Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Padomu pūralāde

Vitamīnu bumba  no nezālēm
Viedi cilvēki mēdz teikt, ka mājas tuvumā aug visas zālītes, kas nepieciešamas mūsu organismam. Pilsētniekiem šis padoms diez vai derēs, bet, dodoties pie dabas, droši var lūkot pēc pavasara pirmajiem asniņiem, kas spēcinās organismu ar vērtīgām minerālvielām un vitamīniem.Augi, ar kuriem papildināt savu ēdienkarti svaigā veidā gan salātos, gan kā piedevu dažādiem smūtijiem: virza, zaķskābenes, pienenes, gārsa, nātres, baltās pa-nātres, gaiļpieši, balandas, ceļmallapas, kā arī bērzu, kļavu, liepu, upeņu, jāņogu un ērkšķogu pumpuri un jaunās svaigās lapiņas. Ar sasmalcinātām zālītēm var pārkaisīt vārītus kartupeļus, rīsus, pupiņu ēdienus, zupas.
Pirms auga likšanas uz šķīvja gan vajadzētu painteresēties, vai nav saplūkts kas indīgs. Tā, piemēram, nevajadzētu ēst strutenes dzinumus, lai gan visādi citādi šim augam piemīt arī ārstnieciskas īpašības.
Vislabāk zaļumus izmantot tikko plūktus, jo, rauti pirms dažām dienām, tie savīst un arī zaudē daļu labo vielu. Pēc noplūkšanas zaļumus noskalo tekošā ūdenī un nosusina (vislabāk – salātu žāvētājā).
Nevajadzētu lietot vienus un tos pašus augus ilgstoši.
Kā neienest mājās “Covid-19”?Lai pandēmijas laikā pasargātu savus mājiniekus no bīstamā koronavīrusa, der ielāgot dažus pamatnoteikumus.
Kad atgriežaties no veikala, darba un tml., vēlams pa ceļam nekam nepieskarties.
Virsdrēbes jānovelk jau priekšnamā. Tāpat arī apavus, somu, maku un atslēgas vajadzētu atstāt pie ieejas, bet brilles, ja tādas valkājat, un telefonu dezinficēt. Ikdienas apģērbu ieteicams biežāk mazgāt veļasmašīnā.
Bet, ja laukā izvedāt suni, iepriekš sagatavojieties, lai pie ārdurvīm varētu nomazgāt mīluļa ķepas! Vetārsti gan brīdina, ka ar dezinfekcijas līdzekļiem jābūt uzmanīgiem – mīļdzīvnieku ķepu aprūpei labāk izmantot tīru ūdeni.
Ja bijāt iepirkties, pirms salikšanas ledusskapī dezinficējiet vai kārtīgi nomazgājiet pirkumus, ko pārnesāt mājās! Pēc tam nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni vai – ideālā gadījumā – nomazgājieties dušā!
Dzīves kalnā kāpēju pazīmesPierādīts, ka pozitīvi noskaņoti cilvēki daudz vieglāk pārvar krīzes. Savukārt krīzes ir īstais laiks, kad savu lielo izdevību aiz astes noķert veiksminiekiem. Vai vari sevi par tādu saukt? Piedāvājam veiksmīgu cilvēku pazīmes.
Veiksmīgi cilvēki, par spīti visām problēmām, pat maznozīmīgām, dzīvē vienmēr cenšas saglabāt pozitīvismu. Viņi neieciklējas uz pagātnes notikumiem, domājot par to, cik labi bija agrāk, vai – tieši pretēji – lauzot galvu par pagātnē pieļautajām kļūdām. Viņi priecājas par citu panākumiem un netur ļaunu prātu uz citiem, tādā veidā piesaistot pozitīvās vibrācijas arī savā virzienā. Veiksmīgie cilvēki ir ieinteresēti palīdzēt maksimāli daudz citiem cilvēkiem gūt panākumus.
Lai būtu veiksmīgs, visu mūžu ir jāmācās. Turklāt nedrīkst izvairīties no atbildības un lēmumu pieņemšanas – attīstībā nedrīkst apstāties un “katrs pats ir savas laimes kalējs”. Gudri cilvēki ieklausās citu padomos, mācās no citu kļūdām, kā arī zina, ka ne vienmēr pēc ieguldītā darba būs tūlītēji rezultāti. Tādējādi viņi nenolaidīs rokas pie pirmajām neveiksmēm, bet pēc kritiena atkal celsies, līdz sasniegs savus mērķus.
Saceram stāstus!Ne visiem piemīt stāstnieka talants, taču jautru epizodi, sevišķi jautrā kompānijā, var sacerēt jebkurš. Piedāvājam spēli, kas savulaik bija ļoti populāra bērnu vidū, bet mūsdienās ir mazliet piemirsta.
Dalībnieku skaitam nav nozīmes. Vajadzēs papīru, ko sagriež strēmelēs (teiksim, A4 lapu sadala 4–6 slejās), un rakstāmos.
Spēlētāji nosēžas aplī (tas var būt arī improvizēts: viens pie galda, citi dīvānā, vēl kāds uz grīdas). Galvenais princips – lai nesajuktu secība, kurš aiz kuru seko. Noteikumi: 1) uzrakstīt uz lapiņas vārdu, kas atbild uz konkrētu jautājumu (skatīt tālāk), 2) divreiz nolocīt lapiņu tā, lai nākamais dalībnieks neredzētu, kas uzrakstīts, un 3) padot lapiņu pa apli uz priekšu blakussēdētājam (parasti – pulksteņrādītāja virzienā), respektīvi, katra lapiņa ik pēc jautājuma ceļo pie nākamā “rakstnieka”. Ja spēlētāju mazāk, var sanākt, ka viena lapiņa pie kāda atceļo vairākkārt. Rakstīšanu turpina, līdz atbildēts uz beidzamo jautājumu, tad katrs savu lapiņu atkal aizloka un pēdējo reizi padod uz priekšu. Pēc tam rindas kārtībā spēlētāji lasa, kas sanācis.
Jautājumi, ko secīgi apņemas uzdot viens no spēlētājiem: kas? (parasti vienojas, ka tā būs dzīva būtne; jautrāk – ja darītājs ir visiem zināms); ar ko? (attiecas tas pats, kas uz 1. jautājumu, tikai jāatceras pievienot prievārdu “ar”); kad? (ieteicams ir laiks pagātnē, kaut vai “pirms dažām sekundēm”); kur?; ko darīja? (tieši pagātnes formā!). Ja spēlē piedalās pavisam jauni rakstītāji, šajā brīdī var “likt punktu” un lasīt rezultātu. Izdomas bagātāki spēlētāji var turpināt ar vēl diviem jautājumiem: uzrakstot “to redzēja...”, atbild uz jautājumu “kas?”, un nākamais papildina: “un teica: “...”” (nezinot, “kas noticis”, jāizdomā, ko varētu teikt situācijas vērotājs no malas – šeit var izpausties gan dažos vārdos, gan plašā monologā, cik nu vieta uz lapiņas ļauj).
Rezultātam vajadzētu sanākt apmēram tādam: “Jānis ar Pepiju Garzeķi pirms miljoniem gadu zem segas lasīja indīgas sēnes. To redzēja vecmāmiņa un teica: “Skaistums prasa upurus!””
Mīts vai patiesība
Kaķis un zivis
Cik daudz zivju drīkst dot kaķim?
Kaķis ir gaļēdājs, bet zivis ēd citu iemeslu dēļ – pēc smaržas tās atgādina grauzēju iekšas. Ar mīluļa lutināšanu, ceļot galdā zivis, aizrauties nevajadzētu. Tajās esošie fermenti ir pat kaitīgi peļu junkura organismam, it īpaši grūsnības un mazuļu zīdīšanas laikā.

Trusis un kāposti
Kas ir labākā barība trusim?
Lai izvairītos no veselības problēmām, truši jābaro ar burkāniem un sienu. Kāposti garausim jādod ļoti prātīgi – ar mēru.

Suņa rijīgums
Vai taisnība, ka suns, ja nav normāli ēdis līdz gada vecumam, atlikušo mūžu negausīgi rīs barību?
Tā ne vienmēr ir. Patiesībā to nosaka daudzi faktori. Suns var būt rijīgs tāpēc, ka viņam ir zarnu trakta parazīti, barības uzsūkšanās traucējumi gremošanas traktā vai, piemēram, strauji noteikta diēta, kas izsaukusi nepārvaramu bada sajūtu. Iemesli var būt daudzi – to varbūtību gan vēlams noskaidrot pie veterinārārsta.

Ēdienreizes akvārijā
Cik bieži jābaro akvārija zivtiņas?
Vismaz pāris reižu nedēļā. Bet, ja dodaties ilgstošākā prombūtnē, zivis var atstāt bez barības un akvāriju bez uzraudzības vien pāris nedēļas, taču tādā gadījumā akvārijā jābūt apgaismojuma taimerim un ļoti sakārtotai videi.

Kāmju ēdienkarte
Ar ko barot kāmjus? Vai pietiek ar sēklu un graudu maisījumu?
Kāmīši nevar pārtikt tikai no graudaugiem. Dabā šie dzīvnieciņi medī pat sienāžus, dažādas vaboles un apēdīs pat no ligzdas izkritušu vai ievainotu putnēnu. Tāpēc šad tad kāmīti var uzcienāt ar svaigas gaļas gabaliņu un visai bieži piedāvāt arī dažādus dārzeņus (nav ieteicami vienīgi kāposti).

Pa-pa-pa-papagaiļi
Vai dažādu šķirņu papagaiļi jātur atsevišķos būros?
Dažādu šķirņu putni var sadzīvot kopā, tomēr labāk kopā turēt pretējā dzimuma pārstāvjus. Starp vienas šķirnes papagaiļiem sadzīvo arī viena dzimuma pārstāvji.

Kategorijas