Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Dzīve kā žurkas skrējiens

Aivita Lizdika

2020. gada 31. janvāris 00:00

10

“Centies, cītīgi mācies, pelni labas atzīmes, lai vari veiksmīgi pabeigt skolu, lai vari apgūt profesiju, tikai tā tu nākotnē atradīsi labu darbu un varēsi pelnīt naudu!” tā ne vienreiz vien esmu teikusi saviem bērniem, un droši vien jūs arī. Taču aptuveni pirms gada  izlasīju Roberta Kijosaki un Šeronas Lekteres grāmatu “Bagātais tēvs, nabagais tēvs”, un tā man lika aizdomāties. Grāmata veltīta galvenajiem bērnu audzinātājiem – vecākiem visā pasaulē, un tā noder arī man, jo to mēdzu pārlasīt ik pa laikam.
 Nesenās krīzes gadi Latvijā pierādīja to, ka mani vārdi par labu izglītību, kas ļauj atrast labi atalgotu darbu, nebūt nav patiesi. Cik daudz izglītotu cilvēku tolaik zaudēja darbu, cik daudzi no viņiem aizbrauca uz ārzemēm lasīt sēnes, strādāt siltumnīcās un citur, kur nav nepieciešama ne viena, ne vairākas augstākās izglītības, kas bija šiem cilvēkiem. Cik daudz cilvēku ar augstāko izglītību strādā tepat, veic mazkvalificētus darbus, jo atrast darbu savā profesijā īpaši lauku apvidū vairs nav iespējams. “Pasaulē ir tik daudz gudru, talantīgu, izglītotu un apdāvinātu cilvēku … es nepārtraukti esmu šokēts, cik maz šie cilvēki pelna,” teikts grāmatā. Tajā kopumā autors stāsta par diviem saviem tēviem – nabago bioloģisko tēvu, kurš ir profesors un arī savu dēlu mudina mācīties, un bagāto tēvu, kurš ir bagāts uzņēmējs, bet savulaik pat  nepabeidza vidusskolu. R. Kijosaki cilvēka dzīvi salīdzina ar žurkas skrējienu, kad jau bērnībā mēs cilvēku mudinām labi mācīties, saņemt labas atzīmes, vēlāk  labi strādāt, lai saņemtu lielāku algu.  Tad varam atļauties lielu māju, skaistu mašīnu un citas luksus lietas. Tomēr, labi padomājot, nonākam pie secinājuma, ka, to visu iegūstot, palielinājušies ir arī mūsu izdevumi – nodokļi lielāki, maksājam kredītus, kas ņemti mājas un auto iegādei, līdz saprotam, ka mēneša beigās vairs nekas nav palicis pāri. Autors uzsver, ka alternatīva ir domāt par savu uzņēmējdarbību, ieguldīt aktīvos un izglītoties finanšu jomā.
 Izlasot grāmatu, guvu daudzas labas atziņas un padomus. “Pasaule nepārtraukti mainās, un šajos apstākļos ir nozīmīgi ātri mācīties, ātri apgūt kādu iemaņu un, kad spēles noteikumi mainās, piemērojies jaunajiem apstākļiem,” saka autors un aicina arī dalīties, jo tic, ka, sniedzot citiem mīlestību, laiku un naudu, tas viss citā veidā atnāks atpakaļ.
 Grāmata izdota apgādā “Kontinents” 2002. gadā un pieejama Alūksnes bibliotēkā.

Kategorijas