Digitalizē Opekalna kapsētu
Opekalna baznīcas draudze ir pirmā Latvijā, kas, piesaistot LEDAER projekta finansējumu, digitalizējusi kapsētu. Digitalizācija Opekalna draudzei turpmāk ļaus strādāt efektīvāk un veiksmīgāk apsaimniekot kapus, savukārt iedzīvotāji varēs ērti atrast tuvinieku kapavietas, pētot dzimtas saknes.
Draudzes priekšniece Santa Pilskalne ir gandarīta, ka izdevies paveikt darbu, par ko runāts daudzu gadu garumā. “Jā, pašvaldības kapsētas ir digitalizējušas par budžeta līdzekļiem vai piesaistot projektu finansējumu, bet mēs esam pirmā draudze, kas to paveikusi,” teic S. Pilskalne.
Digitalizācijas darbus Opekalna kapos veikusi firma “Cemety”, un ikvienam interesentam apkopotā informācija publiski pieejama internetā www.cemety.lv. Projekta “Opekalna evaņģēliski luteriskās draudzes Kapukalna kapsētas digitalizācija un teritorijas uzturēšanai nepieciešamā aprīkojuma iegāde” kopējās izmaksas ir 8556,14 eiro, Alūksnes novada pašvaldības piešķirtais līdzfinansējums ir 855,61 eiro. Projekta ietvaros šogad iegādāsies arī krūmgriezi un sešus atkritumu konteinerus.
“Pirmās domas, ka vajadzētu digitalizēt kapsētu, bija 2015. gadā, kad Alūksnes novada pašvaldībā vērsāmies ar lūgumu viņiem pārņemt kapsētu, taču pašvaldība atteica, norādot, ka vispirms nepieciešams kapsētu digitalizēt. Vairākus gadus par to tika runāts, zinājām, ka tās ir lielas izmaksas, ko saviem spēkiem nespējam izdarīt. Uzzinājām, ka citviet digitalizācijai saņemts projektu finansējums, tādēļ rakstījām projektu arī mēs un saņēmām finansējumu, ” stāsta S. Pilskalne.
Atdod kapsētu pašvaldībai šobrīd draudzei vairs nav aktuāli. “Esam ieguldījuši lielu darbu, tādēļ turpināsim kapus apsaimniekot paši. Jā, tas nav viegli, un draudzei tas ir smags slogs, taču digitalizācijas sistēma mums būs liels palīgs,” saka S. Pilskalne.
Katrai atbildīgais
Projekta vadītāja Laura Pope digitalizāciju dēvē par kapu inventarizāciju – ir uzskaitīts katrs koks, katra kapa vieta, katrs celiņš, taciņa un aka. “Tā savā ziņā ir kultūrvēstures mantojuma saglabāšana, jo, kā zināms, kapusvētki ir iekļauti kultūras kanonā. Digitalizējot informāciju, mēs to saglabājam nākamajām paaudzēm. Otrkārt, mums kā kapsētas apsaimniekotajiem nu būs iespēja kontrolēt situāciju, kas un kur tiek apbedīts. Mēs kā draudze varēsim slēgt vienošanās vai līgumus par kapa vietas apsaimniekošanu. Dzimtās būs jāvienojas, kurš būs atbildīgs par konkrēto kapa vietu, slēgs līgumu un maksās baznīcas nodevu. Esam gatavi tam, ka no iedzīvotājiem būs pretestība, bet kapsētas nodeva ir jāmaksā, lai varētu uzturēt kapus,” skaidro L. Pope.
Datu bāzi var papildināt
Datubāzē iekļauta informācija par 5516 kapa vietām. “Ļoti daudzi kapi ir nezināmi. Ja kāds iedzīvotājs zina, atpazīst un viņam ir kāda informācija, aicinām to mums izstāstīt. Kapsētas pārvaldnieks informāciju digitālajā datu bāzē var labot un papildināt. Arī to informāciju, kura jau publiski pieejama, varam labot. Piemēram, saņēmām pārmetumu, kādēļ fotografēts rudenīgos laika apstākļos, kad kapa vietas neizskatās tik labi. Ja ir vēlme, var iesūtīt savu fotogrāfiju un mēs to nomainīsim,” saka L. Pope.
Naudas par maz
Lai arī draudzei ir prieks par veiksmīgo digitalizāciju, to aizēno finanšu situācijas apkopojums par aizvadīto 2019. gadu. Gadiem ilgi izdevumi par kapu uzturēšanu pārsniedz ieņēmumus. “2019. gadā saņemtie ziedojumi (ar norādi kapsētas apsaimniekošanai) bija 707 eiro, izdevumi 1898 eiro. Ziedojums izlietots atkritumu izvešanai, degvielai, apsaimniekotājam. Jāsaka paldies draudzes locekļiem, apkārtējo pagastu, Apes un Alūksnes iedzīvotājiem, kuri aktīvi iesaistījās siltajā periodā kapsētas uzturēšanā, šķirojot atkritumus, uzstādot zīmes, pļaujot. Draudzes padome lēma, ka ar 2020. gadu ziedojums par kapsētas apsaimniekošanu būs 10 eiro par kapa vietu. Ļoti ceram, ka piederīgie atbalstīs draudzi ar ziedojumu kapsētas apsaimniekošanai arī turpmāk, lai varam cienīgi apmeklēt savu tuvos un mīļos atdusas vietā. Paldies ikvienam, kurš ziedojis laiku, finanšu līdzekļus teritorijas sakopšanā, baznīcas uzturēšanai, reliģisko notikumu organizēšanai,” saka viņa.
Agita Bērziņa
Kategorijas
- Laikraksta sludinājumi
- Pērk
- Pārdod
- Dažādi
- Pakalpojumi
- Maina
- Izīrē
- Vēlas īrēt
- Dāvinu
- Darbs - meklēju
- Darbs - piedāvāju
- Pazudis / Atrasts
- Līdzjutība
- Sludinājumi
- Transports
- Nekustamais īpašums
- Darbs un izglītība
- Izklaide
- Mājdzīvnieki
- Dažādi
- Mājsaimniecība
- Lauksaimniecība
- Labsajūta un veselība
- Celtniecība
- Elektronika
- Pērk
- Pārdod
- Forums
- Mana dzīvesvieta
- Cilvēki
- Izklaides iespējas
- Sanāca kā vienmēr...
- Ir ko teikt?
- Izklaide un kultūra
- Transports un satiksme
- Pilsēta
- Darba devēji
- Citos portālos
- Diena.lv
- Db.lv
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Sarunas par dzīvi
- Latvija pēc 90
- 8778
- Konkursi
- Mīlestības stāstu konkurss
- Blogi
- Afiša
- Koncerti
- Teātra izrādes
- Izstādes
- Sports
- Balles un diskotēkas
- Bērniem
- Filmas
- Citi pasākumi
- Dievkalpojumi
- Jauniešiem
- Senioriem
- Svētki
- Piemiņas pasākumi
- Izlaidumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Cope un medības
- Dzive laukos
- Veselība
- Sports
- Politika
- Vēlēšanu ziņas
- 10. Saeimas vēlēšanas
- 11. Saeimas vēlēšanas
- Kultūra
- Konkursi
- Vietējās ziņas
- Skolu ziņas
- Pasaules ziņas
- Latvijas ziņas
- Policijas ziņas
- Skola Kanaviņu kalnā
- Senioriem
- Vēlēšanas 2017
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Statiskas lapas
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Teritoriālās reformas krustcelēs
- Izklaide
- 13. Saeimas vēlēšanas
- Slēpņošanās spēle "Discover the city"
- Koronavīruss
- "Unikālas kultūras tradīcijas Alūksnes un Apes novadu pierobežā"