Opozīcija vēlas radikālas pārmaiņas
Laiks skrien ātri. Drīz apritēs 100 dienas, kopš darbu sākusi jaunā Alūksnes novada dome un administrācija. Kas mainās pašvaldības darbā un kāda virzība ir administratīvi teritoriālajai reformai, viedokli un atziņas izteikt aicinājām domes opozīcijas deputātu Andi Krēsliņu. Viņš ir Ziemeļaustrumu virsmežniecības virsmežzinis, kurš savulaik izstrādāja modeli mežniecību apvienošanai.
- Novadu veidošanas mērķis bija padarīt pašvaldību pārvaldi efektīvāku un ekonomiskāku. Tomēr liekas, ka tas nav noticis.
- Manuprāt, šobrīd svarīgākais uzdevums ir veidot pilnīgi jaunas struktūras novada domes administrācijā. Diemžēl ar šo uzdevumu neveicas. Ceru, ka tikai pagaidām tiek saglabāts smagnējais bijušo pašvaldību pārvaldes aparāts. Par to jau pašā sākumā deputātiem radās domstarpības. Kopā ar uzņēmējiem, kuri pārstāv “Sabiedrību citai politikai”, uzstāju, ka vajag radikālas izmaiņas. Ir nepieciešams vienkāršot un centralizēt funkcijas, lai speciālisti zinātu visu un varētu būt atbildīgi par novadā notiekošo. Turklāt tā ir milzīga iespēja ekonomēt un racionālāk izmantot līdzekļus. Ja visu pagastu pārvaldes strādātu kaut vai tik efektīvi kā Alsviķos, kur ir liels iedzīvotāju skaits un daudz iestāžu, tad novadā katru mēnesi varētu ieekonomēt 10 000 līdz 20 000 latu. Tā ir pietiekama summa, lai varētu nodrošināt finansējumu, piemēram, slimnīcas bērnu nodaļas uzturēšanai. Tai katru mēnesi nepieciešami tikai 3000 lati.
- Kāda būtu optimāla pārvaldes struktūra novadā?
- Vajadzīgas ir četras pagastu pārvaldes laukos un viena pilsētā, kas varētu būt apvienota ar novada domes administrāciju. Noteikti nepieciešams apvienot grāmatvedību, bet pašlaik katra pagasta pārvaldē ir grāmatvedis, lai dalītu naudu, kas jau vienreiz ir sadalīta. Kāpēc tas ir vajadzīgs? Alūksnes pilsētas pašvaldības iestādēm pamazām vajadzētu paplašināt funkcijas. “Rūpe” var izvest atkritumus no visas novada teritorijas. Tādā pašā veidā “Spodrai” būtu jāpārņem virsvadība par pagastu teritoriju apzaļumošanu un labiekārtošanu, “Alūksnes namiem” - ēku apsaimniekošana visā novadā. Arī sociālajam dienestam, kultūras un izglītības iestādēm ir jābūt vienotai vadībai. Bez pārvaldes centralizācijas mēs neiztiksim, ja gribam efektīvi saimniekot.
- Vai tas, ka kopā ar “Sabiedrības citai politikai” deputātiem esat opozīcijā, liecina par politiskās pieredzes trūkumu?
- Zināmā mērā tā varētu teikt. Tomēr noteicošais ir bijušo pašvaldību pašsaglabāšanās instinkts. Daudziem negribas neko mainīt. Es pamatīgi iepazinu novada veidošanas projektu, kurā šī vēlme ir izteikta. Tajā ir paredzēts veidot pagastu pārvaldes ar daudziem darbiniekiem, lai gan pakalpojumus tie sniedz nelielam iedzīvotāju skaitam. Jāatzīst, ka tāda ir arī Pašvaldību un reģionālās attīstības ministrijas nostāja. Ja tā ir par reformas īstenošanu, tad jāsaprot, ka labāk ir mainīt visu uzreiz, nevis nepamatoti vilcināties. Domes priekšsēdētājs Aivars Fomins un vietnieks Laimonis Sīpols atzīst, ka tā palikt nevarēs. Bet kā būs? Biju domājis, ka teritoriālās komitejas deputāti sagatavos priekšlikumus. Diemžēl viņi nevēlas ar to nodarboties, tāpēc pagaidām nekas nenotiek, lai veidotu stabilu un efektīvu pārvaldes sistēmu.
- Neieklausījās arī deputāta Dzintara Adlera priekšlikumā, ka izpilddirektoru vajadzētu izraudzīties konkursa kārtībā.
- Tas bija klupšanas akmens jeb iemesls, kāpēc no “Sabiedrības citai politikai” neizraudzījās domes priekšsēdētāju. Viņš nepiekrita izpilddirektoru izraudzīties uzreiz, tas ir, bez konkursa, tāpēc izveidojās cita koalīcija. Izpilddirektors ir atslēgas figūra, kas nosaka darbu, tāpēc tā ir rūpīgi jāizvēlas, nevis uzreiz pirmajā domes sēdē par to jābalso. Piekrītu, ka garu konkursu rīkot nebija laika. Tomēr nopietnāk apsvērt visu pretendentu loku varēja un vajadzēja. Iespējamo kandidātu loks nav liels, tieši tāpēc ir svarīgi izmantot viņu zināšanas un pieredzi. Manuprāt, tas tiek darīts nepilnīgi.
- Portāla “aluksniesiem” komentāros var lasīt, ka cilvēkiem, kuri ir galvenie novada domes grožu turētāji un darbības virzienu noteicēji, trūkst atbilstošas izglītības. Vai tam ir būtiska nozīme? Varbūt svarīgāka ir saimnieciskās darbības pieredze?
- Mazas pašvaldības vadības pieredze, protams, kaut ko dod. Bet to nevar salīdzināt ar monstru, kāds ir izveidotais Alūksnes novads. Ja novada pārvaldes sistēma būtu jau sakārtota, tad tajā jaunajiem ienākt būtu viegli. Turpretim sistēmas izveidošanai un sakārtošanai ir vajadzīga gan atbilstoša izglītība, gan pieredze. Es jūtu, ka pagaidām šīs lietas klibo.
- Par Attīstības nodaļas, kuras pārraudzībā ir arī nekustamie īpašumi, vadību un sastāvu tiek izteikts visvairāk bažu. Pārmet, ka ir izsludināts konkurss uz kartogrāfa vietu, bet cilvēks jau strādā.
- Ja nodaļā ir spēcīgi darbinieki, tad vadīt nav grūti. Šobrīd vēl nav visu darbinieku, bet vismaz tiem, kuri strādā, ir jāsadala funkcijas un jāsaprot, vai viņi ar tām tiek galā. Labi ir tas, ka projektu vadība un īpašumu pārraudzība ir vienā nodaļā. Taču jāsaprot, ka novadā šo īpašumu ir ļoti daudz. Mežs vien tajā ir vairāk nekā 700 hektāru platībā. Kā to apsaimniekos un izmantos? Tāpat pilsētai un pagastiem kopā ir milzīgs dzīvojamais fonds, kas ir saistīts ar katlumājām. Taču šobrīd nodaļas darbinieki ir metušies uz projektu rakstīšanu. Tā ir vajadzīga lieta, bet vispirms jāzina, kam piesaistīt līdzekļus.
- Vai 100 dienas jaunajai novada domei būtu laiks, kurā ir jāsakārto šī struktūra?
- Ja struktūra nav vēl sakārtota, tad vismaz ir jābūt uzrakstītai vīzijai, kādai tai jābūt. Taču arī tās nav, lai varētu izskatīt un apspriest komiteju sēdēs. Cik tad ir palicis līdz nākamajam gadam? Ir taču cilvēkiem jāpasaka, vai viņiem būs darbs un kas būs jādara. Ja nespēsim laikus pārkārtoties, tad nākamais gads būs vienkārši šausmīgs. Katrs cer, ka pašvaldības budžets būs kaut cik pieņemams. Tomēr pašreizējā tautsaimniecības attīstība liecina, ka nākamā gada budžets būs katastrofāls.
- Acīmredzot pēc valsts budžeta pieņemšanas nāksies lemt par algu samazināšanu novada pašvaldības un pagastu pārvalžu vadītājiem. Pašlaik Alūksnes novadā tās ir lielas.
- Es par šīm algām nebalsoju. Ja visas strukturālās reformas būtu izdarītas, tad būtu maz pārvalžu un maz darbinieku, kuri varētu arī saņemt adekvātu atalgojumu. Pašlaik pienākumi un atbildība ir izšķaidīta, bet algas ir labas, maigi izsakoties. Vai mēs gribam strādāt efektīvi un pelnīt daudz vai strādāt kā sociālās palīdzības iestāde, kas nodrošina darbavietas vairāk cilvēkiem? Taču tādā gadījumā arī priekšnieku algas nedrīkst būt tik lielas
Kategorijas
- Laikraksta sludinājumi
- Pērk
- Pārdod
- Dažādi
- Pakalpojumi
- Maina
- Izīrē
- Vēlas īrēt
- Dāvinu
- Darbs - meklēju
- Darbs - piedāvāju
- Pazudis / Atrasts
- Līdzjutība
- Sludinājumi
- Transports
- Nekustamais īpašums
- Darbs un izglītība
- Izklaide
- Mājdzīvnieki
- Dažādi
- Mājsaimniecība
- Lauksaimniecība
- Labsajūta un veselība
- Celtniecība
- Elektronika
- Pērk
- Pārdod
- Forums
- Mana dzīvesvieta
- Cilvēki
- Izklaides iespējas
- Sanāca kā vienmēr...
- Ir ko teikt?
- Izklaide un kultūra
- Transports un satiksme
- Pilsēta
- Darba devēji
- Citos portālos
- Diena.lv
- Db.lv
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Sarunas par dzīvi
- Latvija pēc 90
- 8778
- Konkursi
- Mīlestības stāstu konkurss
- Blogi
- Afiša
- Koncerti
- Teātra izrādes
- Izstādes
- Sports
- Balles un diskotēkas
- Bērniem
- Filmas
- Citi pasākumi
- Dievkalpojumi
- Jauniešiem
- Senioriem
- Svētki
- Piemiņas pasākumi
- Izlaidumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Cope un medības
- Dzive laukos
- Veselība
- Sports
- Politika
- Vēlēšanu ziņas
- 10. Saeimas vēlēšanas
- 11. Saeimas vēlēšanas
- Kultūra
- Konkursi
- Vietējās ziņas
- Skolu ziņas
- Pasaules ziņas
- Latvijas ziņas
- Policijas ziņas
- Skola Kanaviņu kalnā
- Senioriem
- Vēlēšanas 2017
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Statiskas lapas
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Teritoriālās reformas krustcelēs
- Izklaide
- 13. Saeimas vēlēšanas
- Slēpņošanās spēle "Discover the city"
- Koronavīruss
- "Unikālas kultūras tradīcijas Alūksnes un Apes novadu pierobežā"