Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Atbalsta mazo biznesu

Agita Auziņa

2009. gada 18. septembris 08:22

603

Kopā var paveikt vairāk nekā atsevišķi – tā skan galvenā atziņa, kas vakar izskanēja Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta, kas paredz sniegt atbalstu vietējiem uzņēmējiem, atklāšanas seminārā, kurš notika Apē.

Projekta īsais nosaukums izsaka galveno domu - ”Pērc vietējo preci”. Tā būs iespēja amatniekiem, mājražotājiem un uzņēmējiem gūt papildu ienākumus un apgūt plašāku tirgu.

Doma par sadarbības veidošanu radās pirms gada pēc igauņu ierosinājuma. Toreiz apenieši devās uz Setomā ciemu Igaunijā un bija pārsteigti par tur redzēto. Igaunijas un Krievijas sa­­darbības projekta laikā bija panākts tas, ka produkcija tiek nevis tikai ražota, bet arī pārdota.
Cīnīsies par atvieglojumiem uzņēmējiem Apes novadam un Setomā pašvaldībai Igaunijā ir līdzīgas problēmas – cilvēki aizplūst uz lielākām pilsētām vai ārzemēm, uzņēmēju aktivitāte ir zema, ir bezdarbs, trūkst informācijas par vietējo resursu izmantošanu, piedāvājumu un pieprasījumu. „Valdības politika ir vērsta uz importa izstrādājumu iepludināšanu, un nav attīstīta mājražošana, vietējās produkcijas popularizēšana un realizācija,” saka A.Harju un atzīst, ka igauņi ir soli priekšā nevis tikai praktiskā darbībā, bet arī likumdošanā. Latvijas likumdošanā ir daudz nepilnību, kas attur vietējos cilvēkus no uzņēmējdarbības uzsākšanas.  

Tomēr ir kāds pozitīvs aspekts - Latvijas valdība to ir sapratusi un šobrīd tiek strādāts pie mikrouzņēmumu atbalsta programmas, kas, piemēram, paredzēs: samazināt komercdarbības uzsākšanas izmaksas; ieviest draudzīgāku nodokļu politiku; panākt, ka mikrouzņēmums ir spējīgs kārtot grāmatvedību; nodrošināt finanšu pieejamību mikrouzņēmumiem. „Mēs gribam pārliecināt valdību veikt izmaiņas pastāvošajā likumdošanā, lai atvieglotu iedzīvotāju nodarbošanos ar vietējās produkcijas pārdošanu un ražošanu. Šis ir gads pirms vēlēšanām, un politiķi ir atvērtāki sarunām,” saka A.Harju.

Taps atbalsta un mācību centrs
Projekta galvenie ieguvumi būs uzņēmējdarbības vides uzlabošana, to iespēju apzināšana, ko var ražot mājsaimniecībās, kā arī atrast vietējo tirgu, kur šo preci pārdot. „Kopā jāatrod resursi, kā izmantot lauksaimniecības zemi, ko tur audzēt.  Apzināties kādas zemes bagātības mums pieder un kā no tām veidot brīnišķīgas un vērtīgas lietas,” saka Margus Timmo no Setomā lauku pašvaldības savienības. Jau tagad Apes novadā ir vērtīgi amatnieki un ražotāji. Semināra dienā viņi bija izlikuši apskatei savu produkciju, par ko sajūsmā bija ne vien viesi no Igaunijas, bet arī dažādu Latvijas ministriju pārstāvji.


Būtisks projekta ieguvums būs koksnes kompetences centra inkubatora izveide uz D.Ozoliņa Apes vidusskolas bāzes. „Šāda centra izveide jau tika uzsākta sadarbības projektā ar Somiju, bet, mainoties situācijai un aizslēdzot Apes arodvidusskolu, mums ir jāpārorientējas uz vidusskolas kokapstrādes darbnīcas bāzes. Novadā ļoti liels sektors nodarbojas tieši ar kokapstrādi. Šajā centrā dienā mācīsies bērni, brīvajā laikā šīs telpas varēs iznomāt uzņēmējs ar visām iekārtām, lai ražotu savu preci. Plānots šādas galdniecības mācību klases iekārtot Trapenē, Gaujienā un Virešos,” saka A.Harju

Kategorijas