Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Gaida tikšanos klātienē

Dace Plaude

2020. gada 29. maijs 00:00

30

Ārkārtējā situācija, kas vēl līdz 9. jūnijam Latvijā izsludināta koronavīrusa izraisītās pandēmijas dēļ, apstādinājusi arī senioru aktivitātes Alūksnes un Apes novados, kas līdz tam bija visai rosīgas, gan rīkojot kopīgas tikšanās un pasākumus, gan realizējot dažādus projektus un dodoties ekskursijās. Taču nekas nav mūžīgs, arī ārkārtējā situācija, cerams, drīz beigsies, un viņi, varbūt ne tik kuplā skaitā kā citkārt, varēs atkal tikties.

Gandrīz kā ģimene
“Katru nedēļu aizgāju uz biedrības telpām puķes apliet, bet nekāda darbība mums nenotika. Ievērojām visus ierobežojumus,” saka Alūksnes pilsētas pensionāru biedrības “Sudrabs” valdes priekšsēdētāja Gita Tortuze. Viņa stāsta, ka biedrībai šajā laikā bijis skumjš notikums, jo šopavasar kapu kalniņā pavadījuši “Sudraba” biedri Alisi Plīsi. 
Tagad jau divas trešdienas kopā sanākusi biedrības valde, un turpmāk trešdienās tās priekšsēdētāju varēs sastapt biedrības telpās Brūža ielā 1. “Kad pēc ilgāka laika satikāmies, acīs bija asaras, jo esam gandrīz kā ģimene. Mūsu biedrības biedrs Ivars Pepernieks šonedēļ sarunā ar mani teica: “Vai mūsu paaudzei dzīve nav bijusi interesanta? Pārdzīvojām karu, izsūtīšanu, kolhozu laikus, pārdzīvosim arī pandēmiju.” Priecājamies, ka visi esam dzīvi un veseli. Runājām par lietām, kas saistās ar veselības stiprināšanu, par iespējām apmeklēt ārstus, kas pandēmijas laikā bija visai ierobežotas. Arī par dārza darbiem, kas pavasarī visiem ir svarīgi. Sazvanījos ar ceļojumu aģentūras “Apkārt pasaulei” vadītāju Inesi Gravu, jo sākotnēji plānojām trīs dienu ekskursiju jūlijā. Tas, protams, tagad nebūs iespējams. Katrs taču nāk no citas mājas un ģimenes. Viss atkarīgs no tā, kādi būs noteikumi pēc 9. jūnija. Iespējams, varētu organizēt vienas dienas ekskursiju uz Kurzemes jūrmalu, jo nav vajadzīgas naktsmītnes un var iztikt bez ēdināšanas uzņēmumu pakalpojumu izmantošanas. Ja, dodoties ekskursijā, vajadzēs lietot maskas, tad gan nebrauksim, jo mums, veciem cilvēkiem, kuriem jau tā ir katram savas veselības problēmas, tas būtu ļoti apgrūtinoši,” teic
G. Tortuze.

Atbalsta projektu
Viņa dalās pārdomās, ka pandēmijas ierobežojumi un ar tiem saistītā noslēpumainība radījuši cilvēkos bailes. “Latvijā ir salīdzinoši maz ar “Covid-19” saslimušo un no šīs slimības mirušo, bet bija sajūta, ka visa dzīve apstājusies, ārsti nebija pieejami, lielu triecienu saņēma arī kultūras nozare. Bet cilvēkiem vajag darbu un ekonomikai taču jāattīstās,” domā
G. Tortuze.
Priecīgā ziņa ir tā, ka vēl pirms pandēmijas “Sudrabs” saņēma ziņu no labdarības organizācijas “Ziedot.lv”, ka konkursa kārtībā atbalstu 970 eiro apmērā guvis biedrības projekts “Rudens raža – azaida galdam”. Tas paredz stiprināt, uzlabot Alūksnes un Apes novadu senioru dzīves kvalitāti, iesaistot viņus veidot un līdzdarboties pasākumā, kā ietvaros organizēs rudens saldo un sāļo konservējumu izstādi, degustāciju un noteiks labākos, garšīgākos konservējumus, organizējot balsošanu, notiks arī recepšu apmaiņa.
“Pasākumu vēl pirms pandēmijas ieplānojām 25. septembrī un jau vienojāmies ar Alūksnes Kultūras centru. Jādomā, ka tad varēs pulcēties 200 cilvēku. “Burciņu balle”, kas sākumā notika mūsu “Pagrabiņā”, bet pēc tam jau Administratīvās ēkas lielajā zālē un pērn Alūksnes Kultūras centrā, senioriem ļoti patīk, tādēļ ceru, ka izdosies arī šogad. Būs jāsāk plānot pasākuma norisi. Patīkami, ka todien, kad  “Ziedot.lv” paziņoja atbalstītos projektus, man piezvanīja Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins un apsveica mūs. Paldies par interesi!” saka “Sudraba” vadītāja.

Turpina darināt pūriņus
Savukārt biedrības čaklās rokdarbnieces turpina darināt pūriņus Alūksnes novada jaundzimušajiem.  Šogad Alūksnes novada dzimtsarakstu nodaļai jau nodoti 57 pūriņi. “Bērni dzimst neatkarīgi no tā, vai pandēmija ir vai nav. Un, tautas valodā runājot, gada nogalē, iespējams, vajadzēs daudz pūriņu, jo šopavasar ģimenes daudz laika pavadīja mājās. Pašlaik rokdarbnieces darbojās mājās individuāli, biedrības telpās tikāmies vien, lai pūriņus saliktu kastītēs un aiznestu uz nodaļu. Dziju un kastīšu iegādi finansiāli atbalstīja Alūksnes un Apes novada fonds un erudīcijas spēles “Prāta laboratorija” dalībnieki,” stāsta
G. Tortuze.
Viņa atgādina, ka biedrībā var lasīt Latvijas Pensionāru federācijas izdevumu “Latvijas Pensionārs”. Pirms pandēmijas to varēja saņemt visi interesenti, bet pašlaik biedrībai pa pastu atsūta tikai desmit eksemplārus. Izdevums pieejams Alūksnes pilsētas bibliotēkā, arī sociālās aprūpes centrā “Alūksne”.

Pietrūkst komunikācijas“Pandēmijas laikā aktivitātes bija stingri noliegtas, un mēs to izpildījām. Pat sociālā darbiniece neņēma mūs līdzi sveikt “apaļos” jubilārus, ko pirms tam gadiem darījām. Visa saziņa notika telefoniski. Apjautājāmies par esošo situāciju mājās, veselību, uzmundrinājām cits citu,” stāsta Apes novada pensionāru biedrības “Iesim kopā!” vadītāja Ausma Agare.
Pēc 9.  jūnija nolemts sākt tikties mazākās grupās. Virešos notiks veselības veicināšanas pasākums Eiropas Sociālā fonda projekta “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Apes novadā” ietvaros - seniori spēlēs galda spēles, bet tikšanās datumu vēl precizēs.
Vaicāta, kādi viņai personiski ir pandēmijas laika ieguvumi un zaudējumi, A. Agare stāsta, ka izlasījusi vairākas labas grāmatas. “Esmu bestselleru mīļotāja. Sekoju līdzi un piepalīdzēju mazmeitai, otrklasniecei, attālinātajās mācībās Mārupes pamatskolā, jo vecāki bija darbā. Man nepatīk šis laiks. Pietrūkst komunikācijas ar gaujieniešiem un trapeniešiem, kas bija pirms tam. Pietrūkst sarunu un tikšanos ar sava pagasta aktīvajiem pensionāriem. Ir mazliet skumji un melanholiski. Tagad gan sākas dārza darbi, un jau ir labāk. Tā var nonākt depresijā, neko nedarot kopā ar citiem. Bet apzinos, ka viss jau vēl nav beidzies. Joprojām ir mazliet bail saslimt. Piedomāju, protams, par bērniem un mazbērniem. Bet prieks, ka mūsu novada vārds pagaidām izskan pozitīvi. Ļoti ceru, ka drīz mēs, seniori, satiksimies un visi būsim optimistiski noskaņoti. Nācās biežāk skatīties televīziju un lietot internetu. Agrāk ar televīzijas pārraižu skatīšanos īpaši  neaizrāvos. Tagad latviešu filmas skatījos ar prieku,” atzīst A. Agare.

Bija jāpielāgojas“Pandēmijas laikā nepulcējāmies, dzīvojām katrs savās mājās. Bija grūti, jo bijām pieraduši tikties un  braukt ciemos. Bija jāpielāgojas, to īpaši varu teikt par sevi. Jutos kā no laivas izmesta, jo pirms tam trīsreiz nedēļā vadāju mazbērnus uz mūzikas skolu Alūksnē, gāju uz rokdarbu pulciņu un folkloras kopas mēģinājumiem. Un te pēkšņi nevajag vairs neko,” pārdomas atklāj Inta Ņikitina no Pededzes pagasta.
Tagad viss pamazām norimst, un viņa saka - nevajag tik daudz par koronavīrusu vairs domāt un arī informāciju, kas ir plašsaziņas līdzekļos, uzņemt ar vēsāku prātu. Var gadīties, ka ar vīrusu turpmāk būs jāsadzīvo, bet to rādīs laiks.
“Šajā pavasarī lasīju žurnālus, grāmatas internetā, bibliotekāre iedeva paroli. Mazbērni mācījās attālināti, un šis laiks bija liela slodze bērnu vecākiem. Ne jau katrs bērns saprot jauno vielu, grūti, ja blakus nav skolotāja, kurš var paskaidrot. Bērniem bija brīvāks režīms, varbūt tas nenāca viņiem par labu, taču visus uzdevumus tāpat paveica. Mēs, seniori, sazvanāmies pa telefonu, lai uzzinātu, kā kuram klājas. Daļai ir savi dārziņi, siltumnīcas, kāds lopiņš, tādēļ pavasarī darāmā netrūkst. Saprotam, ka mums laukos ir daudz vieglāk nekā pilsētā, kur ir vairāk cilvēku un notikumu. Pati šajā laikā tikai vienreiz mēnesī biju Alūksnē. Pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas darbību tautas namā uzsāks rokdarbu pulciņš, tautas nama vadītāja jau mums ir izdomājusi darbiņu. Arī folkloras kopa “Labā oma” atsāks darbību. Tautas namā telpas ir plašas, nav problēmu ievērot divu metru distanci.
Lai tikai visiem laba veselība, izturība un varam nākt kopā!” saka I. Ņikitina.

Darbnīca par pārtiku senioriem
No 8. līdz 19. jūnijam seniori vecumā no 65 gadiem aicināti piedalīties unikālā un inovatīvā semināru ciklā - interaktīvā darbnīcā, kas norisināsies reālā laika režīmā. Tajā būs iespēja sarunāties par pārtiku, ēdiena gatavošanu, ēšanas paradumiem, dalīties pieredzē ar citiem dalībniekiem un piedalīties radošos uzdevumos. Kopīgi izstrādāt jaunu pārtikas produktu koncepciju, turklāt daudzsološāko un interesantāko ideju vēlāk realizēs pārtikas ražošanas uzņēmumi. Nekāda pieredze nav nepieciešama, tikai dators vai planšete ar interneta pieslēgumu.
Pieteikšanās līdz 4. jūnijam, e-anketa un vairāk informācijas Latvijas Lauksaimniecības universitātes mājaslapā www.llu.lv vai zvanot Dacei Kļavai (tālrunis 29490566).

Kategorijas