Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Ko spēj padarīt Vaidavas upe

Dzintars Raibekazs

2020. gada 14. februāris 00:00

158

Jau sensenos laikos cilvēks, vērojot dabu, iemācījies izmantot zaļo enerģiju, ūdenim  un vējam likt strādāt savā labā. Visi pārējie enerģijas devēji  dalās atjaunojamos un neatjaunojamos. Viss, kas iziet caur skursteni vai automašīnas izpūtēju, piesārņo dabu. Sekas mēs jūtam jau šodien.
Pati senākā un visvairāk izplatīta bijusi ūdens enerģija. Ja papēta Vaidavas upes ūdens baseinu ar visiem mazajiem strautiem, tad  uz Vaidavas upes bijuši man zināmi 14  ūdens turbīnu aizsprosti:
“Šļukums 1”, “Šļukums 2”, “Upmalieši”, “Ķikuta”, Līčusalas, “Čuksti”, “Jaunmeisteri”,  “ Karva”, “Krauji”, “Rumpani”, “Grūbe”, “Ančkas”, “Trapāni”, “Vastse Rosa” (“Jaunrozes” Igaunija).  
Arī uz Vaidavas mazajām pietekām bijušas uzstādītas nelielas turbīnas un ūdensrati.
Turbīnas darbinājušas dažādas iekārtas, kas ražojušas  miltus, putraimus, kārsušas vilnu, vērpušas dziju,  zāģējušas dēļus, plēsušas jumta skaidas. Esmu redzējis,  ka darbinājušas arī metālapstrādes virpu, frēzi un urbmašīnu, pat mehānisko  kalēja āmuru.
Izmantojot unikālu dabas veidotu ūdens kritumu pie “Grūbes”  Apes pagastā, uz Vaidavas upes  uzbūvētas  ūdensdzirnavas, kurās izmantoja upes ūdens spēku. Vieta minēta  jau 18. gadsimta kartēs.
Tas ir viens no (4,3 m)  augstākajiem  zināmajiem ūdenskritumiem Latvijā, kas izveidojies uz dolomīta iežu lūzuma.
Pirmsākumā šeit bijušas dzirnavas. Par to liecina Grūbes papes fabrikas pamatos iemūrētie dzirnakmeņi. 19. gadsimta beigās  dzirnavu vietā  uzcelta Grūbes papes fabrika ar kokzāģētavu. 30. gadu vidū tā nodegusi, bet līdz 1938. gadam atjaunota.      
Līdz karam tas bija tuvākajā apkārtnē lielākais kokrūpniecības uzņēmums, kurā strādāja 60 – 80 cilvēku. Turpat blakus bijis arī krogs. Vietējie  amatnieki  snieguši fabrikas strādniekiem savus pakalpojumus.
 Kara laikā 1944. gadā tas nopostīts. 1951. gadā šajā vietā uzcelta Grūbes hidroelektrostacija, kas apgādāja Api un Alūksni ar elektroenerģiju. Tā darbojās līdz 1972. gadam. Tad iekārtas tika demontētas un ēka pamesta.
1998. gadā  uzsākti Grūbes hidroelektrostacijas atjaunošanas darbi. 1999. gadā HES  atjaunota un uzstādīta Latvijā  modernākā, videi draudzīga caurplūdes turbīna, kas nesvārsta upes līmeni. HES darbojas caurplūdes režīmā. Pie tā atrodas arī viena no vecajām HES “'Francis” turbīnām.
Papes fabrikas laikos un pēc tam šeit ir strādājuši tuvākas apkārtnes ļaudis un viņu pēcnācēji.
Pašlaik tiek gatavota  ekspozīcija par tiem laikiem. Ir foto un  citi materiāli. Ir izgatavots Grūbes papes fabrikas un zāģētavas apkārtnes  makets. Fotogrāfijās varbūt atpazīsit  sev tuvus, pazīstamus cilvēkus. Daļu foto par Grūbes papes  fabriku var apskatīt portālā www.zudusilatvija.lv .
Varbūt kādam ir foto vai cita veida lietas par Vaidavas upes un pieteku bijušajām dzirnavām. Būšu pateicīgs gan par kopijām, gan oriģināliem. Visi materiāli tiks izmantoti ekspozīcijas izveidošanai. Lūgums sazināties: dzintarsape@inbox.lv , tālrunis: 29496005. Kas pētī pagātni, tas svētī nākotni.


Kategorijas