Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Jaunā notāre Alūksnē jūtas gaidīta

Sandra Apine

2020. gada 12. maijs 00:00

820

Turpinās no 1. lappuses

Līdz šim D. Elksne trīs gadus ir strādājusi par notāre palīgu Rīgā, bet notariātā ir jau kopš studiju sākuma, kas ir ilgāk nekā desmit gadu.

Nenostājas neviena pusē
“Tas ir diezgan likumsakarīgi, jo mana mamma ir notāre. Man vienmēr simpatizēja tas, ko viņa dara, un kā tas ietekmē cilvēkus, tādēļ arī es profesionālajā jomā izvēlējos turpināt ģimenes ceļu. Izvēli stiprināja arī tas, ka notārs ir neatkarīgs. Šajā darbā neviens nav jāpārstāv, bet ir jācenšas sa-
sniegt maksimāli labāko rezultātu klientam, atrisināt viņa problēmu, nenostājoties neviena pusē,” viņa stāsta.
Notārs izsenis ir viens no tiem speciālistiem, kuram cilvēki uzticas. “Notārs savā ziņā ir līdzīgs ģimenes ārstam. Daudzas ģimenes izmanto viena un tā paša notāra pakalpojumus paaudžu paaudzēs. Pie viņa gāja vecmāmiņa sagatavot testamentu, vēlāk nāk viņas bērni kārtot mantojuma lietu, mazbērni – formēt darījumus un tā tālāk. Ģimene šim notāram ir pilnībā uzticējusi pārvaldīt savu juridisko dzīvi. Līdzīgi kā pret ģimenes ārstu, pret notāru ir jābūt godīgam. Ja notāram neizstāsta patiesību un neizgaismo visu situāciju, tad grūti sasniegt vēlamo rezultātu,” vērtē
D. Elksne.

Labas atmiņas par Alūksni
Cilvēku uzticību jaunā notāre vēlas iemantot arī Alūksnē. Pēc aizvadītā gada novembrī nokārtotā zvērināta notāra eksāmena sekojusi prakses vietas izvēle. No Latvijas pilsētām, kur tobrīd bija vajadzīgs notārs, D. Elksne izvēlējusies Alūksni. “Tas bija apzināti, jo man šī pilsēta ir mazliet pazīstama. Pamatskolas gados esmu daudz laika pavadījusi Alūksnē - šeit dzīvoja manas labākās draudzenes ģimene, tādēļ man par šo pilsētu ir saglabājušās labas atmiņas. Tagad Alūksne ir mainījusies, kļuvusi vēl skaistāka,” saka notāre.
Ne mazāk svarīgs esot arī iemesls, ka Alūksnē notārs ir gaidīts. “Tāda sajūta man bija jau no pirmās dienas, kad sāku kontaktēties ar alūksniešiem par prakses biroja iespēju. Gan saziņā ar Alūksnes novada vadību, izīrētājiem, gan komunikācijā ar pirmajiem klientiem jutos gaidīta,” stāsta D. Elksne, uzsverot, ka šo uzticību notāram Alūksnē acīmredzami veidojusi līdzšinējā ilggadējā notāre Mārīte Rateniece. “Par viņu alūksnieši izsakās tik pozitīvi un gaiši, ka esmu sapratusi: šeit notārs ir vērtība. Ratenieces kundze ir vietējā, es ne, tādēļ mans uzdevums ir iejusties Alūksnē, cenšoties radīt tikpat lielu uzticību,” saka D. Elksne.

Grib kļūt par alūksnieti
Jautāta, vai darba vietas pārcelšana nozīmē arī pašas pārcelšanos uz dzīvi Alūksnē, D. Elksne atzīst, ka daļēji. “Darbdienās esmu pilntiesīga alūksniete, īrēju netālu dzīvokli, savukārt brīvdienās braukšu uz Rīgu, jo ģimene ir tur,” atklāj D. Elksne. Ja sākumā šķitis, ka 200 km attālums ir ievērojams, tad pēc pirmajām darba nedēļām jau ir skaidrs, ka arī rīdzinieks var strādāt Alūksnē un piemērot atbilstošu darba laiku. Notāre ir pateicīga pašvaldības vadībai par atsaucību piemērotu telpu atrašanā, un priecājas, ka izdevies iekārtot biroju Alūksnes centrā. “Telpas perfekti atbilst notāra biroja vajadzībām – ērta pieejamība, jo pirmais stāvs, te ir gaiši, saulaini, kas klientiem ļoti patīk. Netālu autoosta, jo daudzi brauc pie notāra no tuvākajām apdzīvotajām vietām ar sabiedrisko transportu, tāpat visapkārt ir pietiekami vietas, kur novietot privāto transportu, kā arī var ērti atnākt kājām,” priecājas rīdziniece. 

Darba netrūkst
Pirmā nedēļa pagājusi praktiskos un tehniskos darbos, noslēdzot praksi Rīgā un iekārtojot to šeit, taču paralēli jau uzsākta klientu pieņemšana. “Patiesībā interese bija jau vairākas dienas pirms prakses atvēršanas. Tā kā jaunā notāra vārds jau bija paziņots, atsevišķi alūksnieši mani jau pat uzrunāja sociālajos tīklos. Savukārt pirmajā dienā klientu bija tik daudz, ka es strādāju pilnu darba dienu,” stāsta D. Elksne un cer, ka alūksnieši un apkārtnes iedzīvotāji arī turpmāk būs tikpat aktīvi.
“Izskatās, ka Alūksne ir rosīga darījumu pilsēta. To apliecina arī tas, ka pirmais klients bija rīdzinieks, kurš Alūksnē vēlas nopirkt nekustamo īpašumu. Prieks, ka Alūksne arī citiem ir tīkams galamērķis vai potenciālā dzīvesvieta,” vērtē notāre. Pirmo klientu interese lielākoties bijusi arī par mantojuma lietām, tāpat “sakrājušies” nekustamo īpašumu darījumi, ko interesenti atlikuši, gaidot Alūksnē notāru.
Arī pandēmijas laiks ieviesis savas korekcijas. “Cilvēki domā par naudas plūsmu šajā laikā, apsver, vai atsevišķus darījumus kārtot vai atlikt. Domāju, tā nebūs īslaicīgi, un problēmas nebeigsies līdz ar ārkārtējās situācijas pārtraukšanu. Mums ar ierobežojumiem būs jāsadzīvo, un cilvēki mācīsies pārkārtoties, mainīs paradumus arī darījumu kārtošanā,” stāsta D. Elksne.
Viens no šiem aspektiem ir attālināto pakalpojumu izmantošana, ko piedāvā arī notariāts. “Latvijas zvērinātu notāru pakalpojumi attālināti pieejami jau krietni sen, un tagad to ir iespēja izmantot vēl aktīvāk. Īpaši tas ir svarīgi, pandēmijas laikā pasargājot vecākās paaudzes cilvēkus, kā arī kārtojot darījumus, atrodoties ārzemēs. Taču jebkurā gadījumā darījumi e - vidē nākotnē kļūs arvien aktuālāki,” plāno
D. Elksne.
Savukārt, ja vēlaties tikties un saņemt pakalpojumus klātienē, zvērināts notārs Alūksnē pie­ejams pirmdienās no 12.00 līdz 18.00, otrdien trešdien un ceturtdien – no 9.00 līdz 17.00, piektdienās no 8.00 līdz 14.00.


DigiNotārs
Iespēja attālināti veikt darījumus, kur nepieciešama zvērināta notāra iesaiste. Latvijas zvērinātu notāru pakalpojumi attālināti pieejami, portāla www.latvijasnotars.lv sadaļā “Meklēt notāru”, izvēloties notāru un piesakot vizīti, piezīmēs norādot veicamo darbību. “Lai videokonsultācija varētu notikt, nepieciešama klusa un gaiša telpa, stabils interneta pieslēgums, dators, tīkla kamera, mikrofons un austiņas vai skaļrunis, e-paraksts, pase vai eID karte, kā arī internetbanka,” informē
D. Elksne. Viņa rekomendē cilvēkiem izveidot eParakstu, jo tas pašlaik kļuvis īpaši aktuāls ne tikai saziņā ar notāru, bet ar jebkuru valsts iestādi.

Nākotnes pilnvarojums
Nozīmīgs dokuments interešu pārstāvniecībā ir pilnvara. “Bieži vien ir situācijas, kad cilvēka slimības dēļ nevar nokārtot darījumus, savukārt pie notāra iet ir par vēlu, jo minētais cilvēks vairs nav rīcībspējīgs paust savu gribu. Tādēļ, paredzot šādas situācijas, vēlams nokārtot nākotnes pilnvarojumu. Atšķirība ir šāda: pilnvara stājas spēkā uzreiz, bet nākotnes pilnvarojums stājas spēkā tad, ja ārsti ir atzinuši, ka cilvēks vairs nav rīcībspējīgs, kas var notikt gan pēc insulta, gan pēc smaga negadījuma. Tāpat svarīgi zināt, ka nākotnes pilnvarojumu, tāpat kā jebkuru citu pilnvaru, pilnvarotājs var jebkurā brīdī atsaukt,” skaidro D. Elksne.

Testaments
Nozīmīgs dokuments, kā noformēšanu ieteicams apsvērt, ir publisks testaments. Notāre skaidro, ka testaments ir vienpusējs tiesisks darījums par mantinieka iecelšanu. Dzīvē ir ļoti daudz gadījumu, kad tālāko lietu kārtību nosaka tieši testaments, palīdzot saglabāt ģimenē draudzīgas attiecības. “Latvijas sabiedrība pie šīs notariālās darbības vēl nav pieradusi. Mūsu ģimenēs nav iesakņojies paradums runāt par naudu un mantošanu, taču tie ir aizspriedumi. Testaments ir vienīgais dokuments, kur persona var paust savu gribu, un ar šo dokumentu pēc tam neviens vairs nevar spekulēt,” skaidro
D. Elksne, aicinot šāda veida jautājumus ģimenē izrunāt. Tikpat svarīgi ir izrunāt un savlaicīgi slēgt laulības līgumu, sakārtojot laulāto mantiskās attiecības, jo no tā izriet arī mantojuma plānošana.
Uzņēmējs Uldis Bērziņš:

“Priecājos, ka Alūksnē atkal ir zvērināta notāra pakalpojums, man tā uz vietas ļoti pietrūka. Gan juridiskas personas darījumu kārtošanā, gan privātos darījumos, piemēram, ar nekustamo īpašumu, man šis pakalpojums ir vajadzīgs vismaz desmit reizes mēnesī. Braukāt pie notāra uz Gulbeni vai citām vietām  bija laikietilpīgi, arī finansiāli apgrūtinoši. Privātpersonas ne vienmēr uzticas digitālajai videi un vēlas tikties pie notāra, kurš ir uzticības persona. Jau pirmajā jaunās notāres darba nedēļā apmeklēju viņu divas reizes ar vairākiem darījumiem uzreiz. Viss notiek perfekti un ļoti atsaucīgi.”

Kategorijas