Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Uzlabo darba vidi ugundzēsējiem

Sandra Apine

2020. gada 21. februāris 00:00

324

Gan pavasarīgā ziema, gan aktīvs Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preventīvais darbs labvēlīgi ietekmējis dienesta aizvadītā gada statistikas bilanci. Šogad ir cerība maksimāli uzlabot izbraukumu operativitāti, jo VUGD Vidzemes reģiona Alūksnes daļa tikko iekārtojusies jaunuzbūvētajā plašajā garāžu kompleksā. To svinīgi atklās martā.
“2019. gads Alūksnes pusē bija salīdzinoši mierīgs līdz pat tā nogalei, kad decembrī notika divi ugunsgrēki, kuros bojā gāja divi cilvēki,” stāsta VUGD Vidzemes reģiona brigādes Alūksnes daļas komandieris Gints Ilva. Viņš atgādina, ka abas ugunsnelaimes pērn decembrī notika privātajā dzīvojamajā sektorā. Vienā gadījumā dzīvojamās mājas piebūvētajā koridorā izraisījās ugunsgrēks, iespējams, neuzmanīgas smēķēšanas dēļ, un bojā gāja cilvēks (pēc redakcijas rīcībā esošās informācijas, ugunsgrēks notika Alūksnē, Pils ielā, un bojā gāja 48 gadus vecs vīrietis). Otrajā notikumā ugunsgrēks netika pamanīts laikus, līdz ar to māja nodega gandrīz pilnībā jau pirms ugunsdzēsēju ierašanās un bojā gāja mājas iemītniece, kā arī četri suņi un kaķis (pēc redakcijas rīcībā esošās informācijas, ugunsnelaime bija Liepnas pagastā, kur krāsmatās atrada 70 gadus vecu sievieti). Šajā ugunsgrēkā, visticamāk, vainojams ugunsdrošības noteikumu pārkāpums, izmantojot atklātu uguni.

Vairāk nekā 2018. gadā
Kopumā Alūksnes un Apes novados 2019. gadā reģistrēti 97 ugunsgrēki, kas ir par 20 vairāk nekā 2018. gadā, taču G. Ilva norāda, ka šīs statistikas svārstības nav nekas neparasts.
“Paskatoties vairāku gadu griezumā, šāda statistika – plus mīnus divdesmit ugunsgrēki – bijusi visu laiku, neatkarīgi no laikapstākļiem. Taču arī tie ietekmē potenciālo ugunsnelaimju skaitu. Tādā ziemā, kā šī, mums ir laimējies, jo apkures ierīču lietošana nav tik aktīva, kas samazina risku to nepareizai ekspluatācijai. Aizvadītajā gadā nācies izbraukt tikai uz pieciem gadījumiem, kad dūmvados deguši sodrēji. Taču reizēm šo ugunsgrēku statistiku “uzdzen augšā” agrie pavasari ar tiem raksturīgajiem kūlas ugunsgrēkiem,” skaidro G. Ilva.

Izglābj laivā aizmigušo
Raksturojot glābšanas darbus,
G. Ilva pastāstīja, ka neikdienišķa glābšana veikta uz Alūksnes ezera, kur glāba cilvēku laivā. “Tas bija aizmidzis makšķernieks, kurš pamodās tikai tad, kad glābēji ar motorlaivu piebrauca pie viņa laivas. Viņam paveicās, jo tā bija vasara un bezvējš, taču lielākā vējā laivai būtu risks apgāzties,” stāsta G. Ilva. Jautāts, vai šādos gadījumos cilvēkam, kurš pats sevi apdraudējis, ir arī kāds sods, VUGD atbild noliedzoši. “Valsts dienestam ir jāglābj cilvēks jebkurā situācijā, un, protams, arī tad, ja viņš pats izraisījis apdraudējumu alkohola reibumā. Piemēram, 2018. gadā mēs izglābām četrus šādus pārgalvjus,” stāsta komandieris.
Reizēm glābējiem nākas iesaistīties arī sadzīviskās drāmās, piemēram, pērn glābts kāds vīrietis, kurš iereibušā stāvoklī uzkāpis uz dīķa plānā ledus, draudot slīcināties. Sievai nācies izsaukt glābējus. Tāpat kāda pasākuma laikā cilvēkam, iespējams, pēc kāda trieciena uzpampis pirksts, kā rezultātā nācies saukt glābējus, lai pārgrieztu gredzenu. “Situācijas, kādās glābējiem jāiesaistās, ir neparedzamas. Par laimi, pērn visas izdevās veiksmīgi atrisināt,” piebilst G. Ilva.

Atzinība par dzīvnieku
glābšanu
Taču gadījumi, kad glābēji nereti izpelnās visvairāk sabiedrības atzinības, ir dzīvnieku glābšana. “Jāatzīst, reizēm par izglābtu ezīti mums spiež roku biežāk nekā tad, ja esam divas diennaktis dzēsuši ugunsgrēku,” ar smaidu piebilst G. Ilva. Visbiežāk glābēju ikdienā ir lopu izvilkšana no meliorācijas akām un kaķu nocelšana no kokiem.  “Mēs braucam visos gadījumos, kad apdraudēta dzīvība, un glābjam. Reizēm dzīvniekam glābiņš nāk par vēlu, taču tomēr ir mēģināts,” stāsta komandieris.
Savukārt lielākā daļa VUGD sniegtās tehniskās palīdzības tiek īstenota uz ceļiem pēc celu satiksmes negadījumiem un vētrām, kuru rezultātā krituši koki aizšķērsojuši brauktuvi. Arī pirmdien, kad notika saruna ar komandieri, bija ļoti vējains, un viņš jau prognozēja vairākus izbraukumus.

Iedzīvotāji ieklausās
padomos
G. Ilva norāda, ka prevencijai VUGD darbā ir nozīmīga loma, kas ir attaisnojusies. “Aizvadītajā gadā tika daudz runāts par pašu iedzīvotāju atbildību ugunsgrēka draudu maksimālā novēršanā, rūpējoties gan par savām apkures ierīcēm, gan sagādājot dūmu detektorus, un tas lielākoties ir izdarīts. Speciālus reidus neīstenojam, taču, veicot regulārās objektu pārbaudes vai reaģējot uz iedzīvotāju signāliem, pārbaudām šīs likumprasības ievērošanu,” stāsta G. Ilva.
Jautāts par prognozēm šim pavasarim, komandieris pauž cerību, ka garajā rudenī iedzīvotāji paguvuši sakopt īpašumus, līdz ar to pavasarī kūlu nededzinās. “Taču tās ir tikai optimistiskas prognozes, laikapstākļi ieviesīs savas korekcijas,” saka
G. Ilva.

Teksts un foto: Sandra Apine

2019. gads VUGD Alūksnes daļas darbā

Ugunsgrēki: Alūksnes novadā – 60;
                  Apes novadā – 37.
Glābšanas darbi abos novados – 81.
Cilvēku glābšana – 8
- divu bērnu nocelšana no 3. stāva ēkas jumta;
izglābti divi mežā apmaldījušies cilvēki;
izglābts laivā guļošs cilvēks Alūksnes ezerā;
cilvēka atbrīvošana no automašīnas pēc ceļu satiksmes negadījuma;
izglābts cilvēks, kas uz trausla ledus draud izdarīt pašnāvību;
gredzena noņemšana no uzpampuša pirksta.
Darbs ar bīstamām vielām – 2
- gāzes noplūde no vieglajām automašīnām.
Palīdzības sniegšana dzīvniekiem – 9
- akā iekrituša kaķa izvilkšana;
ledū ielūzis suns;
teļa izcelšana no 2 m dziļas akas;
konteinera grīdā iesprūdušas govs atbrīvošana;
izcelts krastā ezerā noslīcis meža dzīvnieks;
atbrīvots tīklā sapinies ezis;
noķerts un izlaists mežā bērnu laukumā atrasts zalktis;
no koka nocelts kaķis.
Tehniskā palīdzība – 46
- ceļa braucamās daļas atbrīvošana no izbirušiem baļķiem 7 kilometrus garā ceļa posmā;
nolūzuša koka sazāģēšana un brauktuves atbrīvošana 25 gadījumos;
tehniskā palīdzība 5 gadījumos, kad dūmvadā deg sodrēji un 4 gadījumos, kad tiek nepareizi ekspluatēta apkures iekārta;
palīdzība divu automašīnu sadursmē;
brauktuves sakārtošana pēc 5 ceļu satiksmes negadījumiem;
iršu neitralizācija 3 gadījumos;
palīdzība ceļu satiksmes negadījumā, kurā automašīna notriekusi 4 cilvēkus.

Kategorijas