uz vairāk nekā desmit sekundēm un cilvēks ir skābekļa badā,” secina D. Zemīte.
Miega apnojai ir trīs stadijas. Vieglas un vidējas formas gadījumā palīdzēt var tas pats otolaringologs vai stomatologs. Var būt arī gadījumi, kad cilvēks krāc un viņam bieži apstājas elpošana tikai pozīcijā uz muguras. Tad jāiemācās gulēt uz sāniem. To var izdarīt mēneša laikā, ja nakts apģērbam mugurpusē uzšuj kabatiņu, kurā ieliek auduma bumbiņu.
Smago un vidēji smago formu gadījumā pacientus ārstē ar pozitīva spiediena gaisa plūsmu. Cilvēkam katru nakti jāguļ ar skābekļa masku uz sejas. Atkarībā no modeļa sīpaps maksā 400 līdz 800 eiro. Valsts šobrīd kompensē 80% no tā cenas. Iekārtu visbiežāk būs nepieciešams lietot katru nakti visu atlikušo mūžu.
D. Zemīte piebilst, ka, sākot terapiju, pacienti bieži vien zaudē daļu liekā svara, jo organismā palielinās skābekļa daudzums un uzlabojas vielmaiņa. Lai sasniegtu normālu svaru, protams, bez uztura paradumu maiņas un fiziskām aktivitātēm neiztikt. Tomēr tas var mazināt elpošanas apstāšanās draudus un nepieciešamību katru nakti lietot iekārtu. Speciāliste piebilst: “Pacienti, kuri uzsākuši miega apnojas ārstēšanu, stāsta – beidzot es esmu izgulējies, beidzot man no rīta nenāk miegs.”


Miega traucējumu gadījumā vērsies:
◆ SIA “Miega slimību centrs” Tukuma ielā 6, Rīgā; tālrunis – 67336564, 26693536;
◆ SIA “Veselības centrs 4” Krišjāņa Barona ielā 117, Rīgā; tālrunis – 67847100;
◆ Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā Dzirciema ielā 20, Rīgā; tālrunis – 67455586;
◆ Ventspils poliklīnikā Raiņa ielā 6, Ventspilī; tālrunis – 20136633;
◆ Liepājas reģionālajā slimnīcā Slimnīcas ielā 25, Liepājā; tālrunis – 63403231.


Daces Zemītes ieteikumi labākam miegam:
◆ Vismaz divas stundas pirms gulētiešanas laika pārtrauc lietot ierīces ar zilo ekrānu, tajā skaitā televizoru. Tas izraisa iemigšanas problēmas, jo smadzenes tikko bijušas nodarbinātas un uzreiz nespēj pārslēgties.
◆ Pirms gulētiešanas izveido rituālu. Bērnus var rosināt sakārtot rotaļlietas, iedzert siltu pienu, kopā palasīt pasaciņu.
◆ Noteikti vajag ieiet siltā dušā vai vannā. Siltuma dēļ paplašinās asinsvadi, un organisms sāk sevi dzesēt. Tieši zemāka temperatūra ir tas, kas nepieciešams labākam miegam. Pieaugušie var doties arī vakara pastaigā.
◆ Gan pieaugušajiem, gan bērniem ieteicams gulēt istabā, kur gaisa temperatūra ir 18 grādu, nevis 22, kas nepieciešama dienas laikā, kad darbojamies.
◆ Grūta aizmigšana, pamošanās visticamāk saistīta ar dienas notikumiem. Šajā gadījumā var palīdzēt psihologs, psihoterapeits, psihiatrs.
◆ Raustīšanās miegā, nemierīgo kāju sindroma, zobu griešanas gadījumā nepieciešams vērsties pie neirologa. To var ārstēt ar medikamentu palīdzību.

Kategorijas