Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Piesardzība kāzās un bērēs

Sandra Apine

2020. gada 27. marts 20:44

30

Ārkārtas situācijā valstī, neatkarīgi no apmeklētāju skaita, aizliegti visi publiskie  pasākumi, ierobežota neorganizēta pulcēšanās, bet kopš 29. marta ieviesti pastiprināti ierobežojumi - turpmāk ārpus mājām vienkopus ļauts atrasties tikai diviem cilvēkiem, izņēmums ir vienas ģimenes locekļi. Nāvi un dzimšanu atlikt nevar, kāzas gan, tādēļ skaidrojam, ko darīt, ja uz bērēm atbrauc tuvinieki? Arī to, ja epidemioloģiskā situācija valstī mainās, vai laulību ceremonijā varēs piedalīties tikai jaunais pāris ar attālināti pieaicinātu ceremonijas vadītāju?

Jaunajam pārim divas
iespējas
Ar Alūksnes novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas vietnieci Ingu Ozoliņu runājām pirms 29. marta. Viņa atzīst, ka dzimtsarakstu norises ārkārtas situācija ir skārusi tāpat kā citas jomas.
“Dzimšanas un miršanas reģistrācijas ir juridiski akti, ko nevar atlikt, tādēļ   tiem atvēlētas divas pieņemšanas dienas klātienē – otrdienas pēcpusdienas un piektdienu rīta puses, lai iedzīvotāji to var izdarīt likumā noteiktajos termiņos, proti, aizgājēji jāreģistrē sešu dienu laikā un jaundzimušais – mēneša laikā,” stāsta I. Ozoliņa.
Sarežģītāk ir ar laulību ceremoniju norisi. “Ar tiem, kuri bija pieteikuši laulību ceremonijas laikā, kurā tagad noteikta ārkārtas situācija, to pārrunājam un piedāvājam divas iespējas. Pirmā – plānoto datumu pārcelt, ja ir vēlme aicināt lielāku skaitu viesu; otrā – pāris atsakās no viesiem, bet pati ceremonija notiek ierobežotā cilvēku skaitā – klāt ir tikai pats pāris un laulību liecinieki. Telpas atļauj ievērot distanci, tāpat nodrošināt noteiktās higiēnas prasības,” saka I. Ozoliņa. Iesniegumu laulības reģistrācijai šobrīd var nosūtīt tikai elektroniski.

Mīlestībai karantīnas nav
I. Ozoliņa informē, ka martā un aprīlī nekad nav daudz ceremoniju, un arī šis gads nav izņēmums. “Martā pieteiktas un notikušas divas laulību reģistrācijas – 7. un 21. datumā. Nākamā pieteiktā ceremonija ir 25. aprīlī. Pārrunājām iespējamo pārcelšanu - pāris jau ilgi dzīvo kopā, tādēļ viņiem nav svarīga vērienīga ceremonija, iespējams, viņi paliks pie šī datuma,” stāsta I. Ozoliņa.
Cilvēki esot ļoti saprotoši un objektīvi izvērtē apstākļus. “Ja pārim notikums ir sen plānots, izlolots un svarīgs noteiktajā datumā, viņi visu sakārto atbilstoši prasībām, un ceremonija notiek. Ja plānotas apjomīgas viesības un āra laulības, kas atbilstoši sezonai tagad tikai sāksies, tad būs jāizvērtē. Dzimtsarakstu nodaļa būs elastīga, centīsimies atrast visām pusēm piemērotu un drošu variantu,” sola I. Ozoliņa.
Jautāta par šovasar plānotajām ceremonijām, I. Ozoliņa atklāj, ka “kalendārs pildās labi”. “Kāzas būs, un tas ir skaisti. Prieks arī, ka pie mums laulību reģistrēt izvēlas arī citu novadu iedzīvotāji. No maija līdz septembrim pārsvarā pieteiktas āra laulību ceremonijas. Pašreizējā tendence ir izvēlēties ceremonijas un svinību vietu vienuviet, piemēram, izvēlas viesu namu, kura teritorijā iekārto vietu laulību ceremonijai, kas ļauj izvairīties no garākiem pārbraucieniem,” stāsta
I. Ozoliņa. Viņa pauž cerību, ka visiem, kuri šo nozīmīgo notikumu plāno, izdosies to īstenot, kā iecerēts. “Mīlestībai jau karantīnas nav,” piebilst I. Ozoliņa.

Pirmās kāzas - aprīļa beigās
Arī Apes novada Dzimtsarakstu nodaļā dzimšanas un miršanas reģistrācijas notiek, bet laulību ceremonijas šajā ārkārtas laikā nav bijušas. Apes novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Iveta Indriksone stāsta, ka pirmā ceremonija pieteikta tikai 29. maijā, ceremonijas vadītājam izbraucot uz viesu namu. Pasākumā plānoti apmēram 50 viesi. “Protams, cilvēki ir satraukti, zvanīja, interesējās, kā būs, vai laulāsim... Cerams, līdz maija beigām situācija būs skaidrāka, nekā šobrīd. Ja pasākums ir ārā, tad var ievērot pietiekamu distanci, tādēļ pagaidām neesam atteikuši. Cik noprotu, pārim pagaidām nav atteicis arī viesu nams,” stāsta I. Indriksone, norādot, ka sekos situācijai un rīkosies atbilstoši noteikumiem.
Ceremoniju aprīļa beigās pieteicis arī vietējais pāris, kas dzīvo kopā jau 20 gadus un vēlas tikai oficiāli šo faktu apstiprināt bez īpašām ceremonijām -  sareģistrēties liecinieku klātbūtnē. Arī šim pieteikumam pagaidām nav pateikts “nē.”
“Dzimtsarakstu nodaļai savu telpu nav, ir tikai mazs kabinets. Ja pāri pieteiksies ceremonijai nodaļā, pieņemsim atbilstoši tā brīža noteikumiem. Pašlaik pieteikumus un citas formalitātes var nokārtot attālināti,” skaidro I. Indriksone, norādot, ka apmeklētāju plūsma pēdējā laikā ir samazinājusies līdz minimumam, un tas nozīmē, ka cilvēki ir apzinīgi un varbūt arī nedaudz sabijušies.

Apsver pieticīgu ceremoniju
To apliecina arī Alūksnes novada pāris, kas laulību ceremoniju plāno maija beigās, un svētdien, vēl pirms papildu ierobežojumu izziņošanas, anonīmi piekrita pastāstīt savus apsvērumus. “Jā, pašreizējā situācija maina kāzu norises plānošanu. Redzam, ka situācija pasaulē neuzlabojas, tieši pretēji - pasliktinās. Šobrīd apsveram domu, ka varētu salaulāties tikai vecāku un liecinieku klātbūtnē un ballīti pārcelt uz laiku, kad viss norims. Paturam arī iespēju svinēt plašākā draugu lokā, taču viss atkarīgs no situācijas valstī,” stāsta alūksniete. Viņa uzsvēra, ka abi cenšas būt elastīgi un neieciklējas uz konkrētu ceremonijas scenāriju. “Vakar izlasīju, ka mīlestība ir divu cilvēku bizness, un mēs noteikti nevēlamies, lai mūsu svētku dēļ kāds saslimst,” uzsver sieviete.

Neiesaka pulcēties kapličā
Cilvēka dzīves ritumā ir ne tikai iepriekšminētie priecīgie notikumi, bet arī bēres. “Bēru ceremonijas notiek kā parasti, vienīgi nedaudz pieticīgāk cilvēku skaita  un mielastu organizēšanās ziņā. Pirmkārt, tādēļ, ka daudzi bēru viesi paši izvēlas neapmeklēt bēres, jo viņiem ir svarīgāka sava drošība un veselība. Otrkārt, daudzi tuvinieki dzīvo ārpus novada, ārpus Latvijas, nav atgriezušies repatriācijā, un pašlaik, protams, neceļo un no izbraukumiem, pat uz bērēm, atsakās,” situāciju raksturo Alūksnes apbedīšanas biroja “Ritums” darbiniece Ingrīda Gutka.
Šajā situācijā apbedīšanas pakalpojuma sniedzējam ir arī savi ieteikumi. “Mēs šobrīd iesakām bēru ceremoniju nerīkot kapličā un darīt to tikai pie kapa vietas. Visiem zināms, ka kapličā nevar satilpt visi atnācēji, pat cieši saspiežoties, kur nu vēl situācijā, kad jāievēro divu metru distance. Kapu laukumā ārā, brīvā dabā, tomēr var izkārtoties brīvāk un retāk,” iesaka I. Gutka. Līdz šim cilvēki bijuši ļoti saprotoši - visi piekrituši nepulcēties kapličā. Tāpat vairs netiek organizēti bēru mielasti - atnācēji piestāj pie kapsētas vārtiem uz īsu godināšanas brīdi katrs drošā attālumā,” stāsta I. Gutka.

Saka paldies
Piektdien, 27. martā, sazinājos arī ar alūksnieti (savu vārdu atklāt nevēlējās – red.), kura sestdien rīkoja bēru ceremoniju savam tēvam. Tēvs kopš straujas redzes zaudēšanas uzturējies sociālās aprūpes centrā “Pīlādži,” no kurienes arī devies aizsaulē. Alūksniete uzteic centra personālu par to, cik šajā situācijā viss cilvēcīgi un atbalstoši organizēts, komunicēts ar tuviniekiem. “Viņi paši visu vajadzīgo izdarīja. Tas ļoti atviegloja situāciju karantīnas laikā, kad pansionātus liegts apmeklēt,” stāsta sieviete. Atzinīgus vārdus viņa  velta arī apbedīšanas biroja “Ēdenes dārzs” darbiniekiem, kuru pakalpojumi bijuši augstā līmenī, ieskaitot arī izskaidrojošo darbu par pašreizējiem ierobežojumiem. “Ņēmām to vērā un izvadīšana notika tikai pie kapa vietas. Arī mielastu izvēlējāmies rīkot brīvā dabā – pie kapsētas vārtiem, lapenē, lai izvairītos no ciešākiem kontaktiem. Es noteikti negribētu nevienu atnācēju pakļaut kādam veselības riskam. Īpaši ņemot vērā to, ka uz bērēm atnāk arī vecāka gadagājuma cilvēki, kuri ir riska grupā,” stāsta alūksniete.


Kategorijas