Aluksniesiem.lv ARHĪVS

“Ferratum Group”: ikdienu pilnībā bez skaidras naudas spēj iedomāties 16% sabiedrības

Indra Ēķe-Začeste

2020. gada 22. aprīlis 06:39

35

Skaidra nauda joprojām ir visplašāk izmantotais maksāšanas līdzeklis. Bezskaidras naudas norēķinus kā vienīgo  maksāšanas līdzekli ikdienā spēj iedomāties vien 16% Latvijas iedzīvotāju, liecina “Ferratum Group” martā veiktais pētījums.

Starp bezskaidras naudas norēķinu veidiem visiecienītākie Latvijā patlaban ir maksājumi ar bankas maksājuma kartēm, turklāt vienlīdz populāra ir apmaksa tiklab ar parastām maksājumu kartēm (54%), kā ar bezkontakta bankas maksājumu kartēm (52%).
“Lai gan pilnībā atteikties no skaidras naudas norēķiniem sabiedrība Latvijā vēl nav gatava, tomēr 16% iedzīvotāju savu ikdienu spēj iedomāties bez skaidras naudas – visticamāk pēc mēneša dzīvojot “vīrus režīmā” šis skaits varētu pieaugt. Jaunāko norēķinu veidu izmantošanai atvērtāka ir jaunā paaudze vecumā līdz 30 gadiem, kā arī iedzīvotāji ar ienākumu līmeni virs 700 eiro mēnesī. Bez tam, pilnībā atvērti un izmēģina jaunākos risinājumu ceturtā daļa (26%) sabiedrības,” uzsver “Ferratum Group” pārstāvniecības Latvijā vadītājs Artis Bērziņš.

Norēķinu paradumus, it īpaši bezskaidras naudas norēķinu gadījumā, tieši ietekmē arī dažādu tehnoloģiju pieejamība un izmantošanas paradumi. Tā, piemēram, norēķini ar viedtālruni ir gandrīz sešas reizes izplatītāki (11%), nekā maksāšana ar viedpulksteņa starpniecību (2%). Interesanti, ka maksāšanu ar viedpulksteni pagaidām vairāk izmanto vīriešu auditorija. Savukārt nebanku finanšu pakalpojumus, tostarp  Revolut, Apple-Pay, Monea, ir izmēģinājuši 16% Latvijas iedzīvotāju, tomēr ikdienā tos izmanto tikai 7% aptaujāto.

Bezkontakta maksājumu karšu aktīvākie lietotāji ir iedzīvotāji ar ienākumiem virs 1000 EUR mēnesī; šo norēķinu veidu izmanto 81% minētās auditorijas. Savukārt tikai 36% iedzīvotāju ar ienākumu līmeni zem 400 EUR lieto bezkontakta bankas kartes. Līdzīga sakarība vērojama arī starp tiem, kuri maksāšanai izmanto viedtālruni un nebanku norēķinu risinājumus: lielākoties tie ir iedzīvotāji ar ienākumiem virs 1000 EUR (maksājumus ar viedtālruni veic 25% šīs auditorijas, nebanku finanšu pakalpojumus izmanto 23%). Iedzīvotāji ar ienākumu līmeni  zem 400 EUR mēnesī, tikai 7% kā norēķinu veidu atbalsta maksāšanu ar viedtālruni un tikai 1% - nebanku finanšu pakalpojumus.
Bezkontakta norēķinus kā “pilnībā drošu” un “drošu” norēķinu veidu uzskata 58% iedzīvotāju.

“Jautājumos, kas skar ikdienas paradumu maiņu un naudu, sabiedrībā joprojām valda kūtrums un neuzticība, tāpēc šeit ir liela nozīme finanšu ekspertu rekomendācijām (tā norāda arī 16% respondentu), kā arī bankas un norēķina veida atpazīstamībai. Ņemot vērā, ka aptuveni trešdaļa Latvijas iedzīvotāju jeb 32% apšauba bezkontakta norēķinu drošību, finanšu sektorā strādājošajiem, ieviešot jaunus norēķinu veidus, darbs pie norēķinu drošības aspektu izcelšanas un pamatošanas arī turpmāk būtu jāizvirza priekšplānā,” stāsta A. Bērziņš.

Aptauju pēc Ferratum Group pasūtījuma periodā no 2020. gada 2. līdz 9. martam  veica SIA “OMD Latvia”, izmantojot interneta aptaujas metodi. Aptaujā piedalījās 760 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Kategorijas