Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Vietnē "manabalss.lv" vāc parakstus par centralizēto eksāmenu atcelšanu

"Alūksniešiem.lv"

2020. gada 23. aprīlis 12:27

131

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par 9. un 12.klašu centralizēto eksāmenu atcelšanu. Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Normunds Zīlis. Viņš skaidro, ka sakarā ar pašreizējo ārkārtas situāciju valstī, vajag atcelt centralizētos eksāmenus 9. un 12.klasēm - "nevis katru nedēļu pārcelt tos vēlākā vasarā". 

Iniciatīvas autori norāda, ka nepieciešamo zināšanu pārbaudi pirms iestāšanās augstskolā varētu veikt pati augstskola ar pašu veidotiem eksāmeniem, savukārt priekšmetu atzīmes varētu vērtēt pēc gada atzīmju vērtējuma.

"Tā visiem būs skaidrība par notiekošo, nevis neziņa un pastāvīgi mainīgi plāni atkarībā no situācijas," pauž Zīlis. Viņaprāt, arī skolotājiem nebūs tik liela slodze, jo pedagogi nevar katram bērnam veltīt tik daudz laika, cik tas īstenībā esot nepieciešams.

Augstskolas varēs veidot iestājeksāmenus pēc saviem kritērijiem, kas labāk parādīs eksaminējamo atbilstību izvēlētajam mācību kursam, uzskata iniciatīvas pārstāvis, uzsverot, ka skolēni varēs mācīties tos priekšmetus, kuri viņiem tiešām ir svarīgi, kā arī netiks atņemts brīvais laiks.

Tāpat viņš akcentē, ka pašreizējos apstākļos visiem skolēniem nav vienādu iespēju gatavoties eksāmeniem, kas paredzami un nelīdztiesīgi ietekmētu arī eksāmenu rezultātus.

Astoņu stundu laikā iniciatīvu parakstījuši 2230 cilvēki.

Kā ziņots, 12.klases skolēniem eksāmenu sesijas pamattermiņš patlaban tiek plānots no 2.jūnija līdz 7.jūlijam, savukārt tiem skolēniem, kas centralizētos eksāmenus nevarēs nokārtot šajā laikā no 9.jūlija līdz 30.jūlijam tiks dots papildtermiņš.

Turpretī 9.klases skolēniem paredzēts kārtot kombinēto eksāmenu, kurā plānots iekļaut uzdevumus mācībvalodā, matemātikā un Latvijas vēsturē. Plānots, ka šis eksāmens rakstiski notiks 16.jūnijā un 17.jūnijā.

Intervijai "Dienā", runājot par eksāmenu norisi, Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks ieteica strādāt tā, lai eksāmeniem skolēni būtu gatavi. "Pamata scenārijs, kam gatavojamies, ir, ka eksāmenu sesija notiks," atzina Catlaks.

"Ir valdības lēmums pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 12.maijam, tas nozīmē faktiski līdz mācību gada beigām. Nav skaidru ziņu, vai šo stāvokli vēl pagarinās, jo tas būs atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas. Šobrīd informācija liecina, ka situācija ir vairāk pozitīva nekā negatīva. Veselības ministrija ar lielu varbūtību pieļauj iespēju, ka ārkārtējais stāvoklis vairs netiks pagarināts un tiks pieļauta arī pulcēšanās daudz lielākā apmērā nekā pašlaik, bet ar ierobežojumiem," pastāstījis ierēdnis.

Vienlaikus viņš atzina, ja notiks "force majeure" un situācija pasliktināsies tik ļoti, ka būs jāpagarina ārkārtas stāvoklis un jāatceļ arī visi pasākumi jūnijā un jūlijā, krīzes scenārijs ir atcelt eksāmenus un izlikt tikai gada atzīmes. "Tas šobrīd šķiet vismazāk ticamais scenārijs, bet ir jāgaida, kā situācija attīstīsies," piebilda VISC vadītājs. Informē aģentūra Leta.

Kategorijas