Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Petraviča vēlas regulāras pārbaudes pašvaldību sociālās aprūpes centros

Leta

2020. gada 29. janvāris 10:00

76

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) ir apņēmusies turpināt sarunas ar pašvaldībām, lai vienotos, ka tās vismaz reizi ceturksnī pārbauda savā pārziņā esošās sociālās aprūpes iestādes, sniedzot rezultātus Labklājības ministrijai (LM), aģentūru LETA informēja labklājības ministres padomniece Liesma Kalve.
"Līdz šim nav notikusi šāda sadarbība, tomēr esmu apņēmusies to sākt un kopā risināt sociālos jautājumus ciešā sadarbībā ne tikai aprūpes iestāžu darba uzlabošanas nolūkā, bet daudz plašākā kontekstā," pauda Petraviča.

Ministres padomniece apgalvoja, ka Petraviča arī regulāri apmeklē valsts sociālās aprūpes centru filiāles, tiekas ar to darbiniekiem un runā ar iemītniekiem.


Papildus 8,4 miljoni eiro

2019. un 2020.gada valsts budžeta veidošanas laikā LM prioritātēm tika piešķirti papildus 8,4 miljoni eiro, no kuriem 4,8 miljonus eiro ministrija novirzīja valsts sociālās aprūpes centru darbinieku atalgojuma palielinājumam. Šogad šo darbinieku atalgojuma palielināšanai piešķirti papildus 6,4 miljoni eiro, norādīja Kalve.

Ministre uzskata, ka ar algu palielinājumu ir panākts lūzuma punkts līdzšinējā atalgojuma sistēmā valsts sociālās aprūpes centros strādājošajiem, kā rezultātā ministre sagaida arī augstas kvalitātes darbu aprūpes iestādēs.

Petraviča mudina visas iesaistītās puses turpināt intensīvu darbu, lai valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centru pakalpojumu līmenis atbilstu visaugstākajiem standartiem. Viņasprāt, pēdējos gados veiktie uzlabojumi ir solis pareizajā virzienā, kā rezultātā būtu jāuzlabojas arī iestāžu sniegto pakalpojumu kvalitātei.



Tērēs vairāk nekā divus miljonus eiro

Viņa piebilda, ka šogad valsts sociālās aprūpes centru infrastruktūras sakārtošanai un sadzīves apstākļu uzlabošanai tiks tērēti vairāk nekā divi miljoni eiro, radot drošus un mājīgus sadzīves apstākļus centra iemītniekiem.

Sociālā darbinieka, aprūpētāja profesijas un aprūpes standartu izstrāde ir notikusi nesen - 2018.gadā, tomēr tā ir nepārtrauktā pilnveidošanas un uzlabošanas procesā, uzsvēra ministres padomniece. Vienlaikus darba gaitā tiekot piesaistīts sabiedriskais sektors un aktivizēta sadarbība ar brīvprātīgo kustību Latvijā.

Pēc LM sniegtajiem datiem, patlaban sociālās aprūpes centros kopumā dzīvo aptuveni 12 000 iedzīvotāju.

Ministres padomniece skaidroja, ka piecos valsts sociālās aprūpes centros atrodas gandrīz 4000 iedzīvotāju un tajos strādā aptuveni 3000 darbinieku. Savukārt pašvaldību un citu organizāciju sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas 170 iestādēs uzturas gandrīz 8000 cilvēku, kurus apkalpo 4300 darbinieki.


"Aizliegtais paņēmiens"

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Aizliegtais paņēmiens", tā žurnālistei uzdodoties par aprūpētāju un kādu laika strādājot vienā Rīgas pašvaldībai un vienā Jūrmalas pašvaldībai piederošā sociālās aprūpes centrā, kā arī vienā valsts sociālās aprūpes centrā, konstatēja, ka aprūpes minimums personām tiek nodrošināts, bet iemītnieki dienas pavada bezdarbībā.

Secināts arī,  ka instruktāža par darbu ir nepietiekama un ar klientiem jauno darbinieku neiepazīstina.Tāpat novēroti vairāki gadījumi, kuros aprūpētāja ar liegumiem soda iemītniekus.

Petraviča LTV norādīja, ka sociālās aprūpes centos notiekošo ministrija kontrolē, ja kāds uzraksta sūdzību. Kopumā 874 pakalpojumu sniedzējus uzrauga četri cilvēki, viņa skaidroja.

Pašlaik LM strādā pie pašvaldības un valsts sociālo funkciju izvērtēšanas, bāriņtiesu reformas, pašvaldību minimālā sociālo pakalpojumu groza izstrādes un likuma "Par sociālo darbu satura izveides".

Kategorijas