Sociālajā jomā daudz vajadzību
Viens no nozīmīgākajiem notikumiem sociālajā jomā Alūksnes novadā pērn bija sociālā aprūpes centra “Pīlādži” atvēršana jaunās, mūsdienīgās telpās kādreizējā Mālupes pamatskolas ēkā. Kādi jaunumi gaidāmi šogad, par to – saruna ar Alūksnes novada Sociālo lietu pārvaldes vadītāju Arturu Upīti.
Alūksnes novada sociālo lietu pārvalde tika izveidota pērn, reorganizējot iepriekšējo sociālās aprūpes iestāžu struktūru. Tās struktūrvienības ir sociālās aprūpes centri “Alūksne” un “Pīlādži” Mālupes pagastā, dienas aprūpes centrs “Saules stars”, birojs “Aprūpe mājās”, iedzīvotājiem ir iespēja izmantot Alūksnes novada naktspatversmes, kā arī sociālās mājas pakalpojumus.
Gaida “Jurģus”
Sociālo lietu pārvaldes vadītājs Arturs Upīts stāsta, ka šajā gadā uzsākts iepirkums ēkas Uzvaras ielā 1 pārbūvei, kas paredzēta deinstitucionalizācijas projekta ietvaros. Uz šo ēku pārcelsies Sociālo lietu pārvaldes administrācija, tajā būs dienas aprūpes centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. “Ceram, ka nākamā gada vidū jau sāksim darbu jaunajās telpās, kur varēs paplašināt dienas centra darbību, izveidojot vairāk darbnīcu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, lai sagatavotu viņus dzīvei,” saka A. Upīts.
Projektā ir arī moduļu māju celtniecība Kārklu ielā, kur būs iespēja dzīvot personām ar garīga rakstura traucējumiem. Tuvākajā laikā izsludinās iepirkumu, bet A. Upīts pagaidām atturas prognozēt, kad sāksies to būvniecība. “Arī moduļu māju būvniecība notiks deinstitucionalizācijas projekta ietvaros. Interese par šādu pakalpojumu ir. Latvijā šādi projekti ir realizēti, piemēram, Valmierā daudzdzīvokļu mājā ir iekārtoti sociālie dzīvokļi personām ar garīga rakstura traucējumiem. Domāju, ka līdz ar piedāvājumu parādīsies arī pieprasījums,” stāsta A. Upīts.
Lai klientiem labāk
Pērn pavasarī darbu uzsāka sociālās aprūpes centrs “Pīlādži” Mālupes pagastā, kas var uzņemt 59 klientus. Pēc šī pakalpojuma ir liels pieprasījums un, kamēr vēl nebija atvērti “Pīlādži”, pakalpojums pirkts no citiem novadiem – Apes, Balvu, Talsu, Viļakas, Rugāju, Ērgļu novadu pašvaldībām. Pakalpojumus sociālajā jomā Alūksnes novada pašvaldība pērk arī no Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīcas, Latvijas SOS bērnu ciematu asociācijas, Gatartas pansionāta.
Šogad samazināta cena par uzturēšanos sociālās aprūpes centrā “Pīlādži”. No 1. janvāra pensionāriem jāmaksā 85 procenti no savas pensijas, bet no atlikušās summas 80 procentus sedz pašvaldība, bet 20 procentus – apgādnieki.
““Pīlādži” uzsāka darbu jaunās telpās kādreizējā Mālupes pamatskolas ēkā, kas pielāgotas sociālās aprūpes centra vajadzībām. Ir svarīgi, lai klienti justos labi, un jaunas telpas rada šādu iespēju. Taču esam padomājuši arī par sociālās aprūpes centru “Alūksne”, lai telpas kļūtu mājīgākas. Tajā veikts kosmētiskais remonts - izremontēti 1. stāva gaiteņi, divas istabas, foajē, atjauno dušas telpas. Lielākā problēma ir tā, ka sociālās aprūpes centra ēka ir kultūras piemineklis, tādēļ ir ierobežotas iespējas tur kaut ko mainīt,” saka A. Upīts.
Strādā trīs mobilās brigādes
Alūksnes novada pašvaldība pērk pakalpojumu to nepilngadīgo personu uzturēšanai, kurus bāriņtiesa ir izņēmusi no ģimenēm. A. Upīts akcentē, ka izmaksas ir augstas un problēmas rada tas, kur šiem nepilngadīgajiem palikt, jo lielākā daļa šo uzturēšanas centru tiek likvidēti. “Mūsu pašvaldībā šāda pakalpojuma nav, līdz šim to pirka no Apes novada pašvaldības un no ģimenes izņemtos bērnus veda uz bērnu sociālās aprūpes centru “Gaujiena”, bet vasarā šis centrs tiks slēgts. Mēnesī šis pakalpojums izmaksā 1298 eiro, bet, piemēram, Daugavpilī – 1500 eiro. Alūksnes novadā ir astoņi bērni, kuriem nodrošinām šādu pakalpojumu, kas mēnesī vidēji uz vienu bērnu ir apmēram divu minimālo mēnešalgu apmērā,” atklāj vadītājs.
Vairāk nekā 90 klienti ir birojam “Aprūpe mājās”, kas sniedz pakalpojumus gan Alūksnē, gan pagastos. To sniedz trīs mobilās brigādes, kas palīdz gan ikdienas mājas darbos – uzkopj dzīvojamās telpas, ienes malku un izkurina krāsni, pērk un piegādā pārtikas produktus un citas ikdienā nepieciešamās preces, gan arī palīdz personiskajā aprūpē. “Palīdzību var saņemt vientuļas personas un arī tie, kuri vairs nespēj par sevi parūpēties. Tomēr ir diezgan daudz iedzīvotāju, kuri nevēlas izmantot šādu pakalpojumu, negrib svešus cilvēkus savās mājās. Viņus palīdz aprūpēt tuvinieki,” saka A. Upīts.
Patversmei nav
pieprasījuma
Sociālo lietu pārvaldes pakalpojumu klāstā ir arī nakts patversme – veidojums, kas iekļauts Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu reģistrā, bet Alūksnes novadā nav pieprasīts pusotru gadu. Tā kā ziemas pēdējos gados ir siltas, nav neviena, kurš vēlētos to izmantot. “Pieredzes apmaiņā Salacgrīvas novadā uzzinājām, ka tur šādu pakalpojumu nesniedz, jo visiem potenciālajiem klientiem ir deklarēta dzīvesvieta. Alūksnē nakts patversmes ēka joprojām ir un vajadzības gadījumā ir izmantojama, tikai jāiekurina, lai iesilst telpas. Trīs cilvēki var uzturēties krīzes istabā Mārkalnē. Kā zināms, krīze nevar būt mūžīga, tādēļ uzturēšanās laiks tur ir līdz mēnesim. Nav tā, ka tur jādzīvo pastāvīgi, jo ir iespēja meklēt un arī atrast pastāvīgu dzīvesvietu,” skaidro A. Upīts.
Viņš arī atgādina, ka Sociālo lietu pārvalde sniedz atbalstu iedzīvotājiem sociālo pabalstu veidā. Alūksnes novada pašvaldība piešķir valstī noteiktos obligāti izmaksājamos sociālās palīdzības pabalstus, kā arī vairākus pabalstus pēc pašvaldības iniciatīvas un budžeta iespējām.
A. Upīts uzsver, ka šogad jāturpina uzlabot darbs Sociālo lietu pārvaldē un pagastos. Sociālās aprūpes iestādēs trūkst mediķu, jo nav noslēpums, ka vidējais medicīniskais personāls novadā strādā vairākos darbos. Šogad atalgojums tam palielināts un ir nedaudz zem 700 eiro pirms nodokļu nomaksas.
Alūksnes novada Sociālo lietu pārvaldes ar struktūrvienībām budžets 2020. gadā ir 2 177 951 jeb 9,43% no pašvaldības budžeta izdevumiem (23 089 604 eiro).
Kategorijas
- Laikraksta sludinājumi
- Pērk
- Pārdod
- Dažādi
- Pakalpojumi
- Maina
- Izīrē
- Vēlas īrēt
- Dāvinu
- Darbs - meklēju
- Darbs - piedāvāju
- Pazudis / Atrasts
- Līdzjutība
- Sludinājumi
- Transports
- Nekustamais īpašums
- Darbs un izglītība
- Izklaide
- Mājdzīvnieki
- Dažādi
- Mājsaimniecība
- Lauksaimniecība
- Labsajūta un veselība
- Celtniecība
- Elektronika
- Pērk
- Pārdod
- Forums
- Mana dzīvesvieta
- Cilvēki
- Izklaides iespējas
- Sanāca kā vienmēr...
- Ir ko teikt?
- Izklaide un kultūra
- Transports un satiksme
- Pilsēta
- Darba devēji
- Citos portālos
- Diena.lv
- Db.lv
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Sarunas par dzīvi
- Latvija pēc 90
- 8778
- Konkursi
- Mīlestības stāstu konkurss
- Blogi
- Afiša
- Koncerti
- Teātra izrādes
- Izstādes
- Sports
- Balles un diskotēkas
- Bērniem
- Filmas
- Citi pasākumi
- Dievkalpojumi
- Jauniešiem
- Senioriem
- Svētki
- Piemiņas pasākumi
- Izlaidumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Cope un medības
- Dzive laukos
- Veselība
- Sports
- Politika
- Vēlēšanu ziņas
- 10. Saeimas vēlēšanas
- 11. Saeimas vēlēšanas
- Kultūra
- Konkursi
- Vietējās ziņas
- Skolu ziņas
- Pasaules ziņas
- Latvijas ziņas
- Policijas ziņas
- Skola Kanaviņu kalnā
- Senioriem
- Vēlēšanas 2017
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Statiskas lapas
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Teritoriālās reformas krustcelēs
- Izklaide
- 13. Saeimas vēlēšanas
- Slēpņošanās spēle "Discover the city"
- Koronavīruss
- "Unikālas kultūras tradīcijas Alūksnes un Apes novadu pierobežā"