Atjaunotā ēka pēc renovācijas priecē dzīvokļu īpašniekus
Turpinās no 1. lappuses
Daudzdzīvokļu mājas Helēnas ielā 43 dzīvokļu īpašnieki 2016. gadā pieņēma pirmo lēmumu, kas bija energosertifikāta iegūšana, lai ēku apsekotu un iegūtu detalizētu informāciju par to, cik daudz jāiegulda līdzekļu, kādas tehniskas un celtniecības darbības jāveic, lai samazinātu zudumus un optimizētu maksājumus.
Bija jāmaina
SIA “Alūksnes nami” kā ēkas apsaimniekotājs noteicis sākumsummu, kādai ikvienai mājai jābūt uzkrājumā, lai uzsāktu renovāciju. Tādēļ jau 2017. gadā mājas iedzīvotāji vienojoties palielināja apsaimniekošanas maksu, intensīvi uzkrājot naudas līdzekļus. Tā paša gada martā tapa pirmais šīs mājas dzīvokļu īpašnieku protokols, kurā atspoguļots lēmums piedalīties “Altum” piedāvātajā projektā ēkas energoefektivitātes uzlabošanai un finansējuma iegūšanai. “Altum” ir valsts attīstības finanšu institūcija, kas ar dažādiem finanšu instrumentiem - aizdevumiem, garantijām, ieguldījumiem riska kapitāla fondos un citiem, nodrošina finansējumu jomās, kuras valsts ir izvirzījusi kā svarīgas un atbalstāmas, un kurās pietiekamā apjomā nav pieejams kredītiestāžu finansējums.
“Tad ēkas līdzīpašnieki pasūtīja tehnisko projektu, pamatojoties uz energoaudita rezultātu, ieguldīja vispirms savu naudu, veicot dažāda veida izpētes, kas bija sastāvdaļa tehniskajam projektam. Pēc tam tehniskais projekts tika iesniegts “Altum” izvērtēšanai un no tā brīža varēja sākt izsludināt iepirkumu, šo procesu uzticot SIA “Alūksnes nami”, kas īpašnieku vārdā vada, piesaistot līgumuzņēmumus un speciālistus, un uz līguma pamata šim nolūkam lieto īpašnieku naudas līdzekļus,” stāsta SIA “Alūksnes nami” valdes loceklis Armands Musts.
Skarbas kredītsaistības
Otrais dzīvokļu īpašnieku balsojums bija tik pat svarīgs, kā pirmais par lēmuma pieņemšanu, un tas bija par finansēšanu. “Bija svarīgi zināt, vai īpašnieki piekritīs maksāt to kredīta apjomu, kas nepieciešams projekta realizācijai. Pie tam, kredītiestādei bija noteikums, ka mājas ikmēneša parāds apsaimniekotājuzņēmumam nedrīkst pārsniegt 10 %. Tā ir zināma finanšu disciplīna, lai būtu pārliecība, ka māja aizņēmumu varēs nomaksāt.
“Altum” sadarbībā ar kredītdevēju, šajā gadījumā Valsts kasi, piedāvāja viszemākos aizdevuma procentus, tādēļ īpašnieki piekrita, galarezultātā izrēķinot, ka katrs maksās par aizdevumu 1,10 eiro par kvadrātmetru, kas tiks novirzīts bankas aizdevuma atmaksai. “2019. gada 29. jūlijā visi 18 mājas iedzīvotāji balsoja par to, un tā rezultātā tika noslēgts līgums ar “Altum” par 96 000 eiro kredītu uz 15 gadiem šīs mājas renovācijai, kas gan ir pietiekami skarbas līgumsaistības. Projekta ietvaros no Eiropas Savienības fondiem iegūts vēl arī grants (dāvinājums) – 93 042 eiro apmērā,” stāsta A. Musts.
Par šo naudu mājai bija paredzēti darbi divās kārtās – fasādes renovācija un iekšējo tīklu siltumapgādes nomaiņa. Konkursa rezultātā par darbu veikšanu uzvarēja SIA “Ozolmājas”.
Absolūti godīgi
Fasādes renovācijai tika pielietota ventilētā metode ar plāksnēm, kas ir viena no populārākajām nelielām mājām pašlaik. “Pagājušajā gadā būvsapulcē vienojāmies, ka mājai līdz ziemas sezonas sākumam pilnībā jānomaina jumts, kas radīja vislielākos siltumenerģijas zudumus, un jāuzsāk apkures iekštīklu maiņa. Pēdējais gan nedaudz kavējās, bet dzīvokļu īpašnieki bija saprotoši, tādēļ, lietojot veco apkures tīklu, paralēli tika gatavots arī jaunais,” atceras
A. Musts.
Nosiltināja fasādi, ēkas pamatus, uzlika pilnīgi jaunu siltinātu jumtu, sakārtoja ieeju uz pagrabstāvu, nomainīja koplietošanas logus un durvis, daļēji mainot arī logus dzīvokļiem, kuriem tie vēl nebija jauni.
Pēc tam veica siltumapgādes sistēmas maiņu, kas nozīmē pilnīgi jaunu stāvvadu ierīkošanu ar regulējamiem pieslēgumiem pie katra radiatora, uzstādīja jaunu siltummezglu. “Par projekta naudu gan sākotnēji nebija paredzēts mainīt radiatorus un karstā ūdens loka izveidi pie siltummezgla, taču projekta gaitā īpašnieki pieņēma lēmumu to naudu, ko viņi sākotnēji bija ieguldījuši projekta īstenošanā un ko tagad saņēma atpakaļ, tomēr izmantot šim nolūkam. Par šiem privātā sektora līdzekļiem tika finansēta tam nepieciešamā projekta izstrāde un izpilde. Visos dzīvokļos tagad uzstādīti vienādi radiatori, lai būtu absolūts godīgums, kā arī izveidots karstā ūdens loks, kas gan vēl šovasar mājā jāsakārto līdz galam, lai karsto ūdeni turpmāk saņemtu pastāvīgi visi 18 dzīvokļi,” atklāj A. Musts.
Vispiemērotākais risinājums
Kopējās projekta izmaksas ir
192 121,35 eiro, ieskaitot PVN. Dzīvokļu īpašnieki projekta gaitā vēl ieguldīja papildus nepilnus 10 000 eiro savas naudas, kas bija jau uzkrāta, nepalielinot mājas apsaimniekošanas maksu. “Ceru, ka šis ieguvums būs tik liels, ka kredīta maksājums kompensēs ekonomiju. Piemēram, Dārza ielā 27, Alūksnē, kur arī ir renovēta māja, ievērojami samazinājās maksa par siltumu, līdz ar ko kopējā maksājuma summa, ieskaitot kredītu, novienādojās. Tas ir vispiemērotākais risinājums, kas apliecina, ka projekts ir īstenojies pilnvērtīgi.
Būvnieks projektu realizēja sešu mēnešu laikā, un SIA “Alūksnes namiem” kā pasūtītāju pārstāvim objektu nodeva 2020. gada 18. martā, bet 31. martā “Alūksnes nami” iesniedza būvniecības dokumentus Alūksnes novada pašvaldības būvvaldē, lai varētu veikt oficiālu ēkas pieņemšanu ekspluatācijā.
Projektu vadīja SIA “Efekta”, kas izstrādāja mājas tehnisko projektu, sagatavoja dokumentāciju iesniegšanai “Altum”, vadīja autoruzraudzību, dokumentēja un sekoja līdzi projekta gaitai līdz pat nodošanai ekspluatācijā.
Labiekārtošana turpināsies
SIA “Alūksnes nami” tagad šai mājai solās pārskatīt apsaimniekošanas finansējuma formulu, ja īpašnieki to vēlēsies, jo, loģiski, pēc renovācijas vairs nebūs nepieciešami ieguldījumi ikdienas remontiem. “Varam šo maksu arī mazināt, taču projekta realizācijas gala fāzē īpašnieki izteica vēlmi labiekārtošanas darbus turpināt, izveidojot jaunas automašīnu stāvvietas, sakārtojot trotuāru un citu. Pieņemu, ka nākamo divu gadu laikā šī māja varētu startēt pašvaldības projektu konkursā par finansējumu mājas pagalma sakārtošanai, kur pašiem jābūt arī savas naudas uzkrājumiem. Paskatoties līdzšinējos šāda veida realizētos projektus, kuros iekļauta arī apgaismojuma sakārtošana pagalmā un cits, ko māja kopīgi ar pašvaldības atbalstu vēlas panākt, tiem tāpat nepieciešams ne mazāk kā 10 000 eiro mājas uzkrājuma,” skaidro A. Musts.
Pašlaik notiek iepirkums 18 dzīvokļu mājas Dārza ielā 25 renovācijai, kur arī veidos ventilējamo fasādi, kā arī šāda veida process ir sākumstadijā mājai Helēnas ielā 62, kur pašlaik tehnisko projektu izvērtē “Altum”. Šajā finansēšanas periodā šī būs jau piektā renovētā ēka, un, raugoties no mazo pilsētu skatupunkta, Alūksne ir viena no piecām, kas Latvijā siltina ēkas.
Tas bija tā vērts
Aivars Platnieks, mājas Helēnas ielā 43 pilnvarotā persona:
“Uz mājas renovāciju “gājām” vairāku gadu garumā, tomēr tas bija tā vērts. Ēka celta 1972. gadā, tādēļ viss bija ļoti nolietojies – jumts tecēja, mājā bija liels mitruma procents, jo silikona ķieģeļi, no kā māja būvēta, to ļoti uzsūca, līdz ar ko arī siltumefektivitātes zudumi bija lieli. Tagad mūsu apsaimniekošanas izmaksas ir samazinājušās trīs reizes.
Izdevumi ēkas renovācijai ir lieli. Mēs paši, dzīvokļu īpašnieki, bez Eiropas Savienības finanšu atbalsta to nevarētu paveikt. Jau sākotnēji rēķinājām, ka būtu vēlams projektu realizēt kaut vai ar maziem plusiem vai nelieliem mīnusiem, tomēr izdevās veiksmīgi. Varbūt sadārdzinājumu jutīsim vienīgi vasaras mēnešos, bet ziemā izdevumi ir krietni mazāki. Prieks, ka viss ir izdarīts, nav vairs mitruma, pelējuma. Ir uzlikts jauns jumts, priecē arī ēkas vizuālais izskats. Katrs iemītnieks savā dzīvoklī var regulēt radiatorus un siltumu saņemt pēc savas vēlmes, un, lai gan sākumā kāds par renovācijas nepieciešamību bija skeptisks, tagad visi esam apmierināti. Tāpat atsevišķa ventilācija ierīkota pagrabtelpās, kas nu vairs nav tik siltas, kā līdz šim, un ir piemērotas produktu uzglabāšanai.
Turpmāk vēlamies vēl sakārtot arī mājas pagalmu. Esam nozāģējuši vienu bīstamu koku, frēzēsim celmu, vēlamies sakārtot mājai piegulošos trotuārus, ierīkot atpūtas zonu. Pie jau paveiktā vēl neapstāsimies.”
Kategorijas
- Laikraksta sludinājumi
- Pērk
- Pārdod
- Dažādi
- Pakalpojumi
- Maina
- Izīrē
- Vēlas īrēt
- Dāvinu
- Darbs - meklēju
- Darbs - piedāvāju
- Pazudis / Atrasts
- Līdzjutība
- Sludinājumi
- Transports
- Nekustamais īpašums
- Darbs un izglītība
- Izklaide
- Mājdzīvnieki
- Dažādi
- Mājsaimniecība
- Lauksaimniecība
- Labsajūta un veselība
- Celtniecība
- Elektronika
- Pērk
- Pārdod
- Forums
- Mana dzīvesvieta
- Cilvēki
- Izklaides iespējas
- Sanāca kā vienmēr...
- Ir ko teikt?
- Izklaide un kultūra
- Transports un satiksme
- Pilsēta
- Darba devēji
- Citos portālos
- Diena.lv
- Db.lv
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Sarunas par dzīvi
- Latvija pēc 90
- 8778
- Konkursi
- Mīlestības stāstu konkurss
- Blogi
- Afiša
- Koncerti
- Teātra izrādes
- Izstādes
- Sports
- Balles un diskotēkas
- Bērniem
- Filmas
- Citi pasākumi
- Dievkalpojumi
- Jauniešiem
- Senioriem
- Svētki
- Piemiņas pasākumi
- Izlaidumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Cope un medības
- Dzive laukos
- Veselība
- Sports
- Politika
- Vēlēšanu ziņas
- 10. Saeimas vēlēšanas
- 11. Saeimas vēlēšanas
- Kultūra
- Konkursi
- Vietējās ziņas
- Skolu ziņas
- Pasaules ziņas
- Latvijas ziņas
- Policijas ziņas
- Skola Kanaviņu kalnā
- Senioriem
- Vēlēšanas 2017
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Statiskas lapas
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Teritoriālās reformas krustcelēs
- Izklaide
- 13. Saeimas vēlēšanas
- Slēpņošanās spēle "Discover the city"
- Koronavīruss
- "Unikālas kultūras tradīcijas Alūksnes un Apes novadu pierobežā"