Pilnvērtīga maltīte #paliecmājās laikā: kas būtu jāzina par maizi?
Laikā, kad Latvijas valdība uz mēnesi izsludinājusi ārkārtas stāvokli un katrs iedzīvotājs tiek aicināts uzturēties mājās, daudzi no mums steidz veidot ēdiena krājumus, lai nodrošinātu gan sevi, gan savu ģimeni ar pārtiku #paliecmājās aicinājuma laikā. Plānojot maltītes ilgākam laikam, ir būtiski domāt par to, lai ēdiens ir ne vien garšīgs un maciņam draudzīgs, bet arī veselīgs un barojošs. Maize visos laikos ir bijusi viena no svarīgākajām maltītes sastāvdaļām. Tādēļ Fazer eksperti ir apkopojuši četrus padomus, kā katrs no mums sociālās izolēšanas laiku var padarīt nedaudz vienkāršāku un gardāku. Par to vēsta “Fazer Latvija” Komunikācijas konsultante Liene Zarečanska.
Ne tikai griķi un rīsi
Daudzi no mums steidz iepirkt graudaugus – griķus, rīsus un makaronus, taču papildinot virtuves plauktus ar ēdienu, svarīgi atcerēties par uztura daudzveidību.
Maize ir lieliska alternatīva graudaugu produktiem un tā ir būtisks vitamīnu avots. Kā piemēram, maize, kuras sastāvā ir pilngraudi satur daudz minerālvielu - selēnu, kas pasargā mūsu ķermeni no vides ārējo faktoru ietekmes, dzelzi, kas nepieciešams normālai skābekļa apritei organismā. Maizē esošo graudu sastāvā ir arī magnijs, kas rūpējas par sirds, nieru un muskuļu veselību, stiprina kaulus, regulē vielmaiņu, kā arī piedalās virknē citu veselībai nozīmīgu procesu, kā arī folijskābe, kas palīdz nodrošināt normālu mūsu ķermeņa darbību.
Tāpat maizes sastāvā esošie ogļhidrāti organismā tiek sagremoti ļoti lēni, tāpēc tie sniedz ilgstošu sāta sajūtu un enerģiju. Turklāt 1–2 maizes šķēlēs ir tikpat daudz kaloriju kā 50g rīsu porcijā, un var pilnvērtīgi aizvietot ierasto piedevu pusdienās vai vakariņu maltītē.
Maize ar pievienoto vērtību
Pastāv uzskats, ka maizes lietošana ikdienā nav veselīga un figūrai kaitīga, taču tā nebūt nav, ja maizi ēdam ar apdomu un izvēlamies maizes produktus ar pievienoto vērtību. Piemēram, Fazer Kefīra maizē esošais kalcijs, palīdz mums uzņemt tik nepieciešamo elementu, kas palīdz labas imunitātes izstrādei, kas ir būtiski vīrusa epidēmijas laikā. Kalcijs ir īpaši aktuāls augošam organismam – līdz ar to kefīra maize būs lieliska izvēle bērnu ēdienkartē.
Tāpat maltītei būs lielāka pievienotā vērtība tad, ja maizi izvēlēsimies tādu, kas sniedz ne vien sāta sajūtu, bet arī ir papildināta ar dažādām vērtīgām sēklām, kas ir obligāti jāiekļauj savā ēdienkartē. Tādā veidā Fazer sēklu un graudu maizes, kuru sastāvā ir līdz pat 34% sēkliņu un graudu ļauj mums ne vien ieturēt gardu un pilnvērtīgu maltīti, bet arī uzņemt papildus vitamīnus un vērtīgās vielas mūsu veselībai.
Piemēram, Fazer maizes sastāvā esošās linsēklas ir lielisks olbaltumvielu un šķiedrvielu avots, kā arī linsēklas ir dabīgs proteīna avots, saturot līdz pat 25% proteīna. Tāpat maizes sastāvā ir arī vērtīgās ķirbju sēklas, kas tiek dēvētas par vienām no veselīgākajām sēklām. Tās ir spēcīgs C un E vitamīnu avots, tādēļ palīdz uzturēt labu imūnsistēmu.
Maize jāglabā piemērotos apstākļos, tad arī tās dzīve būs ilgāka
Rūpējoties par savu un ģimenes labklājību, produktus iegādājamies ilgākam laikam, taču, lai izvērtētu, vai maize vēl ir lietojama jāpievērš uzmanību iepakojuma marķējumam. Marķējumā ražotājs atbilstoši saražotajam produktam norāda derīguma termiņu “Ieteicams līdz” vai ”Izlietot līdz”.
"Maizes produktiem, kuri ātri bojājas, parasti norāda marķējumu “Izlietot līdz” un norāda konkrētu datumu, līdz kuram obligāti tā ir jāapēd. To obligāti jāuzglabā ražotāja norādītajā uzglabāšanas temperatūrā, pretējā gadījumā derīguma termiņš būs īsāks, nekā norādīts marķējumā. Savukārt “Ieteicams līdz” ir datums, līdz kuram maize saglabās tai raksturīgās īpašības. Šajā gadījuma maizi var izmantot arī pēc ieteicamā datuma, ja ir ievērotas tās uzglabāšanas prasības,” skaidro Fazer Latvija ražošanas vadītājs Kalvis Fjodorovs.
“Lai saprastu, vai maize joprojām ir svaiga arī pēc ieteicamā lietošanas termiņa beigām, pirms ēšanas tā ir rūpīgi jāapskata. Ja pamanāt pelējumu – nekādā gadījumā neēdiet maizi. Pelējums ir sēnīte, kas sabojā pārtikas produktu un var izdalīt kaitīgas vielas, kas, caur gaisu pārvietojoties, var nosēsties uz citiem pārtikas produktiem,” stāsta K.Fjodorovs.
Labi zināmā maize jaunās noskaņās
Sociālā izolēšanās nozīmē arī to, ka vairāk maltītes gatavojam mājās. Tādēļ maize būs lieliska ēdiena sastāvdaļa, ko var izmantot ne vien maizīšu pagatavošanā, bet arī kā grauzdiņus salātiem, kā pamatu dažādiem sacepumiem, saldajiem ēdieniem, sātīgiem brokastu sacepumiem, zupām, kā arī mērcēm un nelielām uzkodām, ar ko panašķēties starp ēdienreizēm.
Kategorijas
- Laikraksta sludinājumi
- Pērk
- Pārdod
- Dažādi
- Pakalpojumi
- Maina
- Izīrē
- Vēlas īrēt
- Dāvinu
- Darbs - meklēju
- Darbs - piedāvāju
- Pazudis / Atrasts
- Līdzjutība
- Sludinājumi
- Transports
- Nekustamais īpašums
- Darbs un izglītība
- Izklaide
- Mājdzīvnieki
- Dažādi
- Mājsaimniecība
- Lauksaimniecība
- Labsajūta un veselība
- Celtniecība
- Elektronika
- Pērk
- Pārdod
- Forums
- Mana dzīvesvieta
- Cilvēki
- Izklaides iespējas
- Sanāca kā vienmēr...
- Ir ko teikt?
- Izklaide un kultūra
- Transports un satiksme
- Pilsēta
- Darba devēji
- Citos portālos
- Diena.lv
- Db.lv
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Sarunas par dzīvi
- Latvija pēc 90
- 8778
- Konkursi
- Mīlestības stāstu konkurss
- Blogi
- Afiša
- Koncerti
- Teātra izrādes
- Izstādes
- Sports
- Balles un diskotēkas
- Bērniem
- Filmas
- Citi pasākumi
- Dievkalpojumi
- Jauniešiem
- Senioriem
- Svētki
- Piemiņas pasākumi
- Izlaidumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Cope un medības
- Dzive laukos
- Veselība
- Sports
- Politika
- Vēlēšanu ziņas
- 10. Saeimas vēlēšanas
- 11. Saeimas vēlēšanas
- Kultūra
- Konkursi
- Vietējās ziņas
- Skolu ziņas
- Pasaules ziņas
- Latvijas ziņas
- Policijas ziņas
- Skola Kanaviņu kalnā
- Senioriem
- Vēlēšanas 2017
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Statiskas lapas
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Teritoriālās reformas krustcelēs
- Izklaide
- 13. Saeimas vēlēšanas
- Slēpņošanās spēle "Discover the city"
- Koronavīruss
- "Unikālas kultūras tradīcijas Alūksnes un Apes novadu pierobežā"