Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Svarīgākais šobrīd: drošība, pienākumi, atbildība

Loreta Jargane

2020. gada 3. aprīlis 00:00

7

Ārkārtas situācijas laikā, kas valstī turpināsies līdz 14. aprīlim, ja netiks pagarināts tās periods vēl uz trīs mēnešiem, visās pašvaldībās, tirdzniecības vietās un citur iedzīvotājiem jāievēro dažādi drošības pasākumi. Tajā pašā laikā Alūksnes novada iedzīvotāji vairākkārtīgi ziņo, ka noteiktās prasības līdzcilvēki ievēro pavirši.

Uztraucas par drošību
Laikrakstā vērsusies Alūksnes pasta nodaļas darbiniece Dace Mālkalniete, kura pauž satraukumu par esošo situāciju. “Es nezinu, pie kā vēl vērsties. Alūksnes vecākā gada gājuma cilvēki nereaģē uz norādījumiem. Strādāju pastā un par mani pat sūdzas, ka lieku ievērot gan izolāciju, gan drošības pasākumus, bet man ir, ko sargāt - mana ģimene. Man tiešām tas rūp, jo mums arī ir rīkojumi, kas jāievēro - gan ikdienā, gan darbā,” saka pasta darbiniece.

Policija saņem zvanus
Vērsāmies arī pie Valsts policijas Alūksnes iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieka Ivara Medņa, lai noskaidrotu drošības pasākumu ievērošanu novadā. I. Mednis norāda, ka periodiski tiek saņemti zvani no iedzīvotājiem par valsts noteikto ārkārtējās situācijas ierobežojumu un aizliegumu pārkāpumiem gan Alūksnes novadā, gan Alūksnes pilsētā. Policija reaģē uz visiem zvaniem un nekavējoties pārbauda šo informāciju.

Seši pārkāpumi
Valsts policija skaidro, ka katrs gadījums tiek vērtēts individuāli. “Kad saņemta informācija, piemēram, par personām, kuras, atgriežoties no ārzemēm, neievēro pašizolāciju vai pulcēšanās pasākumu ierobežojumus, policija pārbauda, vai tā ir taisnība. Alūksnes iecirkņa apkalpojamā teritorijā sešos gadījumos konstatēti pārkāpumi, proti, Ministru kabineta rīkojumā Nr.103 noteiktie ierobežojumi un aizliegumi,” pauž I. Mednis.

Trauksmes zvani
Laika posmā no 13. līdz 31. martam Alūksnes policijas iecirknī reģistrēti 9 gadījumi, kad sniegta informācija par iespējamo ārkārtējās situācijas ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšanu, 7 gadījumos informācija neapstiprinājās, 2 gadījumos uzsāktas administratīvās lietvedības pēc Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksa 176.2. panta par “Ārkārtējās situācijas un izņēmuma stāvokļa laikā noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšanu”. Kopumā noformēti 6 administratīva pārkāpuma protokoli un piemēroti administratīvi sodi par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšanu (viens protokols par pašizolācijas nosacījumu neievērošanu un pieci protokoli par pulcēšanās un divu metru distances neievērošanu).

Pārbauda repatriantus
Lai Valsts policija varētu efektīvāk kontrolēt pārkāpumus, kas saistīti ar obligātu pašizolāciju, no 25. marta valdības rīkojums “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” paredz, ka Valsts robežsardze nodod informāciju par repatriantiem (iedzīvotājiem, kuri atgriežas Latvijā no ārvalstīm) Valsts policijai. Kad Valsts robežsardze ir sniegusi apliecinājumus par personām, kuras atgriezušās no ārzemēm, policija pārbauda, vai šīs personas ievēro tām noteiktos ierobežojumus.

Jāziņo par pārkāpumiem
“Atgādinām - ja redzi vai tavā rīcībā ir informācija par iespējamu likumpārkāpumu, tostarp iespējamiem valdības noteikto ārkārtējās situācijas ierobežojumu pārkāpumiem, zvani 110, nevis raksti sociālajos tīklos. Tā mēs varēsim ātrāk reağēt uz saņemto informāciju. Aicinām iedzīvotājus būt atbildīgiem un ievērot noteiktos piesardzības pasākumus,” saka
I. Mednis. 
Svarīgi zināt, ka tiek veiktas arī transportlīdzekļu pārbaudes. Katrs gadījums tiek vērtēts individuāli, bet situācija, kad vairāk par divām personām vienā transportlīdzeklī bez noteikta mērķa braukā pa pilsētas ielām, lieto alkoholu, izklaidējas, nav atļauta. Savukārt personām, kuras ieradušās no ārvalstīm, ir liegts pārvietoties ar sabiedrisko transportu, paredz 31. martā Ministru kabinetā atbalstītie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

Ierobežojumi jāņem vērā
I. Mednis norāda - kopumā Alūk­snes novadā cilvēki ir diezgan atbildīgi un ievēro ārkārtējā situācijā izsludinātos ierobežojumus. Valsts policija atgādina, ka ierobežojošo pasākumu mērķis ir  ikviena veselība un drošība, tādēļ iedzīvotāji aicināti būt atbildīgi, ievērot visus noteiktos piesardzības pasākumus. Iedzīvotājiem ir jāņem vērā visi Ministru kabineta noteiktie ierobežojumi – ja ir jāatrodas pašizolācijā, tas arī obligāti ir jāievēro.

Situācija Vidzemē
No 13. līdz 31. martam Valsts policija Vidzemes reģiona pārvalde visā Vidzemē kopā ar pašvaldības policiju veikusi kopumā 506 preventīvas pārbaudes - uzsāktas 16 administratīvās lietvedības, noformēti vairāk nekā 20 administratīvā pārkāpuma protokoli, kā arī uzsāktas 45 resoriskās pārbaudes.
Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne uzsver - ņemot vērā, ka katru dienu policija konstatē pārkāpumus, nevar viennozīmīgi apgalvot, ka tie samazinās, jo diemžēl joprojām ir cilvēki, kuri bezatbildīgi neievēro ierobežojumus. “Konstatēto pārkāpumu skaits katru dienu mainās un ir atšķirīgs,” saka Z. Vaskāne. Viņa norāda, ka lielākoties pārkāpumi ir par pašizolēšanās prasību neievērošanu un, ja tas tiek darīts atkārtoti vai apzināti, piemēram, sniedzot nepatiesu informāciju par atgriešanos no ārzemēm, par atrašanos publiskās vietās bez individuālās aizsardzības līdzekļiem, kad personai būtu jāatrodas pašizolācijā un līdzīgi, tiek piemērots administratīvais sods. Šobrīd piemēroti sodi amplitūdā no 10 līdz 150 eiro. Ja cilvēks būs kādu inficējis ar slimību, pārkāpjot karantīnu, tad var uzsākt arī kriminālprocesu.

Drošība skaistumkopšanā
Arī šajā ārkārtas situācijā ir nozaru pārstāvji, kuri turpina darbu. Skaistumkopšanas speciāliste Iveta Bičkovska darbu turpina. “Klientu skaists ir samazinājies. Tomēr ievēroju visus iespējamos drošības pasākumus. Kurš baidās, tas nezvana. Kad zvana klienti, prasu, vai pat Rīgā nav bijis. Prasu visu informāciju jau pa telefonu, pierakstu vārdus, telefona  numurus. Prasu - ja ir maska, lai ņem līdzi, ja nav - izsniedzu. Lieku mazgāt rokas, dezinficēt. Tāpat salonā starp klientu un meistaru tiks izvietota polistirola siena. Arī pati visu ievēroju – dezinficēju virsmas, grīdas, rokturus, vēdinu telpas.
Pati ārzemēs neesmu bijusi, bērnus uz veikalu neņemu, klientiem ticu, ka arī nekur nav bijuši. Protams, vienmēr nevar paļauties uz cilvēku atklātību, tomēr mazpilsētā lielākā vai mazākā mērā pazīstam cits citu. Aizejot mājās, dezinficēju arī apavus un tad lieku skapītī, vairāk neko izdarīt nevaru. Nav tā, ka es vēlos strādāt, bet man tas ir nepieciešams, ar bērnu pabalstiem man sanāk tik vien kā rēķinus nomaksāt. Esmu pašnodarbinātā, man neviens atlaides nedos. Strādāšu, kamēr likums atļaus, tas pašlaik ir mans vienīgais iztikas avots, jo mūsu bērniņa tētis ir bērna kopšanas atvaļinājumā,” stāsta I. Bičkovska.


Kristaps Upenieks, ievērojis pašizolāciju
Saskāries ar iedzīvotāju nosodījumu
Kristaps Upenieks ir viens no alūksniešiem, kurš atgriezās mājas no ārzemēm un pats nolēma pašizolēties. “18. martā ar savu transportlīdzekli atgriezos no reisa Anglija – Polija – Latvija, kur veicu preču piegādi. Ierodoties mājās Alūksnē, jā, pirmajā dienā apmeklēju veikalu “Maxima”, iegādājos pārtiku un tad devos mājās, veicot pašizolāciju uz 14 dienām pēc savas izvēles. Šajā laika posmā neapmeklēju nekādas iestādes un tamlīdzīgas vietas, bet iedzīvotāji izrādīja lielu interesi, norādot nepatiesas ziņas, ka esmu atradies ārpus mājas. Tomēr jāatzīmē, ka pašizolāciju veicu pats pēc savas gribas un tiešām nestaigāju apkārt. Nosēžot astoņas dienas četrās sienās, veicot visus drošības  pasākumus - dezinfekcija, aizsargmaska, cimdi – izgāju no dzīvokļa, lai ieelpotu svaigu gaisu un iedarbinātu mašīnu, uzlādētu akumulatoru. Nevienā iestādē, veikalā negāju. Tomēr iedzīvotāji jau bija reaģējuši un ziņojuši, ka atrodos ārpus sava dzīvokļa.”

Pēc pašizolācijas
K. Upenieks norāda - 31. martā apritēja 14 dienas. “Beidzot varu justies droši. Cilvēku nosodījumam arī ir liels spēks. Vēlētos vien teikt lielu paldies ģimenes locekļiem un kaimiņiem, kuri rūpējās par mani, piegādājot ēdienu. Tiem, kuri atrodas pašizolācijā, vēlu izturību, jo atrasties četrās sienās ir emocionāli grūti. Piekrītu, ka noteikumi ir jāievēro, un atbalstu ziņu nodošanu policijai, tomēr iespēju robežās vajadzētu pārbaudīt faktus, nevis sniegt nepatiesu informāciju. Uzskatu, ka tagad nav jāsatraucas tik ļoti, kā, piemēram, maijā, kad cilvēkiem būs beigušies iekrājumi un nebūs, par ko dzīvot un ēst. Tad, iespējams, sāksies lielākas problēmas cilvēku neadekvātas rīcības dēļ. Tomēr no vīrusa nebaidos, vienmēr esmu teicis – kas būs lemts, tas būs. Arī cilvēkiem ieteiktu necelt lieku paniku, bet ievērot visus iespējamos drošības pasākumus, un viss būs kārtībā,” viņš saka.


Personām, atrodoties publiskās vietās,
ir noteikti šādi ierobežojumi

◆ Personām ir jāievēro savstarpēja divu metru distance (attiecas gan uz publiskām iekštelpām, gan publiskām ārtelpām), bez nepieciešamības neapmeklēt koplietošanas zonas.
◆ Jebkurā sabiedriskā vietā - iekštelpās, ārtelpās, kā arī koplietošanas telpās, daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpās (kāpņu telpa, gaitenis, ratiņu telpa, pagrabs, bēniņi, pazemes autostāvvieta, lifts, pagalms, zaļā zona, bērnu rotaļu laukums, autostāvvieta un citas teritorijas, ko lieto visi mājas iedzīvotāji), māju pagalmos un stāvlaukumos personām jāievēro savstarpēja divu metru distance, kā arī visi epidemioloģiskās drošības pasākumi.
◆ Neapmeklēt bērnu rotaļu laukumus, sporta laukumus, nerīkot savās mājsaimniecībās svinības un citus pasākumus, kuru dalībnieki nav jūsu mājsaimniecības iedzīvotāji.
◆ Iespēju robežās neaizskart koplietošanas virsmas.
◆ Pēc saskarsmes ar šādām virsmām jāizmanto dezinfekcijas līdzekļi, salvetes un rūpīgi jānomazgā rokas.
◆ Sasveicinoties ar kaimiņiem, nav ieteicams izmantot rokasspiedienu vai apskāvienus.
◆ Veikt tikai pašus nepieciešamākos, ārkārtas remontdarbus, lai izvairītos no iespējamas vīrusa izplatīšanās starp mājsaimniecībām un remonta speciālistiem.
◆ Nedrīkst veikt dzīvokļos esošo ūdens patēriņa skaitītāju un citu skaitītāju, kas nav komercskaitītāji, nomaiņu vai atkārtoto vai pirmstermiņa verificēšanu (ārkārtas situācijas laikā).


Māju apsaimniekotājiem
◆ Jānodrošina regulāra un pastiprināta dzīvojamās mājas sanitārā apkope un koplietošanas telpu durvju rokturu, kāpņu margu, lifta pogu, gaismas slēdžu, kodu paneļu, pastkastīšu u.c. koplietošanas virsmu dezinfekcija.
◆ Iespēju robežās jāizvieto kāpņu telpās roku dezinfekcijas līdzekļi, vienreizlietojamās salvetes, kā arī jāinformē mājas iedzīvotāji par nepieciešamajiem fiziskās distancēšanās pasākumiem.


Sabiedriskās ēdināšanas vietā
◆ Jānodrošina divu metru distance starp galdiņiem.
◆ Pie viena galdiņa nevar atrasties vairāk par diviem apmeklētājiem, ja tie nevar apliecināt, ka ir vienas ģimenes locekļi.
◆ Maksimāli pieļaujamais apmeklētāju skaits ēdināšanas zālē – viens apmeklētājs uz vismaz četriem kvadrātmetriem no kopējās ēdināšanas zāles platības.
◆ Ēdinātājiem arī jānodrošina iespēja iegādāties ēdienus līdzņemšanai.
◆ Jābūt nodrošinātai apmeklētāju informēšanai sabiedriskās ēdināšanas vietās.
◆ Mazumtirdzniecības uzņēmumos jānodrošina apmeklētājiem roku dezinfekcija pirms un pēc iepirkšanās.

SODI
■ Kopš valstī noteiktās ārkārtējās situācijas iestāšanās par ierobežojumu un aizliegumu neievērošanu policijas piemērotie sodi Vidzemē svārstās amplitūdā no 10 līdz 150 eiro.
■ Administratīvo pārkāpumu kodekss iedzīvotājiem par valdības noteiktās ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu paredz naudas sodu līdz 350 eiro.
■ Pašlaik Administratīvo pārkāpumu kodekss par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšanu fiziskajām personām paredz 10 līdz 700 eiro sodu, bet juridiskajām personām - no 140 līdz 2800 eiro sodu.
■ Krimināllikums par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm, paredz brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu. Ja minētās darbības izraisījušas smagas sekas, Krimināllikums paredz brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem.
!!! Administratīvās lietvedības sākšana automātiski nenozīmē, ka personai tiks piemērots sods. Policija vispirms noskaidro apstākļus un tikai tad pieņem lēmumu.
!!! Plānots, ka drīzumā soda sankcijas tiks palielinātas, un par epidemioloģisko prasību neievērošanu fiziskām personām sods pienāksies līdz 2000 eiro, bet juridiskajām personām – līdz 5000 eiro apmērā. Valdība to jau atbalstījusi, vēl jāapstiprina Saeimai.

Neievērojot divu metru distanci, vienlaicīgi pulcēties publiskās iekštelpās un publiskās ārtelpās var
■ ne vairāk kā divas personas;
■ personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā;
■ vecāks un viņa nepilngadīgie bērni, arī ja viņi nedzīvo vienā mājsaimniecībā;
■ personas, kuras veic darba vai dienesta pienākumus.

Citi ierobežojumi:
■ Tūrisma un pasažieru pārvadātāju pakalpojumu sniedzējiem atcelt tūrisma braucienus uz ārvalstīm.
■ Atbilstoši iespējām atcelt darba braucienus un komandējumus uz ārvalstīm.
■ Nodrošināt, lai darbos, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai, netiktu nodarbinātas personas ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem.
■ Ārstniecības iestādēm, sociālās aprūpes institūcijām un ieslodzījuma vietām ierobežot apmeklējumus iestādē trešajām personām, izņemot ar iestādes vadītāja atļauju pamatfunkciju nodrošināšanai.

Kategorijas