Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Jaunnedēļ vebinārā detalizēti informēs par centralizēto eksāmenu norisi

Leta

2020. gada 2. maijs 10:15

33

 Nākamnedēļ, 6.maijā, notiks Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un Valsts izglītības satura centra (VISC) organizēts vebinārs, kurā detalizēti informēs par centralizēto eksāmenu norisi, ceturtdien žurnālistus informēja VISC vadītājs Guntars Catlaks.

Viņš skaidroja, ka eksāmenu rīkotāji plāno organizēt ļoti detalizētu informatīvo semināru par pārbaudes darbu norisi un visiem paredzētajiem noteikumiem.

Catlaks norādīja, ka jaunnedēļ plānots sniegt atbildes uz reģistrēšanos un pārreģistrēšanos noslēguma pārbaudījumiem, distancēšanās noteikumiem pārbaudījumu laikā, mājas karantīnas un izolācijas nosacījumiem tiem, kuri būs atgriezušies no ārzemēm, un arī uz citiem jautājumiem.

Iepriekš Catlaks ziņoja, ka eksāmenu kārtotājiem būs jāvelk individuālie aizsardzības līdzekļi jeb maskas. Vaicāts, vai ir zināms nepieciešamais masku daudzums un vai to izdosies sagādāt, Catlaks atbildēja apstiprinoši.

Viņš skaidroja, ka eksāmenu rīkotāji ir sazinājušies ar Veselības ministriju un informējuši par gada sākumā apkopotajiem datiem par pārbaudījumu kārtotāju skaitu, kas nu jau būs mainījies, jo atcelti 9.klašu eksāmeni un izvēles eksāmens 12.klašu beidzējiem vairs nav obligāts.

Catlaks stāstīja, ka, tiklīdz par eksāmeniem būs lēmums valdībā, un būs zināmi grafiki, tiks veikta pārreģistrācija un eksāmenu rīkotāji uzzinās precīzos datus. Taču maskas jau ir pieprasītas un tiks nodrošinātas no valsts puses gan eksāmeniem, gan iespējamām konsultācijām.

Vienlaikus, vaicāts, pēc kāda principa notiks skolēnu ielaišana skolā un klasē, lai netiktu pārkāpti distancēšanās noteikumi, Catlaks vēl nevarēja atbildēt, jo tas esot atkarīgs no tā, kāda katrā skolā ir infrastruktūra un kā tiek organizēts darbs.

"Saprotams, ka kopējie nosacījumi prasa ieturēt divu metru distanci un nepulcēšanos gaiteņos, kā arī to, ka katrā mācību telpā varēs uzturēties tāds personu skaits, lai nepārkāptu distancēšanās noteikumus," pauda centra vadītājs.

Nākamnedēļ VISC un IZM plāno ļoti detalizēti šos jautājumus pārrunāt ar skolēniem, skolotājiem un skolu direktoriem. Līdz 6.maijam būs tapis detalizēts plāns par to, kā notiks pārbaudījumu organizēšana, solīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).

LETA jau ziņoja, ka šodien Ministru kabinetā plānots izskatīt un pieņemt vairākus grozījumus normatīvajos aktos, kas precizēs valsts pārbaudes darbu norisi šajā mācību gadā.

Jau vēstīts, ka IZM rosinās šogad atteikties no valsts pārbaudes darbiem 9.klašu beidzējiem, vienlaikus eksāmeni 12.klasēm notiks, aģentūru LETA informēja ministrijā.

Atteikšanos no 9.klašu eksāmeniem ministrija rosina pēc konsultācijām ar Veselības ministriju, kā arī analizējot IZM, "Edurio" un VISC skolēnu aptauju datus un ņemot vērā citu Eiropas Savienības (ES) valstu rīcību centralizēto eksāmenu norisē, norāda ministrijā.

Tāpat kā vairākumā ES valstu Latvijā notiks eksāmeni 12.klasēm, savukārt 9.klasēm valsts pārbaudes darbus rosina atcelt, izņemot valsts valodas pārbaudījumu mazākumtautību izglītības programmās tiem skolēniem, kuri to vēlēsies kārtot, apliecinot valsts valodas prasmes, norāda IZM.

Izglītības un zinātnes ministre norāda, ka, pārejot uz kompetenču pieeju, svarīgas izglītības procesa sastāvdaļas ir karjeras izglītība un skolēna orientēšana uz viņa spēju attīstību, izvēloties arī vidējo izglītību.

"Arī Latvijā, uzņemot vidusskolā vai ģimnāzijā, ar dibinātāja atļauju mācību iestāde ir tiesīga rīkot iestājpārbaudījumus. Tas būtu svarīgi - pakāpeniski pāriet uz iestājprasībām šajā izglītības posmā," uzskata ministre, vienlaikus uzsverot, ka Covid-19 šo pāreju nedaudz palēnina, taču IZM cer, ka skolas izvēlēsies optimālāko 10.klases skolēnu uzņemšanas veidu.

VISC un IZM ir pārliecināti, ka pāreja uz kompetenču pieeju pakāpeniski mazinās nevēlamu attieksmi, ko to ieskatā var novērot šobrīd, proti, ir uztraukums, jo pietrūkst laika gatavoties eksāmenam, nevis pārliecība, ka skolēni ir gatavi savu spēju pārbaudei.

LETA arī vēstīja, ka plānots, ka 12.klašu centralizēto eksāmenu ilgums nepārsniegs trīs stundas un tā rakstīšanas brīdī skolēni izmantos individuālos aizsardzības līdzekļus, otrdien Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēdē informēja Catlaks, uzsverot, ka par izmaiņām vēl būs jālemj valdībai.

VISC apsver arī iespēju samazināt uzdevumu daudzumu, nemainot kopējo grūtības pakāpi un eksāmenu rakstīšanas laikā nav paredzēti starpbrīži.

Plānots, ka skolēniem būs jāievēro divu metru distance, būs pieejami dezinfekcijas līdzekļi un būs jālieto sejas maskas, kuras nodrošinās valsts, viņš teica.

Kategorijas