Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Kvalitatīva zobu protezēšana par saprātīgu cenu

 

2020. gada 21. marts 00:00

286

Trūkstoša zoba vai zoba daļas aizvietošana ir zobu protezēšana. Ar tās palīdzību var atjaunot zobu funkciju un estētiku. Eksistē divi zobu protēžu veidi - izņemamās un neizņemamās zobu protēzes. Neizņemamās protēzes ir venīri, onlejas, kroņi un tilti, savukārt izņemamās ir zobu plates. Kādas ir to galvenās atšķirības un kā izvēlēties makam draudzīgāko variantu?


Labāku estētisku rezultātu ir iespējams sasniegt ar neizņemamām zobu protēzēm, taču ne vienmēr ir iespējams aizvietot trūkstošus zobus šādā veidā. Neizņemamas protēzes ir vienmēr dārgākas par izņemamām. Neizņemamu protēžu izgatavošana parasti aizņem no 2-10 darba dienām.

Zobu venīri pamatā ir domāti priekšzobu estētikas atjaunošanai. Tos taisa no keramikas. Venīri ir plānas plāksnītes, kas tiek uzcementētas uz priekšzobu ārējās virsmas. Dažreiz tos var izgatavot zobus neslīpējot, bet ne vienmēr tas ir iespējams. Tos var taisīt, ja zobs ir intakts vai ar nelielām restaurācijām. Ar venīru palīdzību ir iespējams koriģēt zobu formu, garumu, platumu, novietojumu un pat krāsu. Zobu atjaunošana ar venīru palīdzību ir krietni estētiskāka par plombēšanu, taču daudz dārgāka. 

Onlejas jeb keramikas plombes tiek izmantotas sānu zobu restaurācijai, tās atjauno trūkstošu zoba daļu. Onlejas taisa gadījumos, kad zoba bojājuma apjoms ir pārāk liels, lai to plombētu, taču zoba audu daudzums vēl nav tik mazs, lai liktu kroni. Ar onlejas palīdzību var kvalitatīvi atjaunot zoba anatomiju un kontaktpunktus ar blakusesošiem zobiem, kas ne vienmēr izdodas ar plombēšanas palīdzību. Šis variants ir lūzumizturīgs un kalpo daudz ilgāk atšķirībā par parastām plombēm. Onlejas izgatavošana ir labāks, taču dārgāks risinājums par plombēšanu.

Zobu kroņi ir nepieciešami gadījumos, kad no zoba ir zaudēta lielākā daļa, tāpēc pirms kroņu izgatavošanas bieži ir nepieciešams atjaunot zoba pamatu ar sakņu inlejas (individuālas tapas) palīdzību. Ir vairāki kroņu veidi: plastmasas, stiklašķiedru, lietie jeb metāla, keramikas, metālkeramikas, galvanokeramikas un cirkonija. Kroņa veidu izvēlās balstoties uz estētiskām un ekonomiskām prasībām. Pirms kroņa izgatavošanas zobs vienmēr tiek slīpēts.

Ja zobs ir izrauts, tad viens no variantiem ir tilts. Tilts sastāv no 2 vai vairākiem kroņiem un starpdaļas. Starpdaļa aizvieto trūkstošu zobu vai zobus. Lai uztaisītu tiltu defektam ir jābūt norobežotam. Ja defektu norobežojošie zobi ir intakti (bez kariesa vai plombēm), tad šis variants nav optimāls risinājums. Tilta izgatavošana ir iespējama, ja ir zaudēti 1,2 vai dažreiz pat 3 blakusesošie zobi. Lielāku defektu gadījumos ir jāapsver implantu ievietošanas vai izņemamas protezēšanas iespējas.  

 

Zobu plates būs makam visdraudzīgākais variants. Tās izgatavo gadījumos, ja tiek zaudēts viens vai vairāki zobi un nav iespējams (vai pacients nevēlas) likt tiltu vai veikt implantāciju. Izņemamas zobu protēzes tiek sauktas par totālām, ja žoklī vairs nav palicis neviens zobs. Totālas protēzes fiksācijas pamatā ir piesūkšanās pie mutes dobuma gļotādas. Savukārt, parciālas zobu protēzes izgatavo tad, kad žoklī ir vismaz viens zobs. Palikuši dabīgi zobi ar skavu palīdzību notur parciālu protēzi mutē. Izņemamas protēzes ir neērtākas un mazāk estētiskas par neizņemamajām. Tāpat kā kroņi, plates var tikt izgatavotas no dažādiem materiāliem: ir plastmasas, elastīgas un protēzes ar metāla bāzi. Gan neizņemamās gan izņemamās protēzes var balstīt arī uz implantiem.

Lai pēc dabīgā zoba zaudēšanas neveidotos sakodiena deformācija un sejas asimetrija, ir svarīgi savlaicīgi griezties pie zobārsta un izvēlēties par labu kādam no zobu protezēšanas veidiem. Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecība sniedz dažāda veida zobārstniecības pakalpojumus 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā. Pieredzējušais klīnikas personāls Jums palīdzēs izvēlēties atbilstošu zobu protezēšanas veidu. Mēs zinām, ka mūsu pacienti ir ļoti dažādi, tāpēc darām visu, lai piemeklētu optimālu risinājumu katram!

Kategorijas