Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Vairāk nekā 151 000 adrešu visā Latvijā ir bojātas pastkastītes vai to nav vispār: Latvijas Pasts aicina tās izvietot un sakārtot

"Alūksniešiem.lv"

2020. gada 26. jūnijs 11:09

99

Pastnieka pienākumu kvalitatīvu izpildi sūtījumu piegādē apgrūtina dažādi faktori, tostarp bojātas pastkastītes vai to trūkums, kā arī brīvi klaiņojoši un saimnieku nepieskatīti suņi. Latvijas Pasta dati liecina, ka 2020.gada jūnijā vairāk nekā 151 000 adrešu visā Latvijā ir salauztas vai korespondences drošai ievietošanai citādi nepiemērotas pastkastītes, savukārt 2019.gadā agresīvu suņu dēļ cietuši 12 pasta darbinieki. Lai nodrošinātu pasta sūtījumu atbilstošu piegādi, Latvijas Pasts aicina iedzīvotājus sakārtot pastkastītes un pieskatīt savus mājas sargus.


Pasta sūtījumu piegādi būtiski apdraud bojātas pastkastītes, kā arī fakts, ka daudzviet Latvijā korespondences saņēmēji vispār nav novietojuši pastkastītes. To apliecina Latvijas Pasta adrešu reģistra statistika – no 1,04 miljoniem adrešu, vairāk nekā 151 000 vietās 2020.gada jūnijā sūtījumu piegāde nav droša vai ir neiespējama pastkastītes neesamības, tehnisku bojājumu, neatbilstoša izmēra, nepareiza novietojuma vai citu līdzīgu iemeslu dēļ.


Neatbilstošs pastkastīšu stāvoklis vērojams gandrīz katrā apdzīvotajā vietā visā Latvijā. Lai gan šī problēma galvenokārt izplatīta pilsētās – kā daudzdzīvokļu mājās, tā pie privātmājām, – arī lauku teritoriju iedzīvotāji ne vienmēr parūpējušies par piemērotām pastkastītēm sev adresēto sūtījumu saņemšanai. Pastkastīšu trūkums vai to neatbilstība bieži tiek fiksēta arī dārzkopības kooperatīvajās saimniecībās, kā arī juridisko personu un pat valsts iestāžu ēkās.


Visvairāk faktu par pastkastīšu neatbilstību un neesamību konstatēts Rīgas reģionā – Rīgā, Salaspili un Ulbrokā. Taču šī problēma regulāri tiek fiksēta arī citur Latvijā, visbiežāk: Kurzemes reģionā – Priekulē, Grobiņā un Tukumā; Latgales reģionā – Krāslavā, Rēzeknē un Viļānos; Vidzemes reģionā – Alūksnē, Cēsīs un Madonā; Zemgales reģionā – Bauskā, Jelgavā un Jēkabpilī, kā arī citviet Latvijā.


Vēl viens būtisks iemesls, kas apgrūtina pastnieka pienākumu izpildi sūtījumu piegādē, ir brīvi klaiņojoši un saimnieku nepieskatīti suņi. 2019.gadā agresīvu mājdzīvnieku dēļ cietuši 12 pastnieki, bet 2020.gada pirmajos četros mēnešos fiksēti jau trīs uzbrukumi. Sākoties vasaras sezonai, šī problēma kļūst īpaši aktuāla – ja mājdzīvnieks ir agresīvs, tiek nopietni apdraudēta pastnieku veselība, bet attiecīgajā adresē dzīvojošie var nesaņemt sev adresētos sūtījumus.


Maldīgs ir suņu īpašnieku uzskats, ka tieši viņa suns ir draudzīgs un nekaitēs pastniekam, bet realitātē, tiklīdz svešinieks vēlas iekļūt tā teritorijā, suns var kļūt ļoti agresīvs. Biežākās saimnieku pieļautās kļūdas ir mājdzīvnieku piesiešana pārāk garā ķēdē, ļaujot aizsniegties līdz pastniekam, kurš pārvietojas ar divriteni, suņa atstāšana pagalmā ar pārāk zemu žogu, kam tas var brīvi tikt pāri, vai arī pastkastītes novietošana tā, ka suns traucē un neļauj tajā ievietot korespondenci. Nereti pastkastītes tiek piestiprinātas žoga iekšpusē, kamēr pagalmā uzturas nikns suns.


Latvijas Pasts atgādina, ka pasta pakalpojumu sniedzējam ir tiesības nepiegādāt sūtījumus adresēs, kur pastniekus apdraud bīstami suņi un to īpašnieki ignorē lūgumus ierobežot suņu brīvību pasta sūtījumu piegādes laikā. Savukārt adresātiem, kuri savas pastkastītes nav novietojuši un noformējuši atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.463 Par pasta pakalpojumu sniegšanas vietu, pasta tīkla piekļuves punktu, pastkastīšu punktu un pastkastīšu ierīkošanu, izvietošanu un noformēšanu, kā arī pārrobežu pasta sūtījumu apstrādes vietu ierīkošanu prasībām, pasta komersants korespondenci drīkst nepiegādāt, bet izsniegt pēc pieprasījuma pasta nodaļā.


Rūpējoties par pasta sūtījumu veiksmīgu un drošu piegādi, Latvijas Pasts aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību sev piederošo pastkastīšu stāvoklim – lai tās nav bojātas, ir slēdzamas, lai uz tām ir skaidri saskatāma adrese, dzīvokļa numurs vai mājas nosaukums, uzvārds vai juridiskas personas nosaukums, lai pastkastīte atrodas pieejamā vietā un ir atbilstoša izmēra –, kā arī pieskatīt mājas četrkājainos sargus. Sakarā ar Covid-19 ierobežošanas pasākumiem Latvijas Pasts lūdz klientus izvērtēt arī pastkastīšu regulāras tīrīšanas un dezinfekcijas nepieciešamību.


Latvijas Pasta pastnieku fiksētu bojātu un neatbilstoši noteikumiem izvietotu pastkastīšu paraugus iespējams aplūkot šeit.

Kategorijas