Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Vairākums ES dalībvalstu saglabā noslēguma eksāmenus vidusskolas beidzējiem

Leta

2020. gada 19. maijs 15:15

10

Vairākums Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu saglabā noslēguma eksāmenus vidusskolas beidzējiem, aģentūru LETA informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).


Šodien notika trešā ES izglītības ministru neformālā videokonference, kurā ES dalībvalstis regulāri apmainās ar informāciju par veiktajiem pasākumiem un nākotnes plāniem izglītībā, ņemot vērā Covid-19 izraisīto krīzi, tostarp izglītības iestāžu slēgšanu un attālinātā mācību procesa nodrošināšanu, veselības un drošības pasākumu ievērošanu izglītības iestādēs, atsākot klātienes mācību procesu, konsultācijas vai eksāmenus, vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanu iekļauties izglītības procesā, kā arī dažāda veida atbalstu, tostarp arī ES finansējuma iespējas.


IZM skaidroja, ka vairākumā ES dalībvalstu skolas pakāpeniski atsāk mācības klātienē, taču skolu apmeklējums skolēniem ir brīvprātīgs, šāda informācija šodien izskanēja neformālajā ES izglītības ministru sanāksmē.


Tā kā Latvijā mācību gads noslēdzas jau maija beigās un ir viens no agrākajiem, salīdzinot ar citām ES dalībvalstīm, mācību atjaunošana klātienē netika apspriesta.


20 dalībvalstīs prioritāte ir vidusskolas noslēguma eksāmenu kārtotāji. Noslēguma eksāmeni paredzēti 19 dalībvalstīs, un tie notiks ar dažādiem pielāgošanās pasākumiem - pagarināti termiņi, pārskatīts saturs, samazināts eksāmenu skaits.


IZM akcentēja, ka tikai astoņas dalībvalstis plāno atcelt vai ievērojami samazināt eksāmenu apjomu. Piemēram, Igaunija ir noteikusi, ka 12.klasēm eksāmeni ir brīvprātīgi. Tomēr šodien Igaunijas izglītības ministre informēja, ka vairākums vidusskolas beidzēju eksāmenus nolēmuši kārtot.


Kā ziņots, valdība atbalstīja IZM sagatavotos noteikumu grozījumus, kas šajā mācību gadā paredz atcelt valsts pārbaudes darbus 9.klašu skolēniem un samazināt 12.klašu skolēniem obligāti kārtojamo centralizēto eksāmenu skaitu.
Valsts pārbaudes darbi, beidzot 9.klasi, nenotiks, izņemot centralizēto eksāmenu latviešu valodā mazākumtautību izglītības programmā. Šo eksāmenu izglītojamais varēs kārtot, ja to vēlēsies.


Eksāmenu izstrādātāji iepriekš plānoja, ka 12.klašu centralizēto eksāmenu ilgums nepārsniegs trīs stundas un tā rakstīšanas brīdī skolēni izmantos individuālos aizsardzības līdzekļus.


Tiek apsvērta arī iespēja samazināt uzdevumu daudzumu, nemainot kopējo grūtības pakāpi, un eksāmenu rakstīšanas laikā nav paredzēti starpbrīži. 


Tāpat tika plānots, ka skolēniem būs jāievēro divu metru distance, būs pieejami dezinfekcijas līdzekļi un būs jālieto sejas maskas, kuras nodrošināšot valsts, iepriekš informēja Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks.

Kategorijas