Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Skolās iegādāsies jaunos mācību līdzekļus

Līga Vīksna

2020. gada 18. februāris 00:00

5

Alūksnes novada skolām jaunā izglītības satura ieviešanai pašvaldība paredzējusi papildu finansējumu 55 000 eiro. Tas nav liels uz deviņām skolām, tādēļ rūpīgi būs jāpārdomā, ko iegādājas, prioritāti dodot ilgtspējīgiem mācību līdzekļiem.
Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Kupča norāda – tiekoties ar skolu direktoriem diskutēts par naudas sadali un kritērijiem, panākot vienošanos.

Divi kritēriji
“Izvirzīti divi kritēriji, kā naudu sadalīt. Pirmais - prognozējamais audzēkņu skaits katrā no skolām uz šā gada 1. septembri 1., 4., 7. un 10. klasēs. Otrais - koeficients pa klašu grupām, ņemot vērā mācību priekšmetu, kurus skolēni apgūs, skaitu; kā arī mācību saturu, kas paplašinās, un līdz ar to mainās mācību līdzekļi, tie kļūst sarežģītāki un dārgāki,” stāsta G. Kupča.
Viņa uzsver - ņemot vērā skolēnu skaitu, pilsētas skolām iedalītais finansējums ir krietni lielāks, tādēļ domāts, kā savstarpēji palīdzēt mazajām skolām. “Augustā novada skolotāju sanāksmēs rādīsim tos mācību līdzekļus, kurus būs iegādājušās Alūksnes pilsētas sākumskola un novada vidusskola. Tos redzot, citu skolu pedagogi varbūt izvēlēsies kādu no tiem izmantot arī savā skolā. Šis finansējums ļaus piepildīt, piemēram, novada vidusskolas sapni par 3D printera iegādi. Pagastu skolu pedagogi ar skolēniem varēs, piemēram, reizi mēnesī aizbraukt uz novada vidusskolu un izmantot 3D printeri vai novadīt mācību stundas, izmantojot šīs skolas mācību bāzi 7. klasēm, kurām būs jāmācās inženierzinātnes,” saka G. Kupča.

Ģimnāzijai atsevišķi
Finansējums no pašvaldības paredzēts deviņām Alūksnes novada skolām, izņemot Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāziju. Tur pašlaik īsteno Eiropas fondu projektu vides uzlabošanai un tostarp jaunu mācību līdzekļu iegādei finansējums paredzēts jau projektā, turklāt ievērojams – 456 000 eiro. Ģimnāzijā šos līdzekļus jau var sākt apgūt.
G. Kupča atzīst – digitālo mācību līdzekļu piedāvājums valstī kļūst arvien daudzveidīgāks. Protams, nav izslēgts, ka to piedāvātāji izmanto situāciju, jo visām valsts skolām vajag ieviest jauno mācību saturu, un tādēļ paaugstina cenas. “Ir skaidrs, ka nākotnē skolās lielākā daļa mācību līdzekļu būs digitāli. Pedagogiem jābūt zinošiem, kā tos savstarpēji savietot. Ļoti būtiski, lai visās skolās būtu pieejams ātrs interneta pieslēgums. Katram skolotājam klasē vajag datoru ar interneta pieslēgumu. Ņemot vērā, ka šodien katram skolēnam ir viedtālrunis ar dažādām programmām, tad arī tos drīkstēs izmantot stundās mācību vielas apgūšanai,” viņa saka.

Lielās palīdzēs mazajām
Jautājumu par finansējumu skatīja februāra kultūras, izglītības un sociālo jautājumu komitejas sēdē, to vēl skatīs finanšu komitejā un apstiprinās domes sēdē februārī.
Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks un komitejas vadītājs Aivars Fomins norāda – starp skolu direktoriem bija konstruktīvs dialogs un savstarpēja sapratne. “Protams, summa varēja būt lielāka, bet lielās skolas noteikti nāks pretim mazākajām, kur nespēs iegādāt visus dārgos mācību līdzekļus,” saka A. Fomins.


Salīdzinājumam
1. līdz 4. klašu grupā Alūksnes novada pašvaldība mācību līdzekļu iegādei uz vienu skolēnu piešķir vidēji 107 eiro, valsts – 18 eiro.

Alūksnes novada pašvaldības finansējums skolām jaunu mācību līdzekļu iegādei

Alūksnes novada vidusskolai – 19 696 eiro.

Alūksnes pilsētas sākumskolai - 12 378 eiro.

Strautiņu pamatskolai - 5059 eiro.

Malienas pamatskolai - 3875 eiro.

Ziemeru pamatskolai - 3229 eiro.

Bejas pamatskolai - 2906 eiro.

Pededzes pamatskolai – 2906 eiro.

Alekseja Grāvīša Liepnas pamatskolai – 2583 eiro.

Jaunannas Mūzikas un mākslas pamatskolai – 2368 eiro.

Attēls: www.pixabay.com

Kategorijas